Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Středa 01. dubna 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Město Šumperk nakoupilo roušky a respirátory

31.03.2020 - Město Šumperk nakoupilo roušky a respirátory - Budou...

Počasí

01.04.2020 - Středa

Teplota: 6 / -3 - PoloJasno

02.04.2020 - Čtvrtek

Teplota: 9 / -1 - Jasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Děti tábořily v Pekařově

26. července 2019 - 11:24

Zpět na seznam článků

Za zdravím do hor

Děti tábořily v Pekařově

Děti tábořily v Pekařově zdroj foto: FNOLK

Daleko od civilizace, v klidu neporušené přírody. Už potřicáté letos uspořádal spolek rodičů astmatických a alergických dětí Alergo ve spolupráci s Dětskou klinikou FN Olomouc letní tábor pro astmatiky a děti s cystickou fibrozou.

Základnou pro jubilejní ročník tábora se opět stala jesenická horská osada Pekařov nacházející se mezi Velkými Losinami a Hanušovicemi. „Děti se sennou rýmou a astmatem od osmi let až do dospělého věku zvládají během čtrnácti táborových dnů pod lékařským dohledem postupně se zvyšující fyzickou zátěž a poslední den absolvují celodenní pěší výlet dlouhý zhruba čtyřiadvacet kilometrů,“ popisuje náplň činnosti účastníků duchovní otec tábora, klinický imunolog  a pneumolog profesor František Kopřiva z Dětské kliniky FN Olomouc.

Děti tábořily v Pekařově zdroj foto: FNOLK

Každý rok podle jeho slov připravují táboroví vedoucí pro své malé svěřence také různorodou tematickou náplň. Za tři desítky let trvání akce se tak zde vystřídala témata jako Harry Potter, cesta staletími a podobně.

Děti tábořily v Pekařově zdroj foto: FNOLK

Děti tábořily v Pekařově zdroj foto: FNOLK

Tábory pro astmatické a alergické děti by se nemohly konat bez dlouholetých partnerů a podporovatelů. „Chtěl bych tak poděkovat všem podporovatelům, díky kterým se nám daří udržet nízkou cenu táborného a tím také dostupnost akce i pro děti ze sociálně slabých rodin. Za těch třicet let se tábora zúčastnilo přes osm set dětí a jako vedoucí nám převážně pomáhali bývalí pacienti nebo studenti pátého a šestého ročníku medicíny, kteří tak měli zároveň neformální prázdninovou praxi a mohli si vyzkoušet péči o děti s astmatem, a to bez nároku na mzdu. Jsme taková velká rodina, která se každý rok schází a během tábora se navštěvuje, o čemž svědčí i to, že první pacienti již posílají na tábor své děti,“ zmiňuje profesor František Kopřiva.

Přední český dětský pneumolog profesor František Kopřiva obdržel letos v květnu za svou dlouholetou činnost Cenu města Olomouce za vědu a výzkum, a to za svůj příspěvek k rozvoji pediatrie v Olomouci. Pořádání letních táborů pro děti s astmatem a alergií je jen jedna z činností, jimiž přispívá k boji s těmito dnes tak častými chorobami.

Autor: red., A. Fritscher, zdroj foto: FN OLK

Fotogalerie

Děti tábořily v Pekařově       zdroj foto: FNOLK

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.