Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Neděle 07. března 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Trojnásobný vítěz Wintermana podpoří díky výzvě „Vzhůru pomoci“ dvě nemocné děti

07.03.2021 - Trojnásobný vítěz Wintermana podpoří díky výzvě...

Počasí

07.03.2021 - Neděle

Teplota: 4 / -3 - SkoroJasno

08.03.2021 - Pondělí

Teplota: 4 / -3 - SkoroJasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Dětských úrazů v létě přibývá!

09. července 2016 - 08:25

Zpět na seznam článků

Varují lékaři Jesenické nemocnice

Dětských úrazů v létě přibývá!

Jesenická nemocnice - chirurgické oddělení I.- ilustrační snímek zdroj foto: Agel

Léto a s ním spojené prázdniny jsou pro děti jedním z nejočekávanějších i nejoblíbenějších období roku. Bohužel právě s tímto obdobím se pojí i největší počet úrazů u dětí, se kterými se musejí zdravotníci i malí pacienti každoročně vypořádat. Příčinou je častější pobyt dětí venku i častější provozování sportovních aktivit. V Jesenické nemocnici se ale setkávají i s případy, kdy je na vině čistě nezodpovědné chování.

V období letních prázdnin každoročně stoupá počet ošetřených dětských úrazů v souvislosti s jejich prázdninovými aktivitami. „Převládajícími poraněními jsou tržné rány, pohmožděniny, končetinová poranění od distorsí po zlomeniny nebo i úrazy hlavy,“ vyjmenovává primář chirurgie Petr Krátký, s tím, že tato poranění vznikají nejčastěji při hrách nebo sportovních aktivitách, které děti v období prázdnin provozují ve zvýšené míře. Často se navíc těmto aktivitám věnují i děti, které se během zbylé části roku k podobným činnostem vůbec nedostanou.

Kromě běžných zlomenin způsobených typicky při lezení na stromy, jízdě na kole nebo jiných sportovních aktivitách ale nejsou výjimkou ani závažnější případy a zranění způsobená neuváženým chováním dětí i jejich rodičů. „Měli jsme zde například případ, kdy dvanáctileté dítě při řízení motorové čtyřkolky v terénu havarovalo a utrpělo závažné poranění jater,“ varuje lékař Petr Krátký.

Nebezpečné ale mohou být překvapivě i velice rozšířené aktivity propagované třeba i mezi rodiči malých dětí. Typickým příkladem jsou trampolíny, které mohou způsobit dokonce i závažná poranění páteře či hlavy. „Hra na trampolíně se stala velice módní a zdánlivě bezpečnou zábavou. Opak je ale pravdou. Spolu s masovým rozšířením trampolín je v uplynulých letech sledovatelný významný nárůst dětských poranění při cvičení a hře na trampolínách. Nejčastěji se jedná o končetinová poranění, včetně otevřených zlomenin, poranění páteře a hlavy,“ říká primář Krátký s tím, že ke zraněním vede nejčastěji nezvládnutí pohybové koordinace na trampolíně nebo popření fyzikálních principů, na nichž funguje trampolína při nekoordinovaném pohybu více osob současně.

Velký pozor by si ale měli dát i milovníci cyklistiky s dětmi. „Překotně rostoucí zájem o cyklistiku je spojen s citelným nárůstem počtu zranění vzniklých při této činnosti. Velmi častou příčinou vzniku poranění je přecení vlastních schopností při výběru trasy, u dospělých hraje nezřídka roli požívání alkoholu během cyklistického výletu,“ varuje primář a dodává, že pozitivním trendem je alespoň nárůst počtu cyklistů používajících ochranné přílby, v menší míře pak i další ochranné pomůcky.

Autor: red., T. Želazko

Fotogalerie

Jesenická nemocnice - chirurgické oddělení I.- ilustrační snímek             zdroj foto: Agel

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Jeseníky

Jeseníky

Fotek: 28
Přidáno: 06.01.2021

Přestupní terminál Šumperk

Přestupní terminál Šumperk

Fotek: 21
Přidáno: 16.11.2020

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.