Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Úterý 30. listopadu 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Malé obce mohou žádat hejtmanství o podporu

30.11.2021 - Malé obce mohou žádat hejtmanství o podporu -...

Počasí

30.11.2021 - Úterý

Teplota: 2 / 0 - Sníh

01.12.2021 - Středa

Teplota: 4 / 2 - obcasny-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Diether F. Domes: „Odsunutý rodák“

22. července 2019 - 13:09

Zpět na seznam článků

Pozvánka do Hollarovy galerie šumperského muzea

Diether F. Domes: „Odsunutý rodák“

pozvánka na výstavu zdroj foto: VMŠ

Německý výtvarník Diether F. Domes (1939–2016) se narodil ve Vitošově na Zábřežsku v pohnutých dobách v předvečer druhé světové války. Jako šestiletý prožil vysídlení do Hesenska. Průřezová výstava, kterou při příležitosti jeho nedožitých 80. narozenin připravilo Vlastivědné muzeum v Šumperku ve spolupráci se synem autora a partnery akce, přibližuje tvorbu v regionu dosud téměř neznámého rodáka, který se v novém domově v sousedství Bodamského jezera výrazně prosadil jako umělecký sklář, kreslíř, malíř, fotograf a pedagog.

Diether Domes zdroj foto: VMŠ

Diether Domes na autobusové zastávce v Langenargenu zdroj foto: VMŠ

Současně se prezentace Domesovy tvorby stává příležitostí přiblížit na osudech autorovy rodiny válečné a poválečné regionální události. Výstava tak nese silný společensko-historický náboj.

Návštěvník Hollarovy galerie může sledovat proměňující se autorovy tvůrčí přístupy v jeho celoživotním díle, jeho neúnavné hledání nových cest. „Převážně se pohyboval na poli abstrakce, ze které se však předmět většinou zcela nevytrácel. Primární roli v jeho kompozicích hrají linie, důležité jsou však pro něj také barva a světlo. Prezentovány jsou jak rané práce ze šedesátých a sedmdesátých let, tak mladší kresby, malby, koláže a grafiky. Prostřednictvím fotografií výstava dále přibližuje vybrané Domesovy realizace pro veřejný prostor, a to jak exteriérové (vodárenská věž v Eriskirchu, autobusová zastávka a transformační stanice v Langenargenu), tak interiérové (malovaná stěna pro trevírskou univerzitu, umělecká výzdoba školní budovy ve Friedrichshafenu či koncertního sálu v Langenargenu ad.). Domes patřil též k vyhledávaným autorům vitráží, zejména pro moderní chrámové stavby,“ uvedla tisková mluvčí šumperského muzea Eva Šebestíková.

pozvánka na výstavu zdroj foto: VMŠ

pozvánka na výstavu zdroj foto: VMŠ

I přes technickou náročnost přepravy se pro výstavu podařilo zapůjčit jednu z Domesových sklářských prací. Jedná se o drobnou proškrabávanou malbu na skle nazvanou Andělská loďka, kterou Domes vytvořil v roce 2004.

Domes nezůstával při práci uzavřen v samotě svého ateliéru. Pořádal besedy o umění, přednášel vysokoškolským studentům, realizoval akce, kdy za zvuku hudby tvořil přímo před očima diváků. S hudbou vedl dialog, během něhož kreslil uhlem a rudkou na papír velkého formátu. „Dva kresebné záznamy těchto akcí je na výstavě možné spatřit,“ upřesnila mluvčí.

pozvánka na výstavu zdroj foto: VMŠ

V historické části výstavy je návštěvník vtažen do dějin osady Vitošov a událostí druhé světové války v regionu, nahlédne také do problematiky odsunu německého obyvatelstva z Československa obecně i se zaměřením na Zábřežsko.

Výstava se tudíž stává příspěvkem k válečným dějinám regionu a diskutované problematice odsunu německého obyvatelstva. Nečiní si ambice hodnotit události válečných a poválečných let, nýbrž na osudech jedné konkrétní rodiny přibližuje historické souvislosti, a tím přispívá k porozumění této komplikované kapitoly regionální historie.

Autorky výstavy, historička umění Kristina Lipenská a historička Michaela Kollerová, věří, že celý projekt posílí současné i budoucí česko-německé vztahy.

pozvánka na výstavu zdroj foto: VMŠ

Šumperské muzeum k výstavě připravuje řadu doprovodných programů. „Kurátorky výstavy návštěvníky zvou na komentovanou prohlídku pro veřejnost 20. srpna od sedmnácti hodin. Výstavě bude věnováno rovněž první setkání zcela nového cyklu nazvaného S dětmi za uměním, který si muzeum připravilo jako novinku pro nejmenší návštěvníky a jejich rodiče. K uměleckým výstavám se budou v šumperském muzeu konat výtvarně zaměřené muzejní programy pro děti do sedmi let, které povedou historičky umění Kristina Lipenská a Lenka Müllerová. Na hravé odpoledne s obrazy D. F. Domese se tak mohou návštěvníci poprvé těšit ve středu 28. srpna od patnácti hodin. Děti se setkají s originálními díly, hravou formou se naučí to nejdůležitější o výtvarných technikách a především budou samy tvořit,“ přibližuje Eva Šebestíková.

Po skončení výstavy se instalace od 16. září  přesune na jeden týden do evangelického kostela v Hrabové, tedy přímo do Domesova rodiště.

Autor: red., Kristina Lipenská, zdroj foto: VMŠ

Fotogalerie

pozvánka na výstavu                    zdroj foto: VMŠ

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Čarovný les a BUBU CESTA II.

Čarovný les a BUBU CESTA II.

Fotek: 73
Přidáno: 11.11.2021

Čarovný les a BUBU CESTA I.

Čarovný les a BUBU CESTA I.

Fotek: 74
Přidáno: 11.11.2021

východ slunce Šumperk

východ slunce Šumperk

Fotek: 35
Přidáno: 29.10.2021

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.