Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Úterý 05. prosince 2023 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Opilá řidička narazila do údržbového vozu

04.12.2023 - Opilá řidička narazila do údržbového vozu - Kolize se...

Počasí

05.12.2023 - Úterý

Teplota: -1 / -3 - Sníh

06.12.2023 - Středa

Teplota: 0 / -2 - Oblačno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Den válečných veteránů

08. listopadu 2023 - 18:47

Zpět na seznam článků

Připomenou vlčí máky

Den válečných veteránů

ilustrační snímek zdroj: archiv PB

Hrdinství a odvahu těch, kteří v minulosti bojovali za naši svobodu a demokracii, připomíná i letos v listopadu sbírka ke Dni válečných veteránů, kterou pořádá nezisková organizace Post Bellum. Na tisíc čtyři sta místech je k dostání 140 tisíc květů vlčích máků, které si lidé připínají na klopu jako symbol úcty k hrdinům.

Bojovníkům za svobodu bude 11. listopad věnován také velkolepý benefiční koncert ve svatovítské katedrále v Praze. „Válka je hrozná věc, nikomu bych to nepřál, radši bych byl o suchém chlebu, než abych to zažil znovu,“ řekl dokumentaristům z Post Bellum v roce 2007 nedávno zesnulý Jan Prokesz, válečný veterán, který sloužil během druhé světové války u Dunkerque.

Paměť národa pro svůj archiv zdokumentovala na osm set příběhů válečných veteránů z východní a západní fronty i Středního východu, celkem pak více než deset tisíc vyprávění pamětníků. Letos již podeváté organizuje sbírku, aby veřejnosti přiblížila hrdiny a jejich příběhy. Výtěžek sbírky poputuje Centru pomoci Paměti národa, které se stará o někdejší odbojáře, část výtěžku je určena také na dokumentování příběhů pro Paměť národa.

V letošním roce si organizátoři slibují výnos až čtyři miliony korun, tedy o milion korun více než v roce 2022. Květy vlčích máků, symbol dne veteránů, jsou od 1. do 30. listopadu k dostání v trafikách Relay, knihkupectvích Academia a Kosmas, na pobočkách České spořitelny a v dalších stovkách obchodů, kaváren nebo kulturních institucí. Od 7. do 11. 11. také v ulicích měst, kde je nabízí více než tisícovka dobrovolníků s kasičkami a logem vlčích máků na tričku. Přispět lze na všech místech i bezhotovostně.

Autor: red., Petra Dosoudilová

Fotogalerie

ilustrační snímek              zdroj: archiv PB

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.