fitnesskotelna
šumpersko PF
FOTO
Úterý 10. prosince 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Od ledna bude seniory v Šumperku vozit Taxík Maxík

09.12.2019 - Od ledna bude seniory v Šumperku vozit Taxík Maxík -...

Počasí

10.12.2019 - Úterý

Teplota: 4 / 0 - obcasny-Déšť

11.12.2019 - Středa

Teplota: 2 / -2 - Oblačno

šumpersko.net PF 2018

Dárci kostní dřeně zachraňují lidské životy i v Šumperku

10. srpna 2019 - 18:22

Zpět na seznam článků

„Registr je nutné neustále doplňovat,“ zdůrazňují odborníci

Dárci kostní dřeně zachraňují lidské životy i v Šumperku

ilustrační snímek zdroj foto: Agel

Průměrně deset nových dobrovolných zájemců o dárcovství kostní dřeně se zapíše každý měsíc v Náběrovém centru Transfúzní služby v Šumperku. Zařízení se tak aktivně podílí na rozšiřování Českého národního registru dárců dřeně (ČNRDD). Tím dává větší naději lidem i malým dětem s leukémií a dalšími závažnými onemocněními krvetvorby, kteří musí podstoupit transplantaci kostní dřeně a hledají vhodného dárce.

Pro zájemce o dárcovství kostní dřeně a vstup do registru jsou na Transfúzní službě vyhrazeny středy, registrace zabere půl hodiny a dárci krve nebo plazmy se mohou zapsat i během svého odběru.

Náběrové centrum v Šumperku registruje nové zájemce již od ledna 2017 a dosud se prostřednictvím něj zapsalo bezmála dvě stě třicet potenciálních dárců, mezi nimiž převažují ženy. „Každou středu od deseti do jedenácti hodin, bez předchozího objednání, na Transfuzní službě rádi zapíšeme do registru zájemce o dárcovství kostní dřeně. Zápis do registru probíhá samozřejmě i v jiné odběrové dny po předchozí telefonické domluvě. Každému se snažíme vyjít maximálně vstříc. Hlavním kritériem pro zápis je dobrý zdravotní stav, věk osmnáct až pětatřicet let, hmotnost nad padesát kilo a žádná závažná onemocnění v minulosti,“ vyjmenovává Renata Wasserburgerová, odborná zdravotnická pracovnice Transfúzní služby Šumperk.

Pro zařazení do národního registru vyplní zájemce přihlášku a informovaný souhlas, které obdrží během vstupního informačního pohovoru přímo na oddělení. „Následně se odebírá vzorek krve (2ml) k vyšetření transplantačních znaků, které se provádí již v Dárcovském centru na Ústavu Imunologie FN v Olomouci, kam vzorky a registrační formuláře pravidelně svážíme. Vyšetřené transplantační znaky jsou pod identifikačním číselným kódem odeslány do Koordinačního centra ČNRDD v Plzni, kde jsou vloženy do počítačové databáze ČNRDD a zároveň zaslány do mezinárodní databáze dárců. Každý registrovaný zájemce zůstává v databázi do šedesáti let věku, pokud nepožádá dobrovolně nebo z důvodu změny zdravotního stavu o vystoupení z registru. Dárcem kostní dřeně se může stát v krátké době nebo i za několik let, ale svou registrací zvyšuje pravděpodobnost shody transplantačních znaků pro konkrétního nemocného a stává se tak novou nadějí na záchranu života, “ popisuje Renata Wasserburgerová.

Aktivace dárce kostní dřeně do tzv. užšího výběru čili „konfirmace“ nastává až tehdy, najde-li se shoda v jeho transplantačních (HLA) znacích s těžce nemocným člověkem.

Nejpravděpodobnější je mezi příbuznými nemocného nebo v rámci národa, přesto až dvě třetiny darované kostní dřeně putují z ciziny. „Hlavní zásadou je anonymita, proto neznáme přesná čísla, kolik registrovaných dárců z našeho náběrového centra již kostní dřeň darovalo. Od samotných dárců z Transfúzní služby Šumperk, kteří se s námi o informaci podělí, však víme o desítkách případů,“ říká Renata Wasserburgerová s tím, že registr je nutné neustále doplňovat, protože dárci průběžně stárnou a mohou mít dočasné překážky v darování kostní dřeně.

Autor: red., R. Miloševská

Fotogalerie

ilustrační snímek           zdroj foto: Agel

Další články z rubriky

Od ledna bude seniory v Šumperku vozit Taxík Maxík

Od ledna bude seniory v Šumperku vozit Taxík Maxík

Objednávky přijímá dispečink na telefonním čísle 774 42 42 39

Silně podnapilý řidič havaroval na Zábřežsku

Silně podnapilý řidič havaroval na Zábřežsku

Nehoda se naštěstí obešla bez zranění

Nominujte na Ceny města Šumperka za rok 2019

Nominujte na Ceny města Šumperka za rok 2019

Své návrhy můžete zasílat do 31. prosince

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.