Úterý 02. června 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Exmanžel ženu vytrvale obtěžuje výhrůžkami

01.06.2020 - Exmanžel ženu vytrvale obtěžuje výhrůžkami -...

Počasí

02.06.2020 - Úterý

Teplota: 18 / 8 - Oblačno

03.06.2020 - Středa

Teplota: 18 / 9 - Přeháňky-Déšť

Desátý rok fialového zvonku v Jeseníkách

31. března 2020 - 08:36

Zpět na seznam článků

Jubileum za časů koronaviru

Desátý rok fialového zvonku v Jeseníkách

Desátý rok fialového zvonku v Jeseníkách - Hojgrovi - šije celá rodina zdroj foto: B. Haušková

Značka Jeseníky originální produkt® vstupuje do desáté sezóny. Tu však poznamená, stejně jako všechny oblasti života, koronavirus. Ať už držitelé značky podnikají ve službách, v cestovním ruchu či vyrábí a prodávají přírodní, řemeslné nebo zemědělské produkty, všichni nyní doplácejí na krizovou situaci.

Většina však nelení a pustila se do práce. Šijí, nebo přemýšlejí, jak by mohli pomoci. „Máme fofr, chystáme hromady zboží a roušek pro klokánky a dětská krizová centra v Olomouckém a Moravskoslezském kraji,” hlásí Zora Hájková, která se běžně věnuje výrobě džemů a sirupů. Napilno mají i v hotelu na náměstí v horské obci Branné. Místo relaxace či prohlídek minipivovaru se zde šije. Dokud bude z čeho. „Od 19. března se naše kolegyně věnují šití textilních roušek. Denně jich tak ušijí sedm desítek. První z nich jsme darovali Nemocnici Šumperk a našim obchodním partnerům,” popisuje František Szabados, ředitel Relax centra Kolštejn.

Kolštejn - restaurace se proměnila v šicí dílnu zdroj foto: B. Haušková

Řada držitelů značky se živí právě textilní výrobou. Jejich dílny se nyní také nezastaví. „Začalo to v pátek 13. března, kdy jsem svým dětem dala roušky, když šly roznášet letáky, je to jejich brigáda. Řekla jsem jim, že pokud někdo bude chtít roušku, stačí říct. Spíš sklízeli posměch a otázky... O dva dny později to vše vypuklo,” vzpomíná Dana Hojgrová. Ta za týden se svou rodinnou vyrobila na sedm stovek roušek. Manžel musí žehlit, děti stříhají šňůrky. Kromě sousedů, tak Dana Hojgrová zásobila i nemocnici v Šumperku, ale i okolní obecní úřady, aby měli ochranu pro své obyvatele.

Někteří se snaží pomoci vitamíny a bylinkami. „Jsme připraveni nabídnou podnikům, které by chtěly nakoupit bylinné sirupy na posílení imunity, nebo další naše výrobky, pro své zaměstnance v těžkých časech dvacet procent slevu, po dobu mimořádných opatření. Prakticky se tak vzdáme veškeré marže,” říká Miroslav Přibyl ze sociálního podniku VS Rychleby na Jesenicku. I když podnik může vyrábět, ze dne na den přišel o všechny odběratele, kterými jsou především instituce v cestovním ruchu jako lázně a informační centra.

Autor: red., B. Haušková, zdroj foto: B. Haušková

Fotogalerie

Desátý rok fialového zvonku v Jeseníkách - Hojgrovi - šije celá rodina      zdroj foto: B. Haušková

Další články z rubriky

Oslaďte si život s vítězem Podnikavé hlavy

Oslaďte si život s vítězem Podnikavé hlavy

Výsledky 11. ročníku tradiční soutěže

Unikátní výstava masožravých rostlin v Olomouci

Unikátní výstava masožravých rostlin v Olomouci

Pod názvem Živé pasti ji můžete navštívit od 4. do 14. června

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.