Den tísňové linky 158
16. srpna 2020 - 13:28
Bezplatná linka PČR
Krajské operační středisko PČR zdroj foto: archiv PČR
S datem 15. srpna je spojen Den tísňové linky 158. Telefonní linka 158 je bezplatnou linkou tísňového volání Policie České republiky a je určena široké veřejnosti pro telefonická oznámení, která mají charakter tísňových výzev. (informace o ohrožení života, zdraví, majetku nebo veřejného pořádku).
Na linku 158 mají někdy i jiný charakter, např. ocitnou-li se lidé v tíživé životní situaci a potřebují-li poradit. V těchto případech jsou volajícím poskytnuty kontakty na linky důvěry nebo psychologické poradny, kde je jim zajištěna potřebná intervence.
Obsluhu telefonní linky 158 zajišťují policisté integrovaného operačního střediska. Jejich hlavním posláním je zabezpečovat v nepřetržitém provozu jednotné a koordinované plnění policejních úkolů. Operační střediska zajišťují provoz národní telefonní linky tísňového volání 158 a současně kooperují v této souvislosti se správcem evropské telefonní linky tísňového volání 112 a linkou ZZS 155 při zásazích v rámci IZS.
Vedoucí Integrovaného operačního střediska Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje plukovník Zbyněk Hanzl upřesňuje: „Integrované operační středisko Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje vzniklo v květnu 2014. Na operačním středisku, kde je zajištěna nepřetržitá služba, pracuje v současné době čtyřicet osm policistů, kteří zde slouží ve směnném provozu. Na každé směně je osm až deset policistů, kteří přijímají tísňová volání na linku 158 z celého Olomouckého kraje a operativně vysílají policisty do konkrétních míst událostí. Při tom všem spolupracují s dalšími složkami integrovaného záchranného systému a zabezpečují součinnost mezi jednotlivými útvary policie, ministerstva vnitra, ostatními bezpečnostními sbory a ozbrojenými silami a dalšími organizacemi.“
Policisté v Olomouckém kraji dle statistických údajů z loňského roku přijali na tísňové lince denně průměrně 197 telefonátů. „Průměrná délka hovoru je kolem sto dvacet vteřin. Denní počet založených událostí, které vyžadují intervenci policie je v průměru 156,“ uvedl tiskový mluvčí policie Olomouckého kraje Libor Hejtman.
Obsah oznamovaných událostí je rozličný, stejně jako počet oznámení. „Během dne častěji policisté řeší dopravní problematiku (zejména dopravní nehody) a majetkovou trestnou činnost, večer přibývají oznámení o narušení veřejného pořádku nebo občanského soužití a případy různých forem násilí obvykle ve spojitosti s požíváním návykových látek. Největší zátěž na linku tísňového volání a operační řízení je během letních měsíců,“ přibližuje tisková mluvčí policie Olomouckého kraje Jitka Dolejšová.
V roce 2019 přijali policisté na integrovaném operačním středisku Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje na lince tísňového volání 71.868 hovorů (nárůst přibližně 8 tisíc proti roku 2018) a v informačním systému založili 57.119 událostí (nárůst o 13 tisíc proti roku 2018), které byly následně řešeny.
Hovory na linku 158 jsou nahrávány. Každoročně policisté řeší případy zneužití tísňové linky, tím že si volající vymýšlí různá oznámení, která se nezakládají na pravdě a to z různých pohnutek. „Zneužití linky tísňového volání 158 je trestné. V době rozvinutých technologií je úspěšnost odhalení volajícího, jenž zneužil tísňovou linku vysoká. Jednotlivé případy se dokumentují a v extrémních případech jsou pak postoupeny Českému telekomunikačnímu úřadu k projednání,“ upřesnila mluvčí Jitka Dolejšová.
Autor: red., J. Dolejšová, L. Hejtman
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.