Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Úterý 15. října 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Radnice přijímá nominace na Cenu města Zábřeh

15.10.2019 - Radnice přijímá nominace na Cenu města Zábřeh -...

Počasí

15.10.2019 - Úterý

Teplota: 21 / 14 - Oblačno

16.10.2019 - Středa

Teplota: 15 / 10 - Oblačno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Diamanty ve špercích za 200 korun nebyly pravé

01. srpna 2016 - 20:03

Zpět na seznam článků

ČOI odhalila další podvod

Diamanty ve špercích za 200 korun nebyly pravé

falešné diamanty zdroj foto: čoi

Pracovníci inspektorátu Středočeského a hl. m. Prahy České obchodní inspekce se v období května a června letošního roku zaměřili na prodejny klenotů v internetových obchodech.

Prověřovali, zda při prodeji šperků osazených vzácnými kameny nedochází ke klamání spotřebitele. Důvodem k mimořádné kontrolní akci byl i podnět spotřebitele a dále skutečnost, že prakticky od roku 2010, kdy je prodej šperků kontrolován, jsou nedostatky zjišťovány cca v 70 procent kamenných provozoven. „Prodávající zákazníkům při prodeji nejčastěji tvrdí, že šperky jsou osazeny drahými kameny, ale ve skutečnosti se jedná o levné napodobeniny,“ informoval tiskový mluvčí inspekce Jiří Föhlich.

falešné diamanty zdroj foto: čoi

V květnu a červnu se inspektoři České obchodní inspekce zaměřili na nákup šperků v internetových obchodech. Kontrolní akce byla zaměřena na užívání nekalých obchodních praktik při prodeji šperků osazených drahými kameny.

falešné diamanty zdroj foto: čoi

Akce navázala na obdobné kontroly z uplynulých let, při nichž bylo prokázáno, že řada prodejců šperků nabízí jako drahé kameny jen jejich syntetické náhražky, které mají mnohem nižší hodnotu, nebo dokonce skleněné imitace drahých kamenů zcela zanedbatelné hodnoty, ovšem za prodejní cenu pravých drahokamů. „Odborným posouzením pravosti tří druhů šperků, zakoupených v internetovém obchodě www.krizomat.cz,  bylo zjištěno v laboratoři Celní správy, že ani u jednoho odebraného vzorku není drahým kamenem diamant/briliant. V dalším internetovém obchodě www.lior.cz  zboží nemělo deklarované vlastnosti. V současné době je vedeno s kontrolovanými subjekty správní řízení o uložení pokut,“ uvedl mluvčí Fröhlich, který upřesnil: „Z důvodu ověření, zda nedochází ke klamání spotřebitele, byly v internetovém obchodě www.krizomat.cz , provozovaný obchodní společností MJ Ventures , zakoupeny tři druhy šperků: Briliantové oko; Diamantový náramek; Korunkový prsten s diamantem. U výrobků prodávající uváděl, že výrobek je osazen briliantem/diamantem, nicméně tomuto tvrzení neodpovídala výše prodejní ceny (výrobky se nabízely k prodeji za ceny cca 200 korun). Posouzením v odborné laboratoři bylo následně zjištěno, že se skutečně nejedná o brilianty/diamanty. Zjištění tak nasvědčuje tomu, že prodávající porušuje zákaz používání nekalých obchodních praktik.“

falešné diamanty zdroj foto: čoi

V dalším případě, za účelem ověření, zda nedochází ke klamání spotřebitele, byly v internetovém obchodě www.lior.cz, který je provozovaný obchodní společností Wimpex Bohemia, zakoupeny dva druhy šperků – náušnic. „Jeden prodávající uváděl, že je pozlacený, druhý pak s rhodium úpravou. Posouzením v odborné laboratoři však nebyla rhodium úprava, ani pozlacení prokázáno. Zjištění tak nasvědčuje tomu, že prodávající porušuje zákaz používání nekalých obchodních praktik,“ objasnil Fröhlich.

Ze znaleckých posudků odebraných šperků vyplývá, že u obou kontrolovaných subjektů bylo prokázáno užití nekalých obchodní praktik, neboť ani jeden z odebraných vzorků neměl deklarované vlastnosti. „Vzhledem k závažnosti zjištěných skutečností čeká prodávající správní řízení,“ dodává mluvčí Föhlich.

Autor: red., J. Föhlich

Fotogalerie

falešné diamanty                     zdroj foto: čoi

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.