Desetitisíce dětských hraček byly zničeny
27. září 2018 - 21:30
Miliony prošly mezinárodní kontrolou- třetina nebyla propuštěna do volného oběhu
Desetitisíce dětských hraček bylo zničeno zdroj foto: GŘC
Generální ředitelství cel může až v těchto dnech uvolnit výsledky společné kontrolní akce národních celních správ a orgánů dozoru nad trhem zemí V4, tj. České republiky, Maďarska, Polska a Slovenska. Akce se uskutečnila od loňského 1. září do 31. října a byla zaměřena na obecnou bezpečnost výrobků, konkrétně na hračky vyrobené z měkčeného plastu. Ty představují zvýšené riziko možného nadlimitního obsahu vybraných ftalátů.
V předmětných zemích bylo zkontrolováno bezmála čtyři sta čtyřicet zásilek, tj. 2,2 milionu kusů hraček. Z toho bylo celkem sto čtyři vzorků testováno na obsah ftalátů, přičemž sedmatřicet vzorků bylo analyzováno v České republice, deset v Maďarsku, pěpapadesát v Polsku a dva na Slovensku.
Navíc byly hračky kontrolovány i z hlediska splnění harmonizovaných požadavků, jako je označení CE a prezence prohlášení o shodě. Ze všech testovaných vzorků byl u pětatřiceti pro cet zjištěn vyšší obsah ftalátů, než je povolené množství podle nařízení REACH. „Ve většině případů byl obsah ftalátů vysoký a pohyboval se v rozmezí 7,6 procent až 42 procent. Vyšší obsah ftalátů byl nalezen u panenek, u dětských lékařských sad i u ostatních hraček, jako jsou např. karnevalové masky. Přes sedm set dvacet tisíc kusů hraček nebylo propuštěno do volného oběhu. Zároveň bylo vloženo jednadvacet oznámení do systému RAPEX v situacích vážného a bezprostředního rizika pro bezpečnost a ochranu zdraví spotřebitelů plynoucího z výrobků, které nejsou upraveny potravinovým a krmivovým právem Evropské unie). „Zajímavé je, že devadesát dva procent hraček, u kterých byla zjištěna vyšší hodnota ftalátů, byly značeny CE,“ informovala mluvčí Martina Kaňková.
V České republice byly provedeny kontroly i u čtyřiaosmdesáti zásilek a v sedmatřiceti případech byly odebrány vzorky k laboratorním analýzám. „Vyšší hodnota ftalátů byla zjištěna u pěti případů. Tyto nebezpečné hračky nebyly propuštěny na domácí trh a byly zničeny rozdrcením a spálením ve spalovně. Jednalo se ve všech případech o hračky dovezené z Číny,“ informovala mluvčí. V České republice tak byla překročena povolená hodnota ftalátů ve třinácti procentech. „Hračky, u kterých bylo zjištěno vyšší než povolené množství ftalátů, byly orgány dozoru vyhodnoceny jako hračky s vážným rizikem a všech třicet jedna tisíc pět set devadesát kusů bylo zničeno,“ informovala mluvčí Kaňková.
Společné kontrolní akci předcházelo několik pracovních setkání zástupců celních správ a orgánů dozoru nad trhem a prvotní jednání bylo iniciováno polskou celní správou. Celní správa ČR spolupracovala v rámci této společné kontrolní akce s ministerstvem zdravotnictví a národními orgány ochrany veřejného zdraví, vzorky byly odebírány ve spolupráci s Krajskými hygienickými stanicemi.
Společná kontrolní akce nepochybně přispěla ke zvýšení ochrany spotřebitele unijního trhu, především dětí. „Byla první společnou akcí tohoto typu v rámci obecné bezpečnosti výrobků států V 4, přičemž podobné typy akcí budou pokračovat,“ dodala Martina Kaňková.
Autor: red., M.Kaňková, zdroj foto: GŘC
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.