Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Úterý 02. června 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Exmanžel ženu vytrvale obtěžuje výhrůžkami

01.06.2020 - Exmanžel ženu vytrvale obtěžuje výhrůžkami -...

Počasí

02.06.2020 - Úterý

Teplota: 18 / 8 - Oblačno

03.06.2020 - Středa

Teplota: 18 / 9 - Přeháňky-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Dny evropského dědictví v Šumperku

31. srpna 2016 - 10:16

Zpět na seznam článků

Ve dnech 8. a 10.- 11. září

Dny evropského dědictví v Šumperku

Dny evropského dědictví pořádá město Šumperk pod záštitou Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Jako každý rok se tradičně druhý víkend v září zdarma otevřou veřejnosti památky, které nebývají běžně přístupné. V řadě z nich budou připraveni průvodci s informacemi o jejich historii a architektonickém vývoji. 

I letos zahájí Dny evropského dědictví v Šumperku koncert. „Tentokrát se nebude konat v klášterním kostele, ale na střeše šumperského divadla, a to ve čtvrtek 8. září od 19 hodin,“ vysvětluje Bohuslav Vondruška z oddělení kultury a vnějších vztahů Městského úřadu Šumperk. Vystoupí oblíbená šumperská parta „Trocha klidu“ a také „Iglau Ungenau“, které je uměleckým uskupením kolem Aleše Kauera - alternativa, která vnímá "hudbu" skrze poezii.

Iglau Ungenau zdroj foto: mus

Trocha klidu zdroj: mus

V jejich tvorbě nenajdete refrény ani hudební sóla, vše se odvíjí od slova a vše se mu také podřizuje. Skupina často reaguje na aktuální podněty a pocity, čímž nepřímo dokazuje, že poezie je ryze současná, hbitá a moderní forma vyjádření. Vstupné na koncert bude činit 50 korun. V předprodeji si lze vstupenky zakoupit v Informačním centru Šumperk. 

Sobota už bude patřit památkám. Od deváté hodiny ranní bude zpřístupněna radniční věž, navíc bude v 10 hod. dopoledne slavnostně odhalen restaurovaný původní hodinový stroj radničních věžních hodin. „Hodinový stroj byl vyroben v Uničově v r. 1910 pro novou radnici v Šumperku. Sloužil do konce druhé světové války, kdy jej nahradil modernější stroj z Vyškova. Od té doby ležel téměř bez povšimnutí ve věži. V loňském roce byl restaurován hodináři pod vedením Jiřího Valenty z Kolšova. Stejní hodináři před pěti lety opravili i hodinový stroj ve věži evangelického kostela v Šumperku,“ vysvětluje Vondruška.  

hodinový stroj z Kolšova zdroj foto: mus

Mezi další zpřístupněné památky budou patřit kostely Zvěstování Panny Marie, sv. Jana Křtitele a sv. Barbory. „Není bez zajímavosti, že ve všech třech kostelech mohou návštěvníci obdivovat freskovou výzdobu z poloviny 18. století od stejného autora – uničovského malíře Ignáce Oderlického,“ doplňuje Vondruška. Přístupný bude rovněž tzv. Geschaderův dům s expozicí Čarodějnické procesy a bývalé šlechtické sídlo rodiny Žerotínů – šumperský „zámeček“ s řadou původních renesančních prvků, mezi které patří kamenná ostění oken a zdobené kazetové stropy.  

Po nemalém zájmu v minulých ročnících Dnů evropského dědictví bude zpřístupněno i zákulisí Divadla Šumperk. „Návštěvníci se v doprovodu divadelní inspicientky budou moci podívat do zákulisí divadla a nahlédnout tak do míst, kde se rodí divadelní představení – do šaten herců, do kostymérny, na pracoviště zvukaře a osvětlovače a dalších,“ vysvětluje Vondruška. 

pozvánka zdroj: mus

Za výstavami se mohou zájemci vydat do Vlastivědného muzea v Šumperku, které sídlí v tzv. „Pavlínině dvoře“ – někdejším sídle významné rodiny Karla Chiariho. K navštívení budou výstavy „Stolečku, prostři se!“ (Výstavní síň), „Koupaliště a plovárny“ (Rytířský sál), „ Kouzlo papírových modelů hradů a zámků“ (Hollarova galerie), „Autíčkománie“ (Muzejíčko) a „Rozmazaný svět“ (Galerie mladých) a také stálá expozice „Příroda a dějiny severozápadní Moravy“. 

Muzeum silnic ve Vikýřovicích u Šumperka vedle stálých expozic „Via Est Vita – Silnice je život“,  „Z historie a současnosti našich silničních mostů“ a „Po stopách bratří Kleinů“ připravilo výstavy „Překvapení“ – dopravní prostředky z Kinder vajíček a „Dobrý den, silniční kontrola aneb z historie dopravní policie“. Zajímavý program připravili pracovníci Státního okresního archivu Šumperk v ul. Bří Čapků. Připravena bude výstava “Na louce vyrostl len...“,  která připomene jeden z největších poválečných textilních podniků Československa - Moravolen Šumperk, od jehož založení uplynulo letos 70 let. Novinkou budou komentované prohlídky archivu v doprovodu zaměstnanců archivu.   

Kdo nestihne navštívit památky v sobotu, bude mít možnost podívat se v neděli 11. září na radniční věž, do expozice Čarodějnické procesy a také do kostela Zvěstování Panny Marie.   

Další novinkou letošního ročníku bude kostýmovaná prohlídka historického jádra města a předměstí v doprovodu významného podnikatele 19. století Roberta Siegla a jeho manželky Emmy Sieglové. Rodina Sieglů vlastnila v Šumperku vilu v dnešní ulici Čsl. armády vedle evangelického kostela. „Průvodci v rolích Roberta Siegla a jeho ženy provedou zájemce od radnice přes pěší zónu až ke svému sídlu a cestou pohovoří o významných budovách, které vznikly v období přelomu 19. a 20. století, kdy se Šumperku lichotivě přezdívalo ‚Malá Vídeň‘,“ popisuje Vondruška. 

Ani letos nebudou chybět soutěž ve sbírání razítek. Do letáku Dnů evropského dědictví bude možné opět sbírat razítka z jednotlivých památek. „Pokud soutěžící nasbírá dostatečný počet razítek, může leták odevzdat v Informačním centru a bude zařazen do slosování o ceny – vstupenky na filmová a divadelní představení, knihy, poukazy apod.,“ uzavírá Vondruška. Letáky budou k dispozici v Informačním centru Šumperk a ve vybraných památkách. 

IC Šumperk foto: sumpersko.net

Veškeré informace o otevírací době památek a o doprovodném programu najdete na plakátech, letácích a internetových stránkách města.

Autor: red., mus

Fotogalerie

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.