Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Sobota 23. října 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Žákyně sedmé třídy zachránila život mladšímu kamarádovi

22.10.2021 - Žákyně sedmé třídy zachránila život mladšímu...

Počasí

23.10.2021 - Sobota

Teplota: 9 / 4 - Oblačno

24.10.2021 - Neděle

Teplota: 10 / 0 - SkoroJasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Den architektury i s oblíbenou PechaKucha Night

22. září 2021 - 09:12

Zpět na seznam článků

Připravuje Šumperský okrašlovací spolek

Den architektury i s oblíbenou PechaKucha Night

Ověřovací studie DK z parku zdroj:ŠOS

Po kovidové pauze se Šumperk již popáté připojí k celostátnímu Dni architektury. Jeho součástí bude také 16. šumperská PechaKucha Night. Akce proběhne od 2. do 5. října. K pořádajícímu Šumperskému okrašlovacímu spolku se letos přidalo také Vlastivědné muzeum a Dům kultury. Návštěvníky čeká prohlídka podzemí, procházky a křest knihy o Georgu Bergerovi, ale také první veřejné představení rekonstrukce šumperského kulturáku.

Letošní program Dne architektury v Šumperku je rozkročen do minulosti i budoucnosti. O víkendu 2. a 3. října se návštěvníci budou moci vydat nejprve do šumperského podzemí. „Navštívíme krátký úsek středověkého podzemí pod šumperským zámečkem a následně i tajný velín z doby studené války,“ přibližuje obsah prohlídky předseda Šumperského okrašlovacího spolku a zároveň průvodce prohlídky Radovan Auer. „Šumperské podzemí je opředeno řadou mýtů, domněnek a dohadů. Pokusil jsem se soustředit co nejvíce informací o něm od místních historiků.“

program

Kristina Lipenská zase vezme fanoušky architektury po stopách šumperského architekta Georga Bergera. Vlastivědné muzeum se mu zevrubnou výstavou věnovalo již loni, letos připravilo o tomto muži, který se výrazně podepsal na tváři města, výpravnou publikaci. Její křest je naplánován na úterý 5. října.

Vedle těchto výletů do historie pak návštěvníky čeká i ryze aktuální téma. Šumperský kulturák již je dlouho za svou životností a čeká jej rekonstrukce. Pro tu se ředitelce Hance Pískové podařilo získat renomované architektonické studio Hájek architekti, které se na kulturní stánky specializuje. „Po dlouhých letech je šance, že v Šumperku vznikne něco s vysokou architektonickou hodnotou,“ říká k tomu Radovan Auer. „Dobrá architektura se však pozná především podle toho, jak dobře slouží lidem, proto jsem velmi rád, že studio Hájek Architekti v neděli představí svou vizi veřejnosti a jsou připraveni s ní přímo na místě činu, v kulturáku, vše projít a diskutovat o tom,“ dodává Auer.

V domě kultury proběhne také šestnáctá PechaKucha Night. Oblíbený celosvětový formát, v němž se deset účinkujících představí v rychlých prezentacích, kdy se musí vlézt s každým z dvaceti obrázky do dvaceti sekund, nebude ani tentokrát jen o architektuře. „Obecně se všemi prezentacemi prolíná vztah člověka s prostředím, ale každý to samozřejmě pojímá jinak, zcela originálně,“ říká Auer. „Vystoupí třeba lidé, kteří zachraňují nádraží nebo rekonstruují starý mlýn, vynálezci vratných kelímků, jeden z nejúspěšnějších a zároveň nejmenších malých nakladatelů Joachim Dvořák, autoři velké publikace o Jeseníkách i malé knížky o jedné zcela zapomenuté šumperské osobnosti. Bude to pestré a zábavné.“

Lístky na PechaKucha jsou již v předprodeji v kulturním domě, na ostatní akce je vstup zdarma, vzhledem k omezené kapacitě je však doporučena rezervace.

Autor: red., Radovan Auer - ŠOS,

Fotogalerie

Ověřovací studie DK z parku    zdroj:ŠOS
Ověřovací studie DK náhled    zdroj: ŠOS
Ověřovací studie velký sál DK prázdný     zdroj: ŠOS
Ověřovací studie velký sál DK tanec    zdroj foto: ŠOS
Ověřovací studie velký sál DK   zdroj foto: ŠOS

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.