Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Středa 26. února 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Na plnou verzi „Sítě“ pouze s občankou

25.02.2020 - Na plnou verzi „Sítě“ pouze s občankou - Upozorňuje...

Počasí

26.02.2020 - Středa

Teplota: 6 / 2 - prehanky-Sníh

27.02.2020 - Čtvrtek

Teplota: 4 / 1 - prehanky-Sníh

Zde je místo pro Vaši reklamu

Čtyři hlavní pomocníci žen: pračka, žehlička, šicí stroj a vysavač

22. února 2015 - 13:31

Zpět na seznam článků

Pozvánka na výstavu Zítra nevařím, protože peru, žehlím, uklízím...

Čtyři hlavní pomocníci žen: pračka, žehlička, šicí stroj a vysavač

pozvánka na výstavu zdroj:VM

Žádná dnešní domácnost se neobejde bez pomocníků, kteří ulehčují domácí práce a tím šetří čas. Ovšem nebylo tomu tak vždycky. Jak se pralo bez pračky, jak těžké byly žehličky i jak vypadaly staré šicí stroje, přiblíží výstava Zítra nevařím, protože peru, žehlím, uklízím, která bude od 26. února k vidění v Památníku Adolfa Kašpara v Lošticích.  

Prát a žehlit prádlo pro více či méně početnou rodinu byla namáhavá celodenní práce, kterou v domácnosti dělaly ženy. Velké prádlo se konalo v pravidelných intervalech po výměně ložního prádla a obzvláště v zimě to nebyla snadná záležitost. Nejdříve se pralo v potocích a na březích řek, prádlo se otloukalo o kameny a máchalo ve vodě. Obrovským skokem dopředu v technologii praní byl vynález valchy v 18. století. Návštěvníci se na výstavě seznámí s historií praní od pracích pístů a valch z různých materiálů přes první jednoduché mechanické pračky až po moderní automatické.

z výstavy Zítra nevařím, protože peru, žehlím, uklízím zdroj foto: VM

S praním prádla souvisí i žehlení. Žehličky ve svém vývoji také prošly velkou proměnou, od těžkých železných, které prádlo leckdy ušpinily, až po dnešní napařovací. Výstava přiblíží princip mandlu a jeho využití při žehlení velkých kusů prádla. Zastoupen bude i další z pomocníků našich babiček a maminek, a to šicí stroj, který usnadnil a zrychlil výrobu a úpravy šatů. Ve 20. letech 20. století se k domácím pracím přidalo i luxování.

Výstava ze sbírek Vlastivědného muzea v Šumperku a jeho poboček je zaměřena na čtyři hlavní pomocníky žen, a to pračku, žehličku, šicí stroj a vysavač. K výstavě jsou připraveny komentované prohlídky a dílny pro děti základních i mateřských škol, během kterých si například vlastnoručně vyrobí mýdlo, potěžkají si starou žehličku nebo si vyzkouší jednoduchý způsob vyšívání.

Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 26. února v 17 hodin v Památníku Adolfa Kašpara v Lošticích. Výstava potrvá do 28. května.

Autor: red.,M.Buchtová

Fotogalerie

pozvánka na výstavu            zdroj:VM

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.