Pátek 20. dubna 2018 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Desetimilionová sankce hrozí některým zaměstnavatelům na Zábřežsku a Litovelsku

19.04.2018 - Desetimilionová sankce hrozí některým zaměstnavatelům...

Počasí

polojasno

20.04.2018 - Pátek

Teplota: 24 / 11 - PoloJasno

oblacno

21.04.2018 - Sobota

Teplota: 22 / 11 - Oblačno

Čtrnáct mužů darovalo dvěstěkrát svou krev či plazmu

15. června 2017 - 07:23

Zpět na seznam článků

Transfúzní služba Šumperk ocenila své nejaktivnější dárce

Čtrnáct mužů darovalo dvěstěkrát svou krev či plazmu

Transfúzní služba Šumperk ocenila své nejaktivnější dárce zdroj foto: R. Miloševská

Nejaktivnější dárce krve a krevní plazmy dnes odpoledne ocenila Transfúzní služba Šumperk společně se zástupci města Šumperk. Celkem čtrnáct mužů v uplynulých letech a desetiletích darovalo přinejmenším dvěstěkrát svou krev či plazmu. Zatímco někteří překonali hranici dvou set odběrů jen těsně, rekordman ze čtrnáctky hrdinů, pan Václav Vondrouš, přišel darovat krev či plazmu celkem 296krát.

Čtrnáctku dárců krve a krevních složek, kteří na Šumpersku darovali krev více než dvěstěkrát, tvoří konkrétně Karel Bartošík, Jiří Csölle, Vlastislav Čulík, Dušan Demeter, Pavel Heincl, Roman Kadlec, Jiří Koutný, Stanislav Krpec, Vít Kubíček, Vojtěch Odstrčil, Vratislav Prokop, Miroslav Valenta, Petr Valko a Václav Vondrouš.

Ti všichni chodí dobrovolně darovat vzácnou tekutinu desítky let. „Kdy jsem krev daroval poprvé, to si už nevzpomínám, může to být nějakých dvacet let. Přišlo mi to jako správná věc, udělat něco pro druhé lidi, darovat něco, co se nedá nahradit,“ říká sedmapadesátiletý vodoinstalatér Jiří Koutný ze Zábřehu, který má na svém kontě 220 odběrů krve či plazmy. Šumperský rekordman v počtu odběrů, Václav Vondrouš, pak daruje krev či krevní složky už dokonce čtyři dekády. „Poprvé jsem daroval krev ještě před vojnou, bylo mi okolo osmnácti let. Pak už to tak nějak zůstalo,“ komentuje skromně jednašedesátiletý servisní technik ze Šumperka, který přišel dobrovolně darovat vzácnou tekutinu 296krát.

šumperský starosta Zdeněk Brož předává ocenění zdroj foto:R.Miloševská

Rekordmany, kteří se dostavili k odběru více než dvěstěkrát, se rozhodla Transfúzní služba Šumperk spolu s městem Šumperk ocenit a na středu 14. června připravila slavností setkání s kulturním programem, pohoštěním i dárky.

Termín akce přitom nebyl nijak náhodný. 14. červen je totiž Světovým dnem dárců krve. „Během slavnostního odpoledne zaznělo vystoupení žáků základní umělecké školy v Šumperku, přichystány byly také věcné ceny v podobě poukazů na rekreaci, které od nás všichni příchozí dárci dostali jako poděkování,“ prozrazuje primářka Transfúzní služby Šumperk Marie Urbánková.

Zájemci o darování krve či plazmy na Transfúzní službě Šumperk jsou přitom podle jejích slov stále vřele vítáni. Objednat se mohou telefonicky na čísle 724 612 674.

Dárcem krve se může stát každý zdravý občan České republiky ve věku 18 až 60 let, jehož hmotnost převyšuje 50 kilogramů. Bezplatné dárcovství krve přitom dává nejenom dobrý pocit z ušlechtilého skutku, ale také zahrnuje lékařské vyšetření a znamená možnost čerpat pracovní volno s náhradou mzdy, získat vitamíny od zdravotní pojišťovny, občerstvení, a uplatnit si nárok odpočtu ze základu daně z příjmu, a to ve výši 2000 korun za každý absolvovaný odběr. „Jsme rádi za každého nového dárce, který se přidá do našich řad. Obecně ale oceníme i jakoukoliv jinou formu pomoci, například propagaci dárcovství krve - ať už mezi spolupracovníky, rodinnými příslušníky, nebo přáteli. Takto nám mohou pomoci například i ti, kteří sami darovat krev nemohou,“ uzavírá Marie Urbánková.

Autor: red.,R, Milešovská

Fotogalerie

Transfúzní služba Šumperk ocenila své nejaktivnější dárce  zdroj foto: R. Miloševská

Další články z rubriky

FOTO: Ceny města Šumperka za rok 2017 byly předány

FOTO: Ceny města Šumperka za rok 2017 byly předány

Slavnostní večer se konal v šumperském divadle

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama a inzerce   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.