Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Úterý 09. března 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Opilý řidič otočil auto na střechu

08.03.2021 - Opilý řidič otočil auto na střechu - Dopravní nehoda...

Počasí

09.03.2021 - Úterý

Teplota: 3 / -5 - Oblačno

10.03.2021 - Středa

Teplota: 5 / -5 - Jasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Dárcovství krve v čase pandemie

16. února 2021 - 14:16

Zpět na seznam článků

Ve FN Olomouc klesl počet odběrů i aktivních dárců

Dárcovství krve v čase pandemie

ilustrační foto zdroj: FNOL

O více než 1,5 tisíce odběrů méně než v roce 2019 provedli vloni na Transfuzním oddělení FN Olomouc. Příčinou poklesu je podle primářky Dany Galuszkové jednoznačně koronavirová pandemie. „Na vině byla nejen nepříznivá epidemiologická situace a z ní plynoucí omezení elektivní péče, ale také omezení odběrů kvůli nemocnosti na straně dárců i personálu. Návštěvnost dárců dočasně poklesla také kvůli obavám z infekce v době pandemie,“ hodnotí primářka.

Přesto nepovažuje loňský rok za neúspěšný, a to především proto, že jako jedno z prvních v ČR začalo olomoucké transfuzní oddělení vyrábět rekonvalescentní plazmu od dárců, kteří prodělali onemocnění COVID-19. „Loňský rok byl pro nás velmi atypický. Na jaře se začala výrazně snižovat plánovaná elektivní péče na klinických pracovištích a zůstaly jen akutní operace a úrazy. Spotřeba krve tak byla měsíčně o více než třicet procent nižší,“ popisuje vývoj uplynulého roku z pohledu transfuzního oddělení primářka Galuszková. Opačný extrém podle ní nastal v létě, kdy se snažili lékaři dohnat odložené léčebné výkony a potřeba krve se tak enormně zvýšila. „Na podzim, s další vlnou pandemie a s omezením léčebné péče došlo opět k poklesu spotřeby,“ konstatuje lékařka s tím, že celkově na transfuzním oddělení odebrali zhruba o tři procenta méně krve než v roce 2019.

ilustrační foto zdroj: FNOL

I přes mírný pokles odběrů byly zásoby klasických transfuzních přípravků po celý rok dostatečné, a to zejména díky omezené elektivní péči.

Nedostatečné bylo jen množství nového produktu - rekonvalescentní plazmy od lidí, kteří úspěšně překonali infekci COVID-19. „Na jaře a částečně i na podzim jsme této plazmy od vyléčených COVID pozitivních pacientů neměli tolik, jak jsme si představovali. Bylo málo vyléčených s dostatečným množstvím protilátek pro léčebné účely,“ zdůvodňuje Dana Galuszková.

Odběry rekonvalescentní plazmy však považuje za největší loňský úspěch Transfuzního oddělení FN Olomouc. „Začali jsme ji vyrábět jako jedno z prvních pracovišť v České republice již v březnu 2020. Velmi brzy jsme se tak zapojili do pomoci pacientům s těžkým průběhem COVID-19,“ vyzdvihuje rychlost reakce na léčebné potřeby. Celkově pak pro klinické použití vloni odebrali 1,6 tisíc jednotek plazmy a pacientům v nemocnicích na celé Moravě vydali přes osm set jednotek rekonvalescentní plazmy anti-SARS-CoV-2.

Přestože se podařilo získat v loňském roce bezmála 1,3 tisíce nových dárců, což bylo zhruba o sto více než v roce 2019, celkový počet aktivních dárců ve FN Olomouc se snížil. „Bohužel více dárců s dárcovstvím končí, než nově přichází. Potřebovali bychom kolem deseti tisíc aktivních dárců ročně, ale aktuálně jich máme necelých osm tisíc,“ naznačuje jeden z úkolů transfuzního oddělení pro nadcházející měsíce Dana Galuszková. Předpokládá, že po ukončení pandemie se léčebná péče rozběhne naplno a tím se opět navýší i spotřeba tradičních transfuzních přípravků. „Zajistit transfuzní přípravky pro naše pacienty je naší prioritou. Dalším cílem je vytvořit dostatečnou zásobu léčebné plazmy s co nejvyšší koncentrací protilátek proti COVID-19,“ uzavírá primářka.

informace zdroj: FNOL

Autor: red., A. Fritscher, zdroj foto: FNOL

Fotogalerie

ilustrační foto                 zdroj: FNOL

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Policie hodnotí první týden opatření

Policie hodnotí první týden opatření

Fotek: 43
Přidáno: 08.03.2021

Jeseníky

Jeseníky

Fotek: 28
Přidáno: 06.01.2021

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.