Den řemesel má svou tradici na šumperském Točáku
16. září 2017 - 22:52
Společnost Pars nova představila nové možnosti pro studenty i zaměstnance
Den řemesel 2017 foto: S. Adoltová - šumpersko.net
S kritickým nedostatkem řemeslníků a techniků se potýkají podniky na Šumpersku. Perspektivní učňovské a studijní obory, jejichž absolventi mají šanci na získání dobrého zaměstnání, představil sobotní Den řemesel na šumperském Točáku.
Akci uspořádala Střední škola železniční, technická a služeb spolu s firmou Pars nova, která je členem skupiny Škoda. Předvedení řemesel zaznamenalo velký úspěch především mezi nejmenšími. „Vnuk se nemůže odtrhnout od atrakcí a her. Dobré je, že děti vidí, jaké to je pracovat rukama. Sám jsem vyučený a v životě jsem neměl problém najít práci. Všichni dávají potomky na školy a neuvědomují si, že řemeslo má budoucnost,“ vyslovil svůj názor jeden z návštěvníků.
FOTOREPORTÁŽ: Den řemesel 2017 na šumperském Točáku
Odborníci scházejí také firmě Pars nova, která měla na Dni řemesel vlastní stánek. „V loňském roce jsme dokončili několik velkých zakázek na modernizaci osobních vozů a na přelomu roku jsme museli bohužel snížit počet zaměstnanců, hlavně však agenturních. Náš stávající výrobní program je postaven zejména na opravárenství, které je zasmluvněno na několik let dopředu. Další propouštění se tudíž nechystá. Naopak díky novým zakázkám na opravy elektrických lokomotiv potřebujeme navýšit počet elektromechaniků. Zatím se nám ale v tomto směru moc nedaří. Lidé odcházejí, firmy se předhánějí, kdo nabídne lepší podmínky. Rádi bychom poslali některé z našich zámečníků studovat v jednoletém oboru elektrikář – silnoproud, který letos nově otevřela Střední škola železniční, technická a služeb,“ uvedla Lucie Novotná, personální ředitelka Pars nova.
Na Dni řemesel přesvědčovala kolemjdoucí, aby zvážili možnost nechat dítě vyučit. Největší zájem mají v Parsu o mechaniky opraváře kolejových vozidel. Stojí také o elektromechaniky, elektrikáře, zámečníky a obráběče kovů. „Žákům nabízíme stipendium ve výši patnácti set korun měsíčně, pokud se zavážou, že budou ve firmě pracovat dva roky. Už během studia si stipendisté v rámci odborného výcviku vydělají 55 korun za hodinu, ostatní dostanou o deset korun méně. Další stipendium mohou žáci získat od Olomouckého kraje. Šanci na příspěvek 1,5 tisíce korun měsíčně mají také žáci čtyř letého maturitního oboru mechanik strojů a zařízení. Čerpat stipendium budou moci, i když se rozhodnou pokračovat ve studiu na vysoké škole,“ přiblížila ředitelka Novotná, která upřesnila: „U bakalářského stupně je to 3,5 tisíce korun měsíčně, v magisterském nabízíme zapojení do trainee programu s odměnou až 90 tisíc a k tomu až 80 tisíc za nejlepší diplomovou práci.“
Zaměstnancům v dělnických profesích pak firma nabízí automatické zvyšování mzdy po odpracování dvou a pěti let vedle každoročního výsledku kolektivního vyjednávání, příspěvek na penzijní připojištění devět set korun měsíčně, věrným zaměstnancům 1,5 tisíc korun měsíčně. K tomu řadu dalších příspěvků a benefitů. „Trend, že všichni chtěli za každou cenu maturitní vysvědčení, začíná odeznívat. Své udělaly státní maturity, rodiče už začínají plánovat realističtěji. Na učňovské obory se nehlásí pouze ti, kdo by jinde neuspěli. Do prvních ročníků nastoupili i žáci s velice dobrým prospěchem. V řadě rodin si uvědomili, že firmy požadují kvalifikované zaměstnance a jsou ochotny dobře jim zaplatit,“ uvedla ředitelka školy Irena Jonová.
Autor: red., V. Krejčí, foto: šumpersko.net - S. Adoltová
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.