Nemocnice Šumperk - lékárna
Pozor děti
Zde je místo pro Vaši reklamu
Neděle 23. září 2018 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

V Mostkovicích vybuchl rodinný dům

23.09.2018 - V Mostkovicích vybuchl rodinný dům - Jedna osoba zemřela

Počasí

obcasny-Déšť

23.09.2018 - Neděle

Teplota: 17 / 10 - obcasny-Déšť

Přeháňky-Déšť

24.09.2018 - Pondělí

Teplota: 14 / 5 - Přeháňky-Déšť

Plavání cvičení

Den řemesel v Šumperku

12. září 2016 - 12:48

Zpět na seznam článků

Úbytek zkušených a nedostatek mladých řemeslníků a techniků se stává závažným problémem také na Šumpersku

Den řemesel v Šumperku

Den řemesel v Šumperku zdroj foto: V. Krejčí

Šumperský Točák o víkendu ožil pestrou přehlídkou žákovských prací i aktivit, které představily nabízené studijní obory Střední školy železniční, technické a služeb Šumperk. Návštěvníci obdivovali model železnice s projíždějícími vláčky, kdo chtěl, nechal se učesat budoucími kadeřnicemi, zájemci si mohli vyzkoušet šikovnost svých rukou v nejrůznějších profesích.

Den řemesel v Šumperku zdroj foto: V. Krejčí

Den řemesel v Šumperku zdroj foto: V. Krejčí

Pomáhali a radili jim učňové a studenti pod vedením svých učitelů. „Naší firmě scházejí zaměstnanci. Loni jsme sháněli stovku lidí, v následujících letech mnoho pracovníků odejde do penze, potřebujeme novou krev,“ vysvětlila Lucie Novotná, personální ředitelka Pars nova.

Den řemesel v Šumperku - Irena Jonová a Lucie Novotná zdroj foto: V. Krejčí

Nejžádanější kvalifikací v tomto závodě je mechanik opravář kolejových vozidel. Neobejde se však ani bez strojních mechaniků, elektromechaniků, obráběčů kovů, instalatérů, truhlářů, dispečerů a mistrů. „Ze statistiky úřadu práce vyplývá, že v kraji chybí 450 prodavačů, devět stovek volných pracovních míst je pro kvalifikované dělnické profese ve strojírenství, hlavně pro soustružníky, svářeče, obráběče, elektrikáře.Je to právě naše škola, která poskytuje kompletní moderní vzdělání v uvedených profesích,“ doplnila Irena Jonová, ředitelka školy.

Den řemesel v Šumperku zdroj foto: V. Krejčí

Dobré uplatnění naleznou absolventi oboru mechanik strojů a zařízení, kteří ve třetím roce studia získají výuční list a ve čtvrtém složí maturitní zkoušku. Nemalé finanční odměny je čekají za práci v rámci studijní praxe.

Den řemesel v Šumperku zdroj foto: V. Krejčí

Stipendia mohou získat žáci a studenti celkem dvanácti učňovských i maturitních oborů SŠŽTS. „Škola má v regionu dobrou pověst a je mezi žáky a jejich rodiči žádaná. Do letošních prvních ročníků nastoupilo 231 žáků, včetně studentů nástavbových oborů. Takového počtu jsme dosáhli díky systematické, dlouhodobé práci se zaměstnavateli, základními školami a rodiči. Značný počet žáků přichází ze škol v Rudě nad Moravou, z Bohdíkova, z Rapotína, což je i výsledek spolupráce se základními školami v rámci projektu Olomouckého kraje Podpora technického a přírodovědného vzdělávání,“ uvedla ředitelka Jonová.

Den řemesel v Šumperku zdroj foto: V. Krejčí

Škola reaguje na požadavky trhu práce a aktualizuje vzdělávací programy tak, aby odpovídaly potřebám zaměstnavatelů, s nimiž hodlá spolupráci dále prohloubit. „Chceme, aby studenti v rámci středoškolské odborné činnosti řešili konkrétní problémy firmy. Svůj projekt by posléze obhajovali i v praktické části maturitní zkoušky, nejlépe v reálném prostředí výrobního podniku,“ nastínila Jonová další plány.

Autor: red., V. Krejčí

Fotogalerie

Den řemesel v Šumperku               zdroj foto: V. Krejčí

Další články z rubriky

Horská výzva byla po řádění vichru opravdovou výzvou

Horská výzva byla po řádění vichru opravdovou výzvou

Letošní poslední „štace“ byla náročná

Pět medailí přivezli olomoučtí hasiči ze světových her v Jižní Koreji

Pět medailí přivezli olomoučtí hasiči ze světových her v Jižní Koreji

V konkurenci sedmi tisíc účastníků z pětašedesáti zemí

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.