Den řemesel na šumperském Točáku se letos konal již počtvrté
16. září 2018 - 20:38
Upozornil na skutečnost, že Olomoucký kraj potřebuje řemeslníky
Den řemesel na šumperském Točáku 2018 foto: sumpersko.net
Den řemesel přilákal v sobotu 15. září stovky návštěvníků. Pod heslem „Chyť se nás i ty“ jej uspořádala počtvrté Střední škola železniční, technická a služeb ve spolupráci s Pars nova.
FOTOREPORTÁŽ: Den řemesel na šumperském Točáku
Jedním z cílů akce bylo upozornit na potřebnost odborného vzdělání i dobré vyhlídky absolventů technických oborů. „Firmy potřebují řemeslníky. Také naše splečnost by ráda přijala nové zaměstnance, ale kvalifikovaných odborníků je nedostatek,“ povzdechla si Lucie Novotná, personální ředitelka společnosti specializující se na výrobu, modernizace a opravy kolejových vozidel.
Všeobecně ve firmách je zájem o absolventy oborů mechanik opravář kolejových vozidel, elektrikář – silnoproud, obráběč kovů, strojní mechanik a elektromechanik. Poptávka je také po mechanicích strojů a zařízení, kteří po třech letech studia získávají výuční list a ve čtvrtém ročníku skládají maturitní zkoušky. Všechny tyto obory lze navštěvovat na Střední škole železniční, technické a služeb.
Od příštího roku škola otevře jednoleté kombinované studium oboru mechanik plynových zařízení. Přihlásit se mohou zájemci, kteří už mají výuční list v oboru instalatér. „Jsme teprve třetí škola v republice, která obor nabízí. O jeho zavedení nás požádal Svaz plynařů a energetická společnost. Vybrali nás na základě dobrých výsledků našich žáků, učňů. Tento obor bychom v dalším roce rádi otevřeli také jako tříletý,“ objasnila Irena Jonová, ředitelka Střední školy železniční, technické a služeb.
Pestrost nabídky Dne řemesel příjemně překvapila návštěvníky šumperského Točáku, zvláště rodiče dětí, které v příštím roce opustí základní školu. „Lidé chtějí, aby jejich potomci nemuseli pracovat manuálně. Neuvědomují si, že dělat v kanceláři mnohdy vyčerpává víc. Své syny budu směřovat, aby si zvolili řemeslo, které je uživí a bude je těšit,“ svěřila se jedna z návštěvnic.
Stipendia vyplácí, mimo některých zaměstnavatelů, také Olomoucký kraj žákům řady učebních i studijních oborů. „Jsem ráda, že se letošní ročník Dne řemesel vydařil. Naši dopolední přehlídku letos moderoval Hanny Firla, nositel Thálie a organizátor Šumperského majálesu. Určitě svým výkonem přispěl ke skvělé atmosféře. Rok od roku se rozrůstáme, zapojuje se stále více učitelů i žáků. Těší mě, že učitelé chápou, že jejich profese není obyčejným povoláním, ale posláním,“ usmívala se ředitelka Jonová.
Škola předvedla pestrou nabídku učebních i studijních oborů – strojírenských, stavebních i obchodních. Nechyběly ani šikovné ruce budoucích kadeřnic, které zkrášlily mnohé návštěvnice.
Akci ocenil také Jaromír Kříž, majitel firmy Merkur vyrábějící slavné stavebnice a propagující technickou tvořivost i ve spolupráci s britskou BBC, který na pozvání ředitelky představil své produkty návštěvníkům. „Potřebujeme mladé lidi motivovat, aby se o techniku zajímali. Pokud nebude dostatek kvalifikovaných pracovníků, dopadne to s naší společností špatně,“ varuje zachránce tradiční české firmy.
Autor: red., V. Krejčí, foto: šumpersko.net
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.