Pátek 20. července 2018 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Řidičova rychlá jízda obcí Řepová skončila nárazem do domu

20.07.2018 - Řidičova rychlá jízda obcí Řepová skončila nárazem...

Počasí

Přeháňky-Déšť

20.07.2018 - Pátek

Teplota: 26 / 15 - Přeháňky-Déšť

Zataženo

21.07.2018 - Sobota

Teplota: 29 / 13 - Zataženo

Dalších devatenáct kilometrů dálnic vedoucích poblíž měst bude od příštího roku bez poplatku

10. září 2017 - 21:31

Zpět na seznam článků

Přehledná mapa úseků, kterých se to týká

Dalších devatenáct kilometrů dálnic vedoucích poblíž měst bude od příštího roku bez poplatku

Dalších devatenáct kilometrů dálnic vedoucích poblíž měst bude od příštího roku bez poplatku zdroj:MD

Od 1. ledna 2018 ministerstvo dopravy vyjme ze zpoplatnění dalších pět úseků dálnic, které tvoří obchvaty měst nebo přes které vedou silnice prvních tříd. Jedná se například o dálnice kolem Olomouce, Otrokovic, Pohořelic nebo Sokolova.

Ministerstvo dopravy tak navazuje na své rozhodnutí z minulých let, kdy ze zpoplatnění vyjmulo 145 km dálnic, které vedly nedaleko měst.  „V předchozích dvou letech se tento krok osvědčil. Starostové dotčených měst jsou s ním velmi spokojeni, protože to pomohlo ke zklidnění dopravy ve městech. V tomto trendu tedy  pokračujeme. Dálnice jsou stavby placené z peněz daňových poplatníků, proto by měly lidem sloužit co nejvíce“, říká ministr dopravy Dan Ťok.

V příštím roce ministerstvo dopravy zruší povinnost mít dálniční známku na dalších pěti úsecích tuzemských dálnic, v celkové délce devatenáct kilometrů. „Konkrétně jde o desetikilometrový úsek D6 mezi Novým Sedlem a Březovou, bez poplatku bude nově také tři kilometry dlouhý úsek D52 u Pohořelic. Dálniční známku nebudou řidiči potřebovat ani v úseku D55 u Otrokovic, dále pak na dálnici D3 mezi Veselím nad Lužnicí a Bošilcem a také na dálnici D46 u Hněvotína. Vyjmutí tohoto úseku motoristům umožní bezplatné použití obchvatu Olomouce po dálnici D35,“ informoval mluvčí MD.

přehled zdroj: MD

V minulosti byly od poplatku osvobozeny úseky na D1 kolem Brna, nebo na dálnici D3 kolem Tábora, D6 u Chebu a D10 kolem Mladé Boleslavi. V další vlně jsme pak umožnili bez poplatku vjezdy do Prahy pro obyvatele okolních obcí kolem Prahy, tzn. úseky na D6, D7, D10 a D11.

Mezi obchvaty měst a znepoplatnění byl zařazen také Beroun a Králův Dvůr na D5. Stejně je bez poplatku dálnice D5 kolem Plzně nebo kolem Ústí nad Labem na D8. Další podobný úsek je u Olomouce, na dálnici D35 nebo D46 kolem Prostějova. „V prodeji dálničních známek se tyto změny žádným způsobem neprojevily – naopak  jejich prodej každým rokem stoupá. V roce 2014, kdy nebyl ze zpoplatnění vyjmut žádný úsek, se prodaly čtyři miliony 700  tisíc kusů dálničních známek, v roce 2016 to bylo téměř o šest set tisíc kusů více“, dodává ministr Ťok.

Prodej ročních dálničních kupónů pro rok 2018 hmotnostní kategorie do 3,5 tuny bude zahájen nejpozději k 1. prosinci. „Kupóny s dobou platnosti na jeden měsíc nebo deset dnů vstoupí do prodeje s novým rokem. Ceny kupónů pro rok 2018 zůstávají stejné jako u kupónů letošního roku. Roční kupón pro rok 2018 má platnost od 1. prosince 2017 do 31. ledna 2019 a jeho cena je 1,5 tisíce korun. Cena měsíčního kupónu činí 440 korun a cena desetidenního kupónu je 310 korun. Nové dálniční kupóny budou kvůli jejich zvýšené ochraně proti padělání opět opatřeny bezpečnostními prvky,“ upřesnil mluvčí ministerstva Tomáš Neřold.

Autor: red., T. Neřold.

Fotogalerie

Dalších devatenáct kilometrů dálnic vedoucích poblíž měst bude od příštího roku bez poplatku   zdroj:MD

Další články z rubriky

Elektrokola jsou na vzestupu!

Elektrokola jsou na vzestupu!

Mají ale i svá rizika

FOTO.Dopravní policie kontrolovala řidiče projíždějící Bludovem

FOTO.Dopravní policie kontrolovala řidiče projíždějící Bludovem

Dopravně preventivní akce – „Řídím, piju nealko pivo!“

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.