Pondělí 23. června 2025 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Psychologové z Univerzity Palackého obdrželi prestižní ocenění

21.06.2025 - Psychologové z Univerzity Palackého obdrželi prestižní...

Počasí

23.06.2025 - Pondělí

Teplota: 27 / 15 - Přeháňky-Déšť

24.06.2025 - Úterý

Teplota: 24 / 15 - PoloJasno

Do Olomouce míří prestižní evropský grant

02. dubna 2020 - 17:52

Zpět na seznam článků

Na podporu mezinárodního výzkumu rakoviny

Do Olomouce míří prestižní evropský grant

koordinátor projektu Václav Ranc zdroj foto: UP Olomouc

Vytvoření platformy pro mezinárodní spolupráci při výzkumu cílené léčby osteosarkomu, tedy zhoubného onemocnění kosti, je cílem projektu z výzvy Twinning prestižního programu Horizont 2020, který získal Václav Ranc z Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů (RCPTM) Univerzity Palackého v Olomouci. Olomoucký vědec a jeho kolegové při něm budou spolupracovat s vědci z Consiglio Nazionale delle Ricerche v Itálii a National University of Ireland Maynooth. Z České republiky uspěly v této výzvě jen čtyři projekty, z toho dva z Univerzity Palackého. Vznik mezinárodního konsorcia je jednou z podmínek pro získání velkých grantů H2020.

Zúčastněné instituce spojuje snaha pokročit ve výzkumu léčby osteosarkomu, který je druhým nejčastějším zhoubným onemocněním kosti a nejvíce postihuje dospívající děti. „Kolegové z Irska jsou vynikajícími odborníky na vývoj léčiv. My v RCPTM dodáme nanočástice, které by mohly sloužit k transportu léčiva k postižené tkáni. To je problematika, které se dlouhodobě věnujeme. A partneři z Itálie využijí svých zkušeností s testováním této cílené léčby na nádorových buňkách,“ popsal propojení koordinátor projektu Václav Ranc.

Vedle vlastního výzkumu jde v projektu i o podporu vzájemné spolupráce. „Nejdůležitější je vytvořit výzkumný klastr, tedy jakousi platformu pro spolupráci. Musíme se naučit vzájemně kooperovat a přebírat poznatky jeden od druhého, mimo jiné formou výměnných pobytů, seminářů či workshopů. To v budoucnu zásadním způsobem zvýší naše šance při žádostech o velké evropské granty, díky nimž bychom mohli výzkum dovést do úspěšného konce, tedy k vytvoření účinné strategie léčby tohoto nádorového onemocnění,“ doplnil Ranc. Spolu s ním se do projektu s názvem „Advanced hybrid theranostic nanoplatforms for an active drug delivery in the cancer treatment“ zapojí další tři výzkumníci RCPTM a po třech odbornících z Itálie a Irska. Celková dotace tříletého grantu přesahuje devatenáct milionů korun. 

Zastupující ředitel RCPTM Michal Otyepka považuje udělení grantu za velký úspěch. „Jedná se o velmi významný program pro budování mezinárodních konsorcií. Mezinárodní spolupráci považujeme za zásadní, umