Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pondělí 20. května 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Děti se mohou letos v Šumperku protančit létem

19.05.2019 - Děti se mohou letos v Šumperku protančit létem -...

Počasí

20.05.2019 - Pondělí

Teplota: 19 / 15 - Přeháňky-Déšť

21.05.2019 - Úterý

Teplota: 18 / 11 - Oblačno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Dětské koloběžky na našem trhu mají často závady

18. srpna 2012 - 10:43

Zpět na seznam článků

Výrobky jsou bez označení a návodů

Dětské koloběžky na našem trhu mají často závady

SCUTTLE BUG-foto1-pred zkouskou zdroj:ČOI

Na kontrolní akci „Dětské koloběžky“ byly od 1. dubna do 30. června zapojeny všechny inspektoráty ČOI a kontroly sortimentu dětských koloběžek probíhaly celkem u 78 subjektů (u 1 výrobce a 77 distributorů).

Dozor nad bezpečností výrobků určených dětem patří k prioritám v kontrolní činnosti ČOI, proto se dostaly v 1. pololetí roku do popředí pozornosti inspektorů ČOI mj. dětské koloběžky. „Nejsou-li dětské koloběžky bezpečné, hrozí jejich uživatelům nebezpečí vážného zranění hlavy, hrudníku, břicha nebo končetin, a to nejen následkem pádu, ale i uvíznutí nebo skřípnutí prstů či jiné tkáně,“ uvedla tisková mluvčí ČOI Jana Jelínková. Při kontrolách 56 typů koloběžek uváděných na trh téměř 80 distributory bylo zjištěno, že 17 z nich nesplňuje podmínky pro uvedení na trh buď svými vlastnostmi, nebo nedostatečnými informacemi. Šest typů koloběžek bylo zadáno k posouzení bezpečnosti do zkušebny.

Inspektoři ověřovali, zda nejsou v prodeji výrobky, které by mohly ve zvýšené míře ohrozit zdraví nebo bezpečnost uživatelů vzhledem k nevyhovujícím mechanickým a fyzikálním vlastnostem dozorovaných výrobků-dětských koloběžek, jejich špatné konstrukci či nedostatečným nebo nesprávným varováním a dalším informacím nezbytných pro splnění základních požadavků na bezpečnost.

V průběhu dozorové akce bylo celkem uskutečněno 78 kontrol, z toho 77 u distributorů a u jednoho výrobce.  Celkem bylo prověřeno 56 typů dětských koloběžek a nedostatky byly z tohoto počtu zjištěny u 17 z nich. Povinné označení shody CE nebylo uvedeno na výrobcích v 6 případech. Všech 6 vzorků výrobků bylo odebráno k laboratornímu posouzení, a to dětská koloběžka zn. COLOMA 236, XIONG HU, FASHION SCOOTER, SCOOTER, SCOOTER SPIDERMAN a SCUTTLE BUG.

"Na základě posouzení bezpečnosti výrobku SCUTTLE BUG autorizovanou osobou bylo zjištěno, že kontrolovaný vzorek této koloběžky-odstrkovadla neodpovídá požadavkům zákona a nařízení vlády, neboť při laboratorních zkouškách byla zjištěna nedostatečná pevnost plastových dílů. Zarážka na jedné straně zajišťovacího mechanismu výrobku se při zkoušce ulomila a v důsledku toho došlo k jeho zborcení. Při zborcení hračky by mohlo dojít k vážnému poranění dítěte sedícího na sedle odstrkovadla, neboť po ulomení plastové části ztrácí dítě oporu rukou a padá přímo na zborcené odstrkovadlo a následně na zem. Po zpracování všech náležitostí bude dokumentace k nebezpečnému výrobku - odstrkovadlu SCUTTLE BUG postoupena kontaktnímu bodu Ministerstva průmyslu a obchodu pro zařazení do systému Rapex," sdělila tisková mluvčí Jelínková.

SCUTTLE BUG-foto2-po zkousce

Dalších pět odebraných vzorků je dosud v šetření.

Kontroly dětských koloběžek prokázaly četné nedostatky v plnění povinností stanovených výrobcům, dovozcům a distributorům (neoznačení výrobků, prodej výrobků bez návodu k použití a údržbě, prodej výrobků bez řádných informací o výrobku).

K nápravě stávajícího stavu v oblasti prodeje dětských koloběžek byla přijata ze strany České obchodní inspekce příslušná opatření, mj. také opakované kontroly tohoto sortimentu nejen v tržní síti, ale také u výrobců nebo dovozců. S nevyhovujícími výrobky nebo výrobky ohrožujícími bezpečnost a zdraví uživatelů, včetně upozornění na bezpečnostní rizika, bude veřejnost po ukončení šetření seznámena prostřednictvím sdělovacích prostředků a na stránkách České obchodní inspekce.

Autor: red.,J.Jelínková

Fotogalerie

SCUTTLE BUG-foto1-pred zkouskou  zdroj:ČOI

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Mikulov bavil Šumperk I.

Mikulov bavil Šumperk I.

Fotek: 36
Přidáno: 13.05.2019

Mikulov bavil Šumperk II.

Mikulov bavil Šumperk II.

Fotek: 42
Přidáno: 13.05.2019

Velikonoce na zámku Velké Losiny

Velikonoce na zámku Velké Losiny

Fotek: 23
Přidáno: 20.04.2019

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.