Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Sobota 28. listopadu 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Dvě piana putují i do Šumperka

27.11.2020 - Dvě piana putují i do Šumperka - Do hudebních škol

Počasí

28.11.2020 - Sobota

Teplota: 4 / 0 - Oblačno

29.11.2020 - Neděle

Teplota: 3 / -1 - Sníh

Zde je místo pro Vaši reklamu

Den za obnovu lesa už tuto sobotu

16. října 2019 - 12:16

Zpět na seznam článků

Termín je symbolický, na 20. říjen připadá Mezinárodní den stromů

Den za obnovu lesa už tuto sobotu

ilustrační snímek zdroj foto: LČR

Historická celorepubliková akce Lesů České republiky, Den za obnovu lesa, se na čtrnácti místech v zemi koná už tuto sobotu 19. října. Každý může ukázat vysazením byť jediné sazenice, že mu není obnova krajiny postižené kalamitou lhostejná.

Svůj strom si může pod vedením lesníků v tento den vysadit každý. „Představíme lesy, jaké dnes sázíme a budeme sázet i v příštích letech, odolnější, druhově pestřejší a smíšené,“ říká generální ředitel Lesů České republiky Josef Vojáček. Kromě toho se bude také uklízet les a klest, stavět a opravovat oplocenky, lidé si vyzkouší třeba měření dříví, uvidí práci s koňmi a další lesnické činnosti.

Doprovodný program se bude na různých místech lišit. Například ve Slatiňanech v Pardubickém kraji poradí houbařům mykolog, do Radíkova v Olomouckém kraji se chystá s několika dravými ptáky ornitolog, na středočeské Vráži si nejmenší zajezdí na speciální dráze pro horská kola a k vidění bude i dakarský speciál Martina Macíka před jeho odjezdem na letošní rallye Dakar.

Přijdou i známé osobnosti. V Karových Varech si svůj strom zasadí třeba Jiří Bartoška, ve Slatiňanech Dagmar Pecková, na Vráži ve středních Čechách Jan Pirk, na jihočeské Kleti Kateřina Neumannová, na Táborsku dokumentaristka Petra Nesvačilová, na Zlínsku Karel Loprajs i Tomáš Dvořák, v Lovečkovicích v Ústeckém kraji hokejisté Jiří Šlégr, Josef Beránek a Martin Škoula a další. „Veřejné podpory si moc vážíme. Zatím se nedá odhadnout, kolik lidí se akce zúčastní, ale nejde nám o rekordy ani dostihy. Chystáme den, který nás spojí,“ dodává Vojáček.

Sázet se bude směs dřevin, především listnaté stromy. Ve středních nadmořských výškách a pahorkatinách dávají Lesy ČR přednost javorům, jedlím, bukům, jilmům a lípám. V podhorských a horských oblastech postupně zvyšují podíl buku a jedle, své místo zde ale mají i smrky, které do těchto poloh ve střední Evropě tradičně patří.

Seznam míst a podrobné informace o konání akcí naleznete ZDE

Autor: red., E. Jouklová

Fotogalerie

ilustrační snímek                     zdroj foto: LČR

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Přestupní terminál Šumperk

Přestupní terminál Šumperk

Fotek: 21
Přidáno: 16.11.2020

ŠumpeRUN 2020 III

ŠumpeRUN 2020 III

Fotek: 64
Přidáno: 16.09.2020

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.