Pátek 23. srpna 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Medailová sklizeň hasiče Olomouckého kraje v Číně

22.08.2019 - Medailová sklizeň hasiče Olomouckého kraje v Číně -...

Počasí

23.08.2019 - Pátek

Teplota: 26 / 13 - Zataženo

24.08.2019 - Sobota

Teplota: 26 / 17 - Přeháňky-Déšť

Diether F. Domes: „Odsunutý rodák“

22. července 2019 - 13:09

Zpět na seznam článků

Pozvánka do Hollarovy galerie šumperského muzea

Diether F. Domes: „Odsunutý rodák“

pozvánka na výstavu zdroj foto: VMŠ

Německý výtvarník Diether F. Domes (1939–2016) se narodil ve Vitošově na Zábřežsku v pohnutých dobách v předvečer druhé světové války. Jako šestiletý prožil vysídlení do Hesenska. Průřezová výstava, kterou při příležitosti jeho nedožitých 80. narozenin připravilo Vlastivědné muzeum v Šumperku ve spolupráci se synem autora a partnery akce, přibližuje tvorbu v regionu dosud téměř neznámého rodáka, který se v novém domově v sousedství Bodamského jezera výrazně prosadil jako umělecký sklář, kreslíř, malíř, fotograf a pedagog.

Diether Domes zdroj foto: VMŠ

Diether Domes na autobusové zastávce v Langenargenu zdroj foto: VMŠ

Současně se prezentace Domesovy tvorby stává příležitostí přiblížit na osudech autorovy rodiny válečné a poválečné regionální události. Výstava tak nese silný společensko-historický náboj.

Návštěvník Hollarovy galerie může sledovat proměňující se autorovy tvůrčí přístupy v jeho celoživotním díle, jeho neúnavné hledání nových cest. „Převážně se pohyboval na poli abstrakce, ze které se však předmět většinou zcela nevytrácel. Primární roli v jeho kompozicích hrají linie, důležité jsou však pro něj také barva a světlo. Prezentovány jsou jak rané práce ze šedesátých a sedmdesátých let, tak mladší kresby, malby, koláže a grafiky. Prostřednictvím fotografií výstava dále přibližuje vybrané Domesovy realizace pro veřejný prostor, a to jak exteriérové (vodárenská věž v Eriskirchu, autobusová zastávka a transformační stanice v Langenargenu), tak interiérové (malovaná stěna pro trevírskou univerzitu, umělecká výzdoba školní budovy ve Friedrichshafenu či koncertního sálu v Langenargenu ad.). Domes patřil též k vyhledávaným autorům vitráží, zejména pro moderní chrámové stavby,“ uvedla tisková mluvčí šumperského muzea Eva Šebestíková.

pozvánka na výstavu zdroj foto: VMŠ

pozvánka na výstavu zdroj foto: VMŠ

I přes technickou náročnost přepravy se pro výstavu podařilo zapůjčit jednu z Domesových sklářských prací. Jedná se o drobnou proškrabávanou malbu na skle nazvanou Andělská loďka, kterou Domes vytvořil v roce 2004.

Domes nezůstával při práci uzavřen v samotě svého ateliéru. Pořádal besedy o umění, přednášel vysokoškolským studentům, realizoval akce, kdy za zvuku hudby tvořil přímo před očima diváků. S hudbou vedl dialog, během něhož kreslil uhlem a rudkou na papír velkého formátu. „Dva kresebné záznamy těchto akcí je na výstavě možné spatřit,“ upřesnila mluvčí.

pozvánka na výstavu zdroj foto: VMŠ

V historické části výstavy je návštěvník vtažen do dějin osady Vitošov a událostí druhé světové války v regionu, nahlédne také do problematiky odsunu německého obyvatelstva z Československa obecně i se zaměřením na Zábřežsko.

Výstava se tudíž stává příspěvkem k válečným dějinám regionu a diskutované problematice odsunu německého obyvatelstva. Nečiní si ambice hodnotit události válečných a poválečných let, nýbrž na osudech jedné konkrétní rodiny přibližuje historické souvislosti, a tím přispívá k porozumění této komplikované kapitoly regionální historie.

Autorky výstavy, historička umění Kristina Lipenská a historička Michaela Kollerová, věří, že celý projekt posílí současné i budoucí česko-německé vztahy.

pozvánka na výstavu zdroj foto: VMŠ

Šumperské muzeum k výstavě připravuje řadu doprovodných programů. „Kurátorky výstavy návštěvníky zvou na komentovanou prohlídku pro veřejnost 20. srpna od sedmnácti hodin. Výstavě bude věnováno rovněž první setkání zcela nového cyklu nazvaného S dětmi za uměním, který si muzeum připravilo jako novinku pro nejmenší návštěvníky a jejich rodiče. K uměleckým výstavám se budou v šumperském muzeu konat výtvarně zaměřené muzejní programy pro děti do sedmi let, které povedou historičky umění Kristina Lipenská a Lenka Müllerová. Na hravé odpoledne s obrazy D. F. Domese se tak mohou návštěvníci poprvé těšit ve středu 28. srpna od patnácti hodin. Děti se setkají s originálními díly, hravou formou se naučí to nejdůležitější o výtvarných technikách a především budou samy tvořit,“ přibližuje Eva Šebestíková.

Po skončení výstavy se instalace od 16. září  přesune na jeden týden do evangelického kostela v Hrabové, tedy přímo do Domesova rodiště.

Autor: red., Kristina Lipenská, zdroj foto: VMŠ

Fotogalerie

pozvánka na výstavu                    zdroj foto: VMŠ

Další články z rubriky

Legiovlak „mobilní muzeum na kolejích“ v Šumperku

Legiovlak „mobilní muzeum na kolejích“ v Šumperku

20 až 25. srpna v železniční stanici

Den otevřených dveří symbolicky zakončil rekonstrukci šumperské radnice

Den otevřených dveří symbolicky zakončil rekonstrukci šumperské radnice

Na její obnově má zásadní podíl architekt Vít Janků

Exkluzivní Fotogalerie

MFF Šumperk - sobota 17. srpna dopolede

MFF Šumperk - sobota 17. srpna dopolede

Fotek: 70
Přidáno: 18.08.2019

MMF pátek - 16. srpna večer

MMF pátek - 16. srpna večer

Fotek: 99
Přidáno: 17.08.2019

MFF Šumperk - pátek 16. srpna

MFF Šumperk - pátek 16. srpna

Fotek: 40
Přidáno: 16.08.2019

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.