Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Středa 22. března 2023 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Jednotky hasičů zachránily studenty z 10. patra kolejí

21.03.2023 - Jednotky hasičů zachránily studenty z 10. patra kolejí -...

Počasí

22.03.2023 - Středa

Teplota: 14 / 4 - obcasny-Déšť

23.03.2023 - Čtvrtek

Teplota: 18 / 8 - Zataženo

Zde je místo pro Vaši reklamu

DŽEM 2016:„Marmelády“ si na něj posvítily

28. října 2016 - 09:33

Zpět na seznam článků

Rozhovor s Ondrou Polákem, kterému se podařilo zorganizovat již sedmnáct skvělých „mejdanů“ pro tisíce lidí.

DŽEM 2016:„Marmelády“ si na něj posvítily

Džemfest 2016 foto: sumpersko. net - Milan Jeřábek

Festival Džemfest, který se koná od roku 2000 v polovině října v Šumperku se právem, díky ohlasů návštěvníků, zařadil mezi nejúspěšnější akce v kraji. Poslední roky bývá hlavní program vyprodaný.

Džemfest 2016 foto: sumpersko. net - Milan Jeřábek

Ne jinak tomu bylo v pátek 21. října. Pořadatelé již dva dny před koncertem avizovali, že vstupenky jsou beznadějně vyprodané.

Džemfest 2016 foto: sumpersko. net - Milan Jeřábek

Sedmnáctý ročník nabízel opravdové hudební lahůdky. Svérázná ostravská parta Butty oslavila přímo na Džemfestu třicáté výročí založení. Kluci odehráli koncertní program složený z těch největších hitů, jako jsou Nad stádem koní, Mám jednu ruku dlouhou, František, Tata, Krtek, Jednou ráno.

Džemfest 2016 foto: sumpersko. net - Milan Jeřábek

FOTOREPORTÁŽ: Džemfest 2016 - I.

Poprvé zahrál na Džemu jeden z největších objevů české hudební scény za poslední roky. Jelen v Šumperku představil zbrusu novou desku, ale samozřejmě nechyběly ani hitovky jako Magdaléna, Zabil jsem Jelena, nebo Co bude dál.  „Doma je doma a Džemfest je Džemfest," těšili se Radečci, kteří mají za sebou úspěšné období, ať už díky hitu Vloupám se nebo vyprodanému turné Na střechách. Kapela letos na jaře vydala živák na DVD v produkci televize Óčko, ze kterého poskládala set také na hlavním koncertu pátečního festivalu.

Džemfest 2016 foto: sumpersko. net - Milan Jeřábek

FOTOREPORTÁŽ: Džemfest 2016- II.

Čím dál víc úspěšné seskupení raperů a muzikantů z Liberce – Atmo Music - se proslavilo díky hitům Andělé a Ráno. V širším základu kapely můžeme slyšet rappera Lipa, Sebastiana, Chrise, Jakuba Děkana. Talentovaná československá kapela John Wolkhooker, o které ještě hodně uslyšíme! Sice existují teprve necelé dva roky, ale už mají na svém kontě pochvalné recenze na své videoklipy či singly, společné vyprodané turné s Rybičkama 48 a mnoho dalších úspěšných koncertů. Pro našince připomeňme, že členem kapely je exKoblížek Filip Vlček ze Šumperka

FOTOREPORTÁŽ: Džemfest 2016 - III.

Další mladá talentovaná kapela Like - It, která má před sebou velkou budoucnost, což dokládá například i fakt, že si kapelu vybrali Chinaski jako předskokana na své dvě turné Rockfield.

Džemfest 2016 foto: sumpersko. net - Milan Jeřábek

FOTOREPORTÁŽ: Džemfest 2016 - IV.

Zakladateli a organizátorovi hudebního festivalu - Ondřeji Polákovi -  jsme položili několik otázek, nejen o posledním Džemu.

Džemfest 2016 - zakladatel a organizátor Ondra Polák foto: sumpersko. net - Milan Jeřábek

Letos se konal Džemfest už posedmnácté. Který ročník považuješ za nejvíce organizačně náročný?

Ondra Polák: Každý rok je docela makačka. Nezdá se to, ale s takovým festivalem je spousta starostí a dřiny. Těsně před Džemfestem si asi pět let říkám, že ty nervy mně už za to nestojí, že je to poslední ročník, ale pak při Džemfestu vidím obrovské množství bavících se lidí a to mně hrozně nakopne. Lidi jsou každý rok super a umí vytvořit fantastickou atmosféru. To mi zase dodá chuť Džemfest udělat i příští rok.

Džemfest 2016 foto: sumpersko. net - Milan Jeřábek

Dle ohlasů návštěvníků, který z ročníků festivalu patřil k nejzdařilejším?

Ondra Polák: V posledních letech jsou Džemfesty vždycky super, jsou vyprodané, kapely hrají, pivo teče, lidi se baví, vše dopadne na jedničku... těžko soudit, který byl nej.

