Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pátek 03. dubna 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

VIDEO: Ani vyhlášení nouzového stavu „nepřibrzdilo rychlé řidiče“

02.04.2020 - VIDEO: Ani vyhlášení nouzového stavu „nepřibrzdilo...

Počasí

03.04.2020 - Pátek

Teplota: 9 / 0 - Oblačno

04.04.2020 - Sobota

Teplota: 11 / 0 - PoloJasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Dech novorozenců střeží ve FN Olomouc dvacet nových monitorů

14. března 2013 - 21:46

Zpět na seznam článků

Nadace Křižovatky pomáhá miminkům téměř dvacet let

Dech novorozenců střeží ve FN Olomouc dvacet nových monitorů

Dech novorozenců střeží ve FN Olomouc dvacet nových monitorů zdroj foto:FNO

Dvacet nových monitorů pro kontrolu dechu má ode dneška k dispozici Novorozenecké oddělení Fakultní nemocnice Olomouc. Monitory přímo v nemocnici předali zástupci Nadace Křižovatka a sponzorů, kteří na jejich nákup věnovali bezmála šedesát tisíc korun. Zařízení pomáhá předcházet nejčastější příčině úmrtí dětí do jednoho roku věku, kterou je takzvaný Syndrom náhlého úmrtí kojenců.

Zařízení pro monitoring dechu u novorozeňat je tvořeno senzorovou deskou, která se instaluje pod matraci dětské postýlky, a kontrolní jednotkou.Ta zvukově i opticky signalizuje, pokud se dechová akce dítěte zastaví na více než dvacet sekund nebo pokud frekvence dechu klesne pod deset nádechů za minutu.

„Jsme za tuto podporu nadaci i sponzorům velmi vděční. Monitory používáme na celém našem oddělení. Je to skvělá prevence, rodiče se u nás často inspirují a monitor si pořídí domů. To je velmi důležité, protože syndromem jsou nejvíce ohroženy právě děti mezi čtvrtým a šestým měsícem života,“ uvedl primář Novorozeneckého oddělení FNOL Lumír Kantor s tím, že oddělení nabízí matkám také zapůjčení monitoru domů.

Novorozenecké oddělení Fakultní nemocnice Olomouc.

Syndrom podle odborníků postihuje i děti zdánlivě zcela zdravé. „Ročně jsou to jen v České republice desítky případů. Přitom příčiny jeho vzniku nejsou jasné a neexistuje tedy ani spolehlivý způsob, jak předem určit ohrožené děti. Důležité je tedy věnovat se prevenci a riziko tak minimalizovat,“ doplnil primář. Monitory dechu používané ve FNOL mají životnost dva roky, potom je s ohledem na spolehlivost jejich fungování nutná obměna.

Nadace Křižovatka se věnuje pomoci dětem ohroženým Syndromem náhlého úmrtí kojenců už takřka dvacet let. Za tuto dobu už ve spolupráci se sponzory nakoupila několik tisíc monitorů dechu, kterými pomohla vybavit nemocnice ve všech regionech České republiky. Olomouckému novorozeneckému oddělení už nadace s podporou firem z regionu věnovala bezmála dvě stě monitorů.

Dnešního předání dvaceti nových monitorů se přímo na oddělení účastnili i zástupci sponzorských firem.

Předání monitorů - zástupci sponzorských firem GTS CZECH, HELLA AUTOTECHNIK NOVA, FAMAK, Česká spořitelna

 

Autor: red.,E. Havrlant, zdroj foto:FNO

Fotogalerie

Dech novorozenců střeží ve FN Olomouc dvacet nových monitorů  zdroj foto:FNO

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.