Pondělí 23. září 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Zubní pohotovost ve FN Olomouc se na dva týdny přestěhuje

23.09.2019 - Zubní pohotovost ve FN Olomouc se na dva týdny...

Počasí

23.09.2019 - Pondělí

Teplota: 19 / 11 - Zataženo

24.09.2019 - Úterý

Teplota: 21 / 11 - Zataženo

Do Jeseníku se sjede špička českého lezeckého sportu

12. února 2019 - 10:57

Zpět na seznam článků

I špička boulderingového sportu

Do Jeseníku se sjede špička českého lezeckého sportu

Do Jeseníku se sjede špička českého lezeckého sportu zdroj foto: Horolezci Jeseník - Monika Brkalová

První březnový víkend se v jesenické sportovní hale bude rozhodovat o národní boulderingové reprezentaci. Jeseník totiž hostí Rock Point Český pohár v boulderingu, který je zároveň prvním nominačním závodem v rámci seriálu organizovaného Českým Horolezeckým Svazem. Je tedy jisté, že se v lázeňském městě předvedou nejlepší lezci této disciplíny.

Sportovní lezení se do podvědomí široké veřejnosti dostalo především díky excelentním výkonům Adama Ondry. „Adam se sice tohoto závodu účastnit nebude, diváci se však můžou těšit na neméně úspěšné lezce,“ uvádí David Migal, předseda jesenického horolezeckého oddílu a ředitel závodu.

V jesenické hale 2. a 3. března nebudou chybět bratři Stráníkové, několikanásobní mistři republiky, starší Štěpán má ve své sbírce úspěchy na evropském poháru v lezení na obtížnost, mladší Martin dosáhl na světové stříbro v roce 2007 právě v boulderingu. Přijede i úřadující mistr České republiky Vojta Trojan či talentovaná Eliška Adamovská, která už ve svých šestnácti letech zvládla přelézt náročné cesty obtížnosti 8c, čímž se řadí mezi naše nejlepší lezkyně.

Jeseník - pozvánka zdroj: Horolezci Jeseník

Kromě účasti českých špičkových lezců bude pro diváka neméně zajímavá samotná podívaná na celý jeho průběh. „Závod v boulderingu probíhá na první pohled trošku chaoticky, protože pod soutěžní stěnou a na ní se po celou dobu závodu hemží a pulzuje chumel všech závodníků. Pravidla jsou však striktní. Soutěžící mají vymezený čas na to, aby úspěšně zdolali co nejlépe maximum vytyčených cest. Finále potom probíhá jako show, kde se představují jednotlivý závodníci,“ vysvětluje Migal.

Do Jeseníku se sjede špička českého lezeckého sportu zdroj foto: Horolezci Jeseník - Monika Brkalová

Zajímavostí je také fakt, že se na jesenický závod vystaví čtyři metry vysoká a přes dvacet metrů široká stěna. „Lezecká stěna, kterou v hale máme, se k samotnému závodu vůbec nevyužije. Celý týden budeme v hale pro tuto soutěž stavět speciální pódium,“ vysvětluje ředitel závodu. Na lezecké stěně tak bude moci probíhat soutěž v lezení na rychlost, kterého se může zúčastnit každý odvážný příchozí.

Organizátoři chystají i bohatý doprovodný program, v němž se mimo jiné představí jesenické mažoretky, uskupení Postrpoi se svou světelnou show nebo hudební kapela jesenických gymnazistů.

Bouldering je atraktivní a svébytná disciplína sportovního lezení, která se i mezi amatéry těší stále větší oblibě. Na rozdíl od klasického skalního lezení nevyužívá lana a lezci spoléhají jen na svoji zdatnost a vytrvalost. Proto se v terénu bouldering provozuje na menších skalách nebo balvanech, pod nimiž před případným tvrdým pádem lezce chrání bouldermatka, speciální přenosná žíněnka.

Autor: red., David Migal, zdroj foto: Horolezci Jeseník - Monika Brkalová

Fotogalerie

Do Jeseníku se sjede špička českého lezeckého sportu    zdroj foto: Horolezci Jeseník - Monika Brkalová

Další články z rubriky

Doktor Rousek vyhrál s parťákem Krkonošskou výzvu

Doktor Rousek vyhrál s parťákem Krkonošskou výzvu

Závěrečná bodovaná zastávka seriálu Horská výzva se povedla na výbornou.

Krkonošské body zakončí letošní Horskou výzvu

Krkonošské body zakončí letošní Horskou výzvu

„Účastníci mají opět šanci podívat se na krásná místa Krkonoš a přitom udělat něco pro sebe i pro...

Exkluzivní Fotogalerie

Medový den 2019

Medový den 2019

Fotek: 44
Přidáno: 22.09.2019

VESELENÍ v Šumperku

VESELENÍ v Šumperku

Fotek: 79
Přidáno: 21.09.2019

Netradiční odpoledne v Muzeu silnic

Netradiční odpoledne v Muzeu silnic

Fotek: 71
Přidáno: 21.09.2019

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.