DŽEMFEST má za sebou dvě dekády
26. října 2019 - 11:12
ROZHOVOR s Ondřejem Polákem, jak se tzv. jednodenní akce stane oblíbený festival s dvacetiletou historií
Džemfest 2019 - foto: sumpersko.net - M. Jeřábek
Rockový festival pod jednou střechou - DŽEMFEST - vyvrcholil v pátek 18. října hlavním koncertem, který byl ozdobou již dvacáté ročníku akce, kterou zná bezesporu celá republika.
Mezi zakladatele a "duchovní tvůrce" patří Ondřej Polák ze šumperské kapely O5 a Radeček.
Z historie festivalu je známo, že v roce 2000 se konal nultý ročník u příležitosti sto letého výročí založení týdeníku Moravský sever, a to pod názvem Stoletý happening. Poté následoval už pravidelně s označením JamFest, které se později změnilo na Džemfest. Kolik organizátorů stálo postupně v pozadí festivalu a jaký byl jejich počet v letošním roce?
Ondřej Polák: Džemfest pořádá hrstka kamarádů. Už roky jsou to pořád stejní lidé. Každý ví, co má dělat a dělá to bezvadně. Za to všem moc děkuji. Ohledně názvu, tak ten jsme museli změnit z Jamfestu na Džemfest, protože nějací lidé si zaregistrovali chrannou známku na ten název Jamfest a chtěli se s námi soudit. Tak jsme název počeštili a mně se Džemfest stejně líbí víc
Festival má za sebou neuvěřitelné ročníky. V roce 2008 v předpremiéře uvedl film Once, který později získal Oscara za hudbu a nastartoval dráhu Markéty Irglové. Ročník 2012 zase nabídl Silent Disco neboli tichou diskotéku se sluchátky. Veřejnost určitě zajímá, kdo stojí za těmito kroky, které z festivalu malého města, jej katapultují to jiných sfér?
Ondřej Polák: Máme kolem sebe dost kamarádů a přátel, kteří nám tyto "vychytávky" pomáhají vymyslet i realizovat. Třeba světovou předpremiéru filmu Once zařídil Radek Auer, který tehdy pracoval pro Bonton film a věděl, že nějaká Češka hraje ve výborném zahraničním filmu. Silent disco zase vymyslel pro Džemfest Jirka Giesl, unikátní projekci nově objevené krimi komedie s Vlastou Burianem zase domluvil Kamil Navrátil.
FOTOREPORÁŽ: Džemfest 2019 - I.
S Džemfestem se dnes již neodmyslitelně pojí "označení diváků, jako marmelády" a akce "Zajíc v pytli", kdy organizátoři nabízí cenově přijatelnější vstupné, ještě před vyhlášením programu. Můžeš přiblížit v letech, od kdy se tak stalo? A co k tomu vedlo pořadatele?
Ondřej Polák: Zajíce v pytli jsme vymysleli jako hec, chtěli jsme si vyzkoušet, kolik lidí chodí na Džemfest kvůli samotné akci a kolik kvůli kapelám. Tak jsme zkusili na jaře prodávat vstupenky, aniž bychom oznámili program. První rok si takto koupilo lístek 80 lidí, další rok 200 a tak to šlo dál. Letos si Zajíce v pytli chytilo přes pět stovek lidí. Děkujeme jim za důvěru a přízeň.
Relativně po krátké době si festival připisuje významná ocenění. Jaká to jsou a pocit při jejich přebírání?
Ondřej Polák: Ty ceny jsou fajn, asi to můžeme vnímat, jakože si někdo všiml naší práce dělat něco pro lidi, ale největší ocenění pro nás je, když hudební fanoušci přijdou na Džemfest. Lidi jsou nejdůležitější.
Každý ročník byl zajisté něčím jedinečný. Při jednom z nich se Ti dokonce narodil první syn.
Ondřej Polák: Vzpomínám na to rád, tehdy se Džemfest proměnil ve velkou oslavu. Brzy ráno po Džemfestu jsem jel do porodnice a s odstupem času se divím, že mě tam pustili
FOTOREPORTÁŽ: Džemfest 2019 - II.
Oblíbenost a zájem o vstupenky na hlavní koncert organizátory několikrát přiměla k tomu, že zvažovali místo konání. Kam budete směřovat konání festivalu, když se v Šumperku bude rekonstruovat kulturní dům?
Ondřej Polák: To nevím. Město promarnilo šanci zajistit vhodný alternativní prostor pro pořádání větších kulturních akcí v Šumperku. Teď si nejsem jistý, zda má někdo představu, kde se budou větší akce konat v době rekonstrukce.
Festival je znám též svou kontroverzní prezentací. Např. při ročníku 2011 vzbudil pozornost vizuál s odhaleným ženským ňadrem potřeným džemem. Vizuál z roku 2016 zase předváděl obnaženou těhotnou dívku se sloganem, který odkazoval k tomu, že je její těhotenství důsledkem její "dobré zábavy" na festivalu. Vysloužil si tak nominaci na anticenu pro sexistickou reklamu Sexistické prasátečko. Proč byla zvolena taková mediální kampaň, kterou si hojně navštěvovaný festival "dovolil". Můžeš přiblížit, jak jste "lovili" tipy na kampaň?
Ondřej Polák: Jsou to chvilkové nápady, které mi někde projedou hlavou. Hrubý nápad pak graficky zpracuje do dokonalé vizuální podoby Zdeněk Nováček, který dělá plakáty na Džemfest už sedmnáct let. Ale je potřeba říct, že jsme nechtěli původně našimi plakáty nikoho pobuřovat nebo provokovat. Chceme tím vždy pobavit hlavně sebe. Pokud tím pobavíme i někoho dalšího, pak nám to dělá radost. Až do konce října je v jižním křídle DK zdarma přístupná výstava historických plakátů na Džemfest.
FOTOREPORTÁŽ: Dvacet let Džemfestu v Šumperku
FOTOREPORTÁŽ: Džemfest 2019 - III.
Dvacet let festivalu si zaslouží pořádnou oslavu. Ta hlavní proběhla v pátek při hlavním koncertu. Samozřejmě s přípitkem sektu. Zátka od sektu zůstala mezi "marmeládami" i přes naléhání Tomia. Jak jste s celou kapelou prožívali ten okamžik? Plánujete ještě nějakou další oslavu?
Ondřej Polák: Já jsem ani nic slavit nechtěl. Ukecali mě kamarádi muzikanti, co na Džemfestu letos hráli, můj brácha, lidi kolem. Říkali, že to výročí musíme na pódiu nějak připomenout. Měli pravdu, byl jsem rád, že to proběhlo, děkuji jim za to.
Džemfest je na počátku třetí desítky. Organizace ročníku "21" je v plném proudu. Co můžeš prozradit již nyní?
Ondřej Polák: Můžu prozradit, že na jaře opět vypukne akce Zajíc v pytli, a proto vlastně nemůžu prozradit nic, abych tuhle akci s tajemstvím nepokazil
Autor: red., a.č., S. Adoltová, foto: sumpersko.net - M. Jeřábek
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.