Pondělí 28. listopadu 2022 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Tradiční den otevřených dveří UP se vrací v plné síle

28.11.2022 - Tradiční den otevřených dveří UP se vrací v plné...

Počasí

28.11.2022 - Pondělí

Teplota: 4 / 1 - Zataženo

29.11.2022 - Úterý

Teplota: 4 / 2 - prehanky-Sníh

Dana Drábová v Olomouci

27. října 2022 - 07:33

Zpět na seznam článků

Pronese prestižní výroční přednášku UP

Dana Drábová v Olomouci

Dana Drábová, jaderná inženýrka a předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, pronese 3. listopadu v 17 hodin na Univerzitě Palackého v Olomouci výroční přednášku. Tu organizuje UP jednou ročně k poctě prvního rektora obnovené olomoucké univerzity Josefa Ludvíka Fischera. K jejímu přednesení bývá oslovena významná česká či zahraniční osobnost.

Dana Drábová vystoupí v aule Pedagogické fakulty Univerzity Palackého s přednáškou na téma Jaderná energie ve službách člověka. „Slova jaderný, radioaktivita, záření vyvolávají v lidech skoro automaticky představu jaderných zbraní, reaktorů v jaderných elektrárnách, radioaktivního odpadu a následně představu neurčitého počtu vyvolaných rakovin. Jestliže lidé o záření vůbec přemýšlejí, pak v naprosté většině případů spíše s obavami než se snahou tomuto jevu a jeho přínosům a rizikům objektivně porozumět,“ upozorňuje absolventka Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT.

Jak dodává, za pouhé jedno století se lidé naučili jadernou energii široce zkoumat a využívat. „Dnes bychom se bez těchto znalostí stěží obešli. Nejviditelnějším a nejdiskutovanějším výsledkem jejich využití je opravdu odhalení možnosti získávat obrovskou energii ukrytou v jádře atomu. Méně už se ale mluví o tom, že ještě větší přínos přineslo používání radiační a jaderné techniky v medicíně, průmyslu, zemědělství a dalších oborech. Jaderná energetika je v řadě zemí včetně ČR spolehlivým nízkoemisním zdrojem elektřiny,“ připomíná předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost a naznačuje tak, o čem bude na akademické půdě hovořit.

Tradice přednášek k poctě J. L. Fischera se datuje od roku 1994, kdy byla poprvé přednesena při příležitosti 100. výročí jeho narození. Uskutečňuje se jednou ročně, zpravidla v listopadu, jako projev ocenění významu osobnosti významného filozofa a sociologa, který se stal rektorem Univerzity Palackého v roce 1946. V čele školy stál tři roky, v letech 1949–1950 byl pak jejím prorektorem.

Tematicky bývají tato prestižní akademická vystoupení zaměřena na zásadní badatelské problémy ve společenském kontextu. V minulosti přednášku pronesli mj. teolog Tomáš Halík, právnička a soudkyně Eliška Wagnerová, neuropatolog František Koukolík, filozof a překladatel Karel Floss, někdejší předsedkyně Akademie věd České republiky Helena Illnerová nebo fyzikální chemik a předseda Učené společnosti ČR Pavel Jungwirth.

Přednáška Dany Drábové se uskuteční 3. listopadu v 17 hodin v aule Pedagogické fakulty UP na Žižkově náměstí v Olomouci. Je určena nejširší veřejnosti a vstup na ni je volný.

Autor: red., E. Havrlant, zdroj foto: upo

Fotogalerie

Další články z rubriky

Cyrilometodějská stezka je hotová a hezká

Cyrilometodějská stezka je hotová a hezká

Klub českých turistů dokončil značení stezky

UP na letošním seznamu nejcitovanějších vědců světa

UP na letošním seznamu nejcitovanějších vědců světa

Zastupuje odborník na rostlinné hormony Ondřej Novák

Exkluzivní Fotogalerie

Vánoční Šumperk 2022

Vánoční Šumperk 2022

Fotek: 35
Přidáno: 28.11.2022

Blues Alive 2022 III.

Blues Alive 2022 III.

Fotek: 41
Přidáno: 19.11.2022

Blues Alive 2022 II.

Blues Alive 2022 II.

Fotek: 28
Přidáno: 19.11.2022

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.