Sobota 31. července 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Letní Flora Olomouc – Souznění s přírodou

30.07.2021 - Letní Flora Olomouc – Souznění s přírodou -...

Počasí

31.07.2021 - Sobota

Teplota: 25 / 16 - Bouřky

01.08.2021 - Neděle

Teplota: 19 / 14 - Bouřky

Dárci krve ze Šumperska a okolí slavili

17. června 2021 - 12:55

Zpět na seznam článků

K matadorům transfúzní služby se ochotně přidali i prvodárci

Dárci krve ze Šumperska a okolí slavili

dárci krve ze Šumperska a okolí slavili zdroj foto: AGEL

Na třetí červnový týden připravila Transfúzní služba v Šumperku u příležitosti Světového dne dárců krve oslavu, při které zdravotníci poděkovali příchozím za nezištnou pomoc.

Dobrou zprávou je, že se podařilo oslovit i ochotné prvodárce. „V Šumperku jsme tento svátek oslavili 15. června, kdy mají společné odběry dárci krve a plazmy. Všichni příchozí od nás jako poděkování obdrželi trička s motivem dárcovství krve a praktické lékárničky. Akci si nenechalo ujít patnáct dárců krevní plazmy a jednačtyřicet dárců krve. Skvělou zprávou je, že dnes do naší dárcovské rodiny přibylo i pět prvodárců. Děkujeme všem,“ uvedl člen představenstva lékař Radan Volnohradský a dodává: „Gratulujeme všem dárcům k jejich svátku. Každý rok v České republice potřebujeme nejméně 30 tisíc nových dárců krve. Proč se nepřidat do dárcovské rodiny, která u nás čítá 260 tisíc dárců krve?“

dárci krve ze Šumperska a okolí slavili zdroj foto: AGEL

Světový den dárců krve a plazmy se slaví po celém světě již od roku 2005, kdy jej zavedla Světová zdravotnická organizace (WHO). Proč právě 14. června? Právě tento den se ve Vídni roku 1868 narodil Karl Landsteiner, rakouský biolog, lékař a nositel Nobelovy ceny za fyziologii a medicínu, za výzkumy typů lidské krve. V oblasti hematologie byl mimo jiné spoluobjevitelem Rh faktoru krve. Letošní motto svátku znělo Give blood and keep the world beating, v českém překladu: Darujte krev, ať svět bije dál.

Autor: red.,A. Knesl, zdroj foto: AGEL

Fotogalerie

dárci krve ze Šumperska a okolí slavili              zdroj foto: AGEL

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.