Den svatého Floriána oslavili hasiči hromadným odběrem krve
04. května 2022 - 13:52
Tradice hromadných odběrů byla obnovena
Den svatého Floriána oslavili hasiči hromadným odběrem krve zdroj foto: HZS OLK
Na svatého Floriána každá kapka život dává. Pod tímto heslem se příslušníci HZS Olomouckého kraje vydali 4. května na Transfuzní oddělení FN Olomouc, kde podstoupili hromadný odběr krve, případně plazmy. Společně si tak připomněli den svatého Floriána, patrona hasičů, který připadá právě na dnešek.
Celkově se hromadného odběru zúčastnilo jednadvacet příslušníků. „Většina z nich patří k dlouhodobým a pravidelným dárcům. Mezi nimi i zkušený olomoucký hasič Dalibor Joura, který patří mezi rekordmany našeho sboru a dnes oslavil svůj 240. odběr krve,“ uvedla tisková mluvčí HZS Olomouckého kraje Lucie Balážová, která upřesnila: „Kromě zkušených dárců se ovšem podařilo přesvědčit i šest prvňáčků, jak familiárně říkají sestřičky těm, kteří darují životadárnou tekutinu poprvé.“
Tradice hromadných odběrů byla obnovena po více než dvou a půl letech, kdy tyto akce zastavila pandemie koronaviru.
Památka sv. Floriána je oslavována 4. května, je patronem všech hasičů, kominíků, hrnčířů, pekařů a zedníků proti požárům a vodě, a proto představoval v dřívějších dobách běžný a hojně užívaný námět pro výklenkové plastiky venkovských usedlostí, které měly ochraňovat dům. Svatý Florián patří v Čechách mezi nejpopulárnější světce. Pravděpodobně se narodil roku 250 n. l. v Rakousku. Působil jako plukovník římského vojska v Cetii, poté jako správce římské provincie v Rakousku. Byl horlivým křesťanem, a tak za vlády císaře Diokleciána tajně pomáhal pronásledovaným křesťanům. V roce 304 našeho letopočtu byla jeho křesťanská víra odhalena a byl sesazen z funkce správce římské provincie. Císařský náměstek Aquilinus ho dal podle legendy opakovaně zbičovat a stahovat z kůže, ale Florián se i přesto odmítnul vzdát své křesťanské víry. Aquilinus ho tedy odsoudil k smrti. Zemřel 4. května roku 304 našeho letopočtu poté, co byl svržen z mostu do řeky Enže s mlýnským kolem připevněným na krku. Bývá nejčastěji zobrazován jako římský voják s přilbou, mečem a korouhví, vylévající z vědra vodu na hořící dům a někdy i na hořící chrám.
Autor: red., L. Balážová, zdroj foto: HZS OLK
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.