Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Úterý 21. května 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Dítě vyběhlo ze zahrady a narazilo do projíždějícího auta

20.05.2019 - Dítě vyběhlo ze zahrady a narazilo do projíždějícího...

Počasí

21.05.2019 - Úterý

Teplota: 18 / 12 - Zataženo

22.05.2019 - Středa

Teplota: 14 / 11 - Přeháňky-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Dech novorozenců v olomoucké porodnici hlídají nové monitory

30. dubna 2014 - 12:32

Zpět na seznam článků

Prevence Syndromu náhlého úmrtí kojenců

Dech novorozenců v olomoucké porodnici hlídají nové monitory

Monitory dechu na novorozeneckém oddělení zdroj foto:FNOL

Dvacet čtyři nových monitorů pro kontrolu dechu u čerstvě narozených dětí v úterý 29.dubna dostalo Novorozenecké oddělení Fakultní nemocnice Olomouc. Přímo ve zdravotnickém zařízení je předali zástupci Nadace Křižovatka a firem z regionu, které na jejich pořízení věnovaly celkem šedesát tisíc korun.

Syndromu náhlého úmrtí kojenců, který je nejčastější příčinou úmrtí dětí do jednoho roku věku. „Monitory dechu používané ve FN Olomouc mají životnost dva roky, potom je s ohledem na spolehlivost jejich fungování nutná obměna,“ uvedl tiskový mluvčí nemocnice Egon Havrlant.

Zařízení pro monitoring dechu u novorozeňat je tvořeno senzorovou deskou, která se vkládá pod matraci dětské postýlky. Ta je napojena na kontrolní jednotku, která zvukově i opticky signalizuje, pokud se dechová akce dítěte zastaví na více než dvacet sekund nebo pokud frekvence dechu klesne pod deset nádechů za minutu. „Monitory používáme na celém našem oddělení. Rodiče se u nás často inspirují a monitor si pořídí domů, což je velmi důležité, protože syndromem jsou nejvíce ohroženy právě děti mezi čtvrtým a šestým měsícem života,“ uvedl primář novorozeneckého oddělení Lumír Kantor.

Zástupci firem z regionu předali monitory foto:FNOl

Syndrom podle odborníků postihuje i děti zdánlivě zcela zdravé. „Ročně jsou to jen v České republice desítky případů. Přitom příčiny jeho vzniku nejsou jasné a neexistuje tedy ani spolehlivý způsob, jak předem určit ohrožené děti. Důležitá je tedy prevence,“ doplnil primář.

Nadace Křižovatka se věnuje pomoci dětem ohroženým Syndromem náhlého úmrtí už takřka dvacet let. Za tuto dobu ve spolupráci se sponzory nakoupila přes pět tisíc monitorů dechu, kterými pomohla vybavit nemocnice ve všech regionech České republiky. Olomouckému novorozeneckému oddělení už nadace věnovala bezmála dvě stě monitorů.

Autor: red.,E.Havrlant

Fotogalerie

Monitory dechu na novorozeneckém oddělení     zdroj foto:FNOL

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Mikulov bavil Šumperk I.

Mikulov bavil Šumperk I.

Fotek: 36
Přidáno: 13.05.2019

Mikulov bavil Šumperk II.

Mikulov bavil Šumperk II.

Fotek: 42
Přidáno: 13.05.2019

Velikonoce na zámku Velké Losiny

Velikonoce na zámku Velké Losiny

Fotek: 23
Přidáno: 20.04.2019

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.