Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pátek 29. září 2023 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Jesenická Dyňová slavnost

28.09.2023 - Jesenická Dyňová slavnost - Pobaví celou rodinu

Počasí

29.09.2023 - Pátek

Teplota: 23 / 13 - SkoroJasno

30.09.2023 - Sobota

Teplota: 21 / 10 - obcasny-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Dana Drábová v Olomouci

27. října 2022 - 07:33

Zpět na seznam článků

Pronese prestižní výroční přednášku UP

Dana Drábová v Olomouci

Dana Drábová, jaderná inženýrka a předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, pronese 3. listopadu v 17 hodin na Univerzitě Palackého v Olomouci výroční přednášku. Tu organizuje UP jednou ročně k poctě prvního rektora obnovené olomoucké univerzity Josefa Ludvíka Fischera. K jejímu přednesení bývá oslovena významná česká či zahraniční osobnost.

Dana Drábová vystoupí v aule Pedagogické fakulty Univerzity Palackého s přednáškou na téma Jaderná energie ve službách člověka. „Slova jaderný, radioaktivita, záření vyvolávají v lidech skoro automaticky představu jaderných zbraní, reaktorů v jaderných elektrárnách, radioaktivního odpadu a následně představu neurčitého počtu vyvolaných rakovin. Jestliže lidé o záření vůbec přemýšlejí, pak v naprosté většině případů spíše s obavami než se snahou tomuto jevu a jeho přínosům a rizikům objektivně porozumět,“ upozorňuje absolventka Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT.

Jak dodává, za pouhé jedno století se lidé naučili jadernou energii široce zkoumat a využívat. „Dnes bychom se bez těchto znalostí stěží obešli. Nejviditelnějším a nejdiskutovanějším výsledkem jejich využití je opravdu odhalení možnosti získávat obrovskou energii ukrytou v jádře atomu. Méně už se ale mluví o tom, že ještě větší přínos přineslo používání radiační a jaderné techniky v medicíně, průmyslu, zemědělství a dalších oborech. Jaderná energetika je v řadě zemí včetně ČR spolehlivým nízkoemisním zdrojem elektřiny,“ připomíná předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost a naznačuje tak, o čem bude na akademické půdě hovořit.

Tradice přednášek k poctě J. L. Fischera se datuje od roku 1994, kdy byla poprvé přednesena při příležitosti 100. výročí jeho narození. Uskutečňuje se jednou ročně, zpravidla v listopadu, jako projev ocenění významu osobnosti významného filozofa a sociologa, který se stal rektorem Univerzity Palackého v roce 1946. V čele školy stál tři roky, v letech 1949–1950 byl pak jejím prorektorem.

Tematicky bývají tato prestižní akademická vystoupení zaměřena na zásadní badatelské problémy ve společenském kontextu. V minulosti přednášku pronesli mj. teolog Tomáš Halík, právnička a soudkyně Eliška Wagnerová, neuropatolog František Koukolík, filozof a překladatel Karel Floss, někdejší předsedkyně Akademie věd České republiky Helena Illnerová nebo fyzikální chemik a předseda Učené společnosti ČR Pavel Jungwirth.

Přednáška Dany Drábové se uskuteční 3. listopadu v 17 hodin v aule Pedagogické fakulty UP na Žižkově náměstí v Olomouci. Je určena nejširší veřejnosti a vstup na ni je volný.

Autor: red., E. Havrlant, zdroj foto: upo

Fotogalerie

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Čokoládové Losiny 2023 - III.

Čokoládové Losiny 2023 - III.

Fotek: 45
Přidáno: 28.09.2023

Čokoládové Losiny 2023 - II.

Čokoládové Losiny 2023 - II.

Fotek: 65
Přidáno: 26.09.2023

Čokoládové Losiny 2023 - I.

Čokoládové Losiny 2023 - I.

Fotek: 70
Přidáno: 26.09.2023

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.