Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Sobota 31. července 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Letní Flora Olomouc – Souznění s přírodou

30.07.2021 - Letní Flora Olomouc – Souznění s přírodou -...

Počasí

31.07.2021 - Sobota

Teplota: 25 / 16 - Bouřky

01.08.2021 - Neděle

Teplota: 19 / 14 - Bouřky

Zde je místo pro Vaši reklamu

Diskriminace spotřebitelů není na ústupu

28. července 2017 - 10:21

Zpět na seznam článků

Za diskriminační jednání uložila inspekce pokuty za téměř třicet tisíc

Diskriminace spotřebitelů není na ústupu

ilustrační snímek zdroj: čoi

Česká obchodní inspekce pravidelně monitoruje případné projevy diskriminačního jednání na spotřebitelském trhu. V prvním čtvrtletí uskutečnila v rámci kontrolní akce 182 kontrol, v jejichž průběhu prověřovala, zda prodávající dodržují zákaz diskriminace spotřebitele při prodeji výrobků či poskytování služeb.

Podezření na některou z forem diskriminace spotřebitele zjistila v pěti případech. „Inspektoři se i nadále setkávali s diskriminací cizinců v restauracích a s diskriminací handicapovaných občanů, kdy v jednom případě došlo k nevpuštění nevidomé ženy do cukrárny, se zdůvodněním, že ji doprovází vodící pes,“ uvedl tiskový mluvčí Jiří Fröhlich, který upřesnil. „V souvislosti s prokázaným diskriminačním jednáním uložila inspekce v daném období právní moci tři pokuty v celkové hodnotě 28 tisíc korun.“

tabulka zdroj: čoi

Podezření na některou z forem diskriminace bylo v pěti případech:

*ve dvou případech se jednalo o diskriminaci z důvodu národnosti (popř. cizojazyčně hovořící skupiny osob), kdy v prvním případě se diskriminace týkala cizojazyčně hovořících návštěvníků restauračního zařízení, kterým byla účtována při placení navíc částka 80 korun. Česky hovořícím návštěvníkům tato částka účtována nebyla. Ve druhém případě byla na toaletách v areálu čerpací stanice pohonných hmot umístěna písemná informace v anglické a německé jazykové mutaci adresovaná cizincům, že pokud použijí toaletu bez předchozího čerpání pohonných hmot v dané čerpací stanici, zaplatí za použití WC jedno euro. Česky hovořící spotřebitel má použití toalety za stejných podmínek zdarma.

*ve dvou případech se jednalo o diskriminaci osob se zdravotním postižením, kdy v prvním případě došlo k nevpuštění nevidomé ženy do cukrárny. Prodejce tento zákaz zdůvodnil tím, že nevidomou doprovází vodící pes. Ve druhém případě odmítl přepravce převést zdravotně postiženého spotřebitele, doprovázeného vodícím psem, s odůvodněním, že pes nemá náhubek.

*v jednom případě se diskriminace týkala nabídky cenově odlišných (dražších) vstupenek do sektoru určeného fanouškům hostujícího klubu HC Kometa Brno. Fanouškům domácího týmu Mountfield HK byly do jejich sektoru nabízeny vstupenky o 280 korun levněji. Argumentem pro účtování vyšší ceny za vstupenku pro fanouška hostujícího klubu byla potřeba zajištění zvýšených bezpečnostních opatření.

Autor: red., J. Fröhlich

Fotogalerie

ilustrační snímek           zdroj: čoi

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.