Kostka nos
Rakousko
Kostka zámek
Středa 03. června 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Podnapilý cyklista si v Šumperku na pomoc přivolal policejní hlídku

02.06.2020 - Podnapilý cyklista si v Šumperku na pomoc přivolal...

Počasí

03.06.2020 - Středa

Teplota: 21 / 10 - PoloJasno

04.06.2020 - Čtvrtek

Teplota: 22 / 8 - Bouřky

občerstení

Dětské tábory na Pevnosti poznání

21. května 2020 - 19:00

Zpět na seznam článků

Nalaďte se na léto a přihlaste své zvídavé děti

Dětské tábory na Pevnosti poznání

ilustrační koláž: zdroj:upol - Štefan Berec

Na prázdninovou dobrodružnou cestu za poznáním zve všechny zvídavé děti interaktivní muzeum vědy Pevnost poznání v Olomouci. Rodiče mohou své ratolesti přihlásit online na webových stránkách popularizačního centra Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého (PřF UP). Tábory budou v jednotlivých turnusech od 6. července do 14. srpna.

Zábavná cesta za poznáním povede přes všechny expozice interaktivního centra a také do botanické zahrady a rozária. Děti se vydají po stopách vědců, badatelů i námořníků. Budou experimentovat, objevovat, luštit, malovat, lámat si hlavu, soutěžit, běhat i odpočívat s pohledem do vzdáleného vesmíru.  „Letošním tématem je voda. Chceme táborníkům ukázat, že tato životadárná tekutina doslova protéká nejrůznějšími vědeckými obory. V roli biologů například odhalí život vodních mikroorganismů, jako chemici promění tekutinu na sliz nebo jako geografové zakreslí řeky na mapách,“ představila program hlavní koordinátorka táborů Jitka Doležalová.

Děti se také vydají na dobyvatelskou výpravu do dalekých moří a oceánů. Vypočítají, kolik zásob budou potřebovat na cestu, jakou nejrychlejší trasu zvolit a jak se vyhnout nebezpečným nástrahám. Ve fyzice se zase zaměří na síly, které hýbou světem. Nečekají je žádné nudné výpočty, ale dny plné experimentů a her.

V historii se podívají do časů mořeplavců, objevitelů Nového světa. „Začneme středověkými představami o podobě světa. Jaké byly limity cestování a co bylo potřeba pro daleké plavby? Odtud se přesuneme k výrobě plachetnic a lodí z nejrůznějších materiálů. Samozřejmě se budeme orientovat pomocí kompasu,“ prozradil část aktivit historik Tomáš Arnold.

Organizátoři se také nově budou věnovat nadaným dětem. Vymysleli program Science Camp. „Aktivity jsou určeny pro děti, které se hlouběji zajímají o přírodní vědy. Účastníci navštíví specializované laboratoře přírodovědecké fakulty, kde se seznámí s různými badatelskými projekty, nebo budou přímo v Pevnosti provádět návštěvníky, a stanou se tak opravdovými animátory,“ vysvětlil programový ředitel Pevnosti poznání Roman Chvátal a doplnil, že jeden den stráví také v Regionálním centru pokročilých technologií a materiálů PřF UP a Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR, kde se potkají se špičkovými vědci. Součástí programu bude workshop 3D tisku.

Kromě běžných pětidenních turnusů nabízí Pevnost poznání PřF UP rovněž hlídání dětí a přihlašování pouze na jednotlivé dny. Odkaz na termíny a online registraci najdete na stránce webu Pevnosti poznání.

Autor: red., M. Vysloužilová

Fotogalerie

ilustrační koláž: zdroj:upol - Štefan Berec

Další články z rubriky

Olomoucký kraj založil ekonomický expertní tým

Olomoucký kraj založil ekonomický expertní tým

Má pomoci zmírnit následky koronavirové epidemie

Opilý syn vyhrožoval otci zabitím

Opilý syn vyhrožoval otci zabitím

Policisté zasahovali u rodinného sporu na Velkolosinsku

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.