Pátek 27. ledna 2023 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Začíná demolice nejstarší budovy v areálu FN Olomouc

26.01.2023 - Začíná demolice nejstarší budovy v areálu FN Olomouc -...

Počasí

27.01.2023 - Pátek

Teplota: 1 / -1 - prehanky-Sníh

28.01.2023 - Sobota

Teplota: 2 / -2 - Oblačno

Demolice tzv. Šneka ve Smetanových sadech

13. ledna 2023 - 07:25

Zpět na seznam článků

Schváli památkáři i jeden z jeho autorů

Demolice tzv. Šneka ve Smetanových sadech

demolice Šneka zdroj foto: VFO

Neuhlídatelný cíl vandalů i zázemí pro drogově závislé. To vše zmizelo z olomouckých Smetanových sadů díky demolici takzvaného „Šneka“.

Odstranění zdevastovaného železobetonového torza ze 70. let iniciovalo Výstaviště Flora Olomouc se souhlasem památkářů.  „V době svého vzniku byl Šnek ozdobou Smetanových sadů. V posledních desetiletích to ale neplatilo. Využívali ho drogově závislí, byl i častým cílem vandalů. Ti všichni zneužívali toho, že se v této stavbě velice snadno ukryli díky jejímu šroubovitému uspořádání. Navíc Šneka nebylo možné 24 hodin denně hlídat. Stalo se z něj místo, jemuž se slušní návštěvníci parku vyhýbali. A právě od takových míst chceme naše parky vyčistit,“ uvedla Eva Fuglíčková, ředitelka Výstaviště Flora Olomouc.

Olomoucké výstaviště coby správce historických parků v průběhu let několikrát ve „Šnekovi“ obnovilo květinovou výsadbu. V celkovém kontextu zdevastované lokality však tyto snahy nepřinesly kýžený efekt, navíc i výsadby byly posléze zničeny vandaly.

Výstaviště tak v závěru loňského roku požádalo Odbor památkové péče Magistrátu města Olomouce o povolení odstranění této stavby. Výsledem bylo souhlasné závazné stanovisko. Týká se jak demolice „Šneka“, tak i odstranění zchátralého totemu z keramických tvarovek před pavilonem H a také zbourání pozůstatků pergoly a poničeného zvýšeného záhonu za pavilonem H. „Všechny výše uvedené stavební prvky jsou ve špatném stavebně-technickém stavu a současně již pozbyly vazbu k dobovým okolním úpravám. Jejich estetická působnost je v současné době nízká. Jejich odstraněním nedojde k narušení původní kompoziční struktury Smetanových sadů, ale naopak estetická působnost míst bez předmětných staveb bude pozitivní,“ uvádí dokument z Odboru památkové péče Magistrátu města Olomouce.

Odbor památkové péče v rámci posouzení žádosti od Výstaviště Flora Olomouc požádal o vyjádření i Národní památkový ústav. Také jeho odborní pracovníci demolici „Šneka“ posvětili. „Na základě prostudování předložených podkladů a znalosti situace NPÚ konstatuje, že zamýšlené práce jsou v souladu se zájmem ochrany kulturně-historických hodnot,“ stojí v dokumentu, který má výstaviště k dispozici.

Odstranění „Šneka“ současné vedení Výstaviště Flora Olomouc konzultovalo i s jedním z jeho autorů – emeritním ředitelem výstaviště Zdeňkem Štefkou. „Také on s demolicí souhlasil. Doba, pro kterou byla tato výstavnická instalace zbudována, již minula,“ uvedla Eva Fuglíčková.

„Šnek“ byl součástí Smetanových sadů od 70. let 20. století. Ve své době tvořil významný prvek zdejší Magnoliové zahrady zbudované v letech 1975 až 1977, jejími autory jsou Zdeněk Štefka a Jiří Finger. Samotného „Šneka“ navíc původně zdobily keramické reliéfy z dílny výtvarníka Ivana Jakeše. Již v minulosti byly ovšem odstraněny. Dlouhá desetiletí tak ve Smetanových sadech stálo pouze zdevastované torzo původního díla.

Autor: red., Michal Pavlíček, zdroj foto:VFO

Fotogalerie

demolice Šneka      zdroj foto: VFO
demolice Šneka      zdroj foto: VFO
Šnek         zdroj foto: archiv VFO

Další články z rubriky

Nanoskopie pomůže zjistit, co se děje kolenním kloubu

Nanoskopie pomůže zjistit, co se děje kolenním kloubu

Léčebná novinka v jesenické nemocnici

Jak si užít stáří a poznat nové přátele?

Jak si užít stáří a poznat nové přátele?

V Pevnosti poznání se mohou senioři hlásit do kurzu Blízká setkání třetího věku

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.