Dlouhé stráně vloni navštívilo přes 93 tisíc lidí
28. ledna 2020 - 13:22
Obliba industriálních turistiky je v Česku mimořádná
V podzemních útrobách elektrárny se návštěvníci dostanou až k 24 metrů vysokým turbosoustrojím s reverzními Francisovými turbínami, která jsou zabudována do kaverny o rozměrech 87,5 × 25,5 × 50 metrů zdroj foto: V.Sobol
Přečerpávací vodní elektrárnu Dlouhé stráně, která je díky své schopnosti akumulovat energii ve vodě mimořádně ekologickou a zároveň největší „baterkou“ v Česku, navštívilo vloni 93.839 lidí. Z celkového počtu absolvovalo více bezmála třicet pět tisíc zájemců exkurzi v podzemních útrobách elektrárny, dalších téměř padesát devět tisíc lidí se nechalo vyvézt lanovkou k horní nádrži.
Jde o druhý nejvyšší počet návštěvníků v historii elektrárny, rekordní návštěvnost více než 97 tisíc nadšenců zaznamenali energetici v roce 2017, naopak v roce 2018 přišlo jen necelých osmdesát devět tisíc lidí. „Návštěvnost se v posledních letech pohybuje kolem devadesáti tisíc a odchylky souvisí s provozem elektrárny. Počet odborných exkurzí někdy omezují investice nebo opravy, které v elektrárně probíhají, těch ale vloni bylo ve srovnání s rokem 2018 mnohem méně,“ vysvětlil šéf elektrárny Vítězslav Chmelař, proč počet návštěvníků vzrostl.
Dalším důvodem je trvalý růst zájemců o industriální turistiku v Česku, což potvrzuje také návštěvnost dalších elektráren. Magnetem přitahujícím desítky tisíc nadšenců zůstávají oba bezemisní jaderné zdroje: do jihočeského Temelína se o bezpečné výrobě elektřiny z jádra vloni přijelo přesvědčit 41 883 návštěvníků, Infocentrum Jaderné elektrárny Dukovany přilákalo 39 867 lidí.
Elektrárna Dlouhé stráně, jejíž strojovna i další technologie jsou pod zemí, slouží jako obrovský akumulátor elektrické energie. V energetické soustavě má funkci při využití přebytku energie, která se používá pro přečerpání vody z dolní do horní nádrže, a především v období nedostatku energie, kdy elektřinu naopak vyrábí a prodává za vyšší cenu. Stále větší význam elektrárny rovněž spočívá ve vykrývání nestabilních dodávek z obnovitelných zdrojů energie.
Autor: red., V. Sobol, zdroj foto: V. Sobol
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.