Na který Džemfest Ty máš osobně nejlepší vzpomínky?

Ondra Polák: Nikdy nezapomenu na ten úplně první v roce 2000. Pozvali jsme pár regionálních kapel a mysleli si, že to bude taková klubová akce pro tři sta lidí. Jenže místo toho bylo týden dopředu vyprodáno. Hodně rád ale budu vzpomínat i na letošní ročník, byla to jedna velká radost.

V souvislosti s Džemem si mnoho lidí vzpomene na označení návštěvníků slovem „marmelády“. Kdo je jeho autorem a od kdy se používá?

Ondra Polák: Přijde mi to jako logické označení návštěvníků, kteří chodí na džemový festival. Jsou to prostě naše milé marmelády.

Džemfest 2016 foto: sumpersko. net - Milan Jeřábek

Letos jste Džemfest propagovali kontroverzním plakátem s těhotnou dívkou. Měli jste z toho nějaký problém?

Ondra Polák: Překvapilo nás, co se kolem plakátu strhlo, řešila ho celá republika, celostátní média na hlavní stranách... Takže určitě to byla reklama pro Šumperk i Džemfest, ale musím se přiznat, že to nebyl záměr. Netušil jsem, že plakát tolik lidí naštve, že to bude taková kontroverze, původně jsem to vymyslel jako blbost, která maximálně pobaví pár mých kámošů...

plakát, který vzbudil obsáhlou debatu zdroj: Džemfest

Dva dny před hlavním koncertem bylo vyprodáno. Kolik zájemců přišlo o letošní festival?

Ondra Polák: Myslím, že ještě tak 500 až 700 lístků bychom prodali. Poslední dva dny to bylo šílené, od rána do večera volali kamarádi, polokamarádi i nekamarádi, různí známí, příbuzní a chtěli po mně vstupenky. Marně jsem jim vysvětloval, že už fakt žádné nemám. Pak už jsem úplně přestal brát telefon, protože se špatně vysvětluje někomu, komu bych moc rád vyhověl, že mu fakt nemůžu pomoc a lístek neseženu.

Lidé při příchodu stáli frontu, která se táhla až na Fialovu ulici. Proč k tomu došlo?

Ondra Polák: Protože přišlo hodně lidí v jeden okamžik. Odbavení návštěvníka u vchodu chvíli trvá, a protože přišlo naráz asi 600 lidí, vytvořila se fronta. Ale vyřešili jsme to rychle, vlastně na radu vašeho fotografa Milana Jeřábka jsme otevřeli druhý vchod a taky jsme pozdrželi program, aby lidi ve frontě nepřišli o program. S odstupem času si myslím, že to byl i zážitek, kdy a kde dneska ještě zažijete postát si hezky ve frontě jako za starých časů? Úžasný

Džemfest 2016 foto: sumpersko. net - Milan Jeřábek

Během hlavního programu bylo několik soutěží. Budete v tomto trendu pokračovat i příští rok?

Ondra Polák: Já osobně jsem se soutěží bál, že si nezískají zájem publika, ale kupodivu lidi to bavilo a o sluchátka TDK byl velký zájem. Novinkou letošního Džemfestu byl také moderátor, který lidi provázel celým večerem, a mělo to dobrou odezvu.

Džemfest 2016 foto: sumpersko. net - Milan Jeřábek

Který okamžik z dosud posledního Džemu se Ti nejvíce líbil? Byl i takový, který Ti vadil?

Ondra Polák: Nejvíc se mi líbilo publikum, tedy návštěvníci, kteří se skvěle bavili a přitom nedělali binec. Jediný drobný problém nastal, když nějaká ženská zmlátila svého partnera, zní to trochu legračně, ale bohužel mu naložila pořádně. Musela to řešit ochranka.

Džemfest 2016 foto: sumpersko. net - Milan Jeřábek

Jak si Radečci užili své vystoupení? Která skladba boduje nejvíc u šumperských diváků?

Ondra Polák: Koncert na Džemfestu byl úžasný. Přes léto jsme odehráli 70 festivalů a koncertů, a tak jsme šli na pódium s pocitem rutiny, ale to co se pak dělo v sále hned od první písničky, nás rozsekalo. Poprvé jsme zažili, že jsme neslyšeli vlastní kapelu přes zpěv lidí :) Moc si vážíme podpory, se kterou nás Šumperáci přijali.

Džemfest 2016 foto: sumpersko. net - Milan Jeřábek


Džemfest 2016 foto: sumpersko. net - Milan Jeřábek

Džem míří do věkové hranice plnoletých. Prozradíš, na co se mohou příznivci festivalu těšit?

Ondra Polák: Na Džemfest. Se vším, co k němu patří Mrkající

Za všechny marmelády: „Ondro děkujeme a těšíme se na „osmnáctiny!“

Autor: red., S. Adoltová, foto: sumpersko.net - M. Jeřábek

Fotogalerie

Džemfest 2016                foto: sumpersko. net - Milan Jeřábek

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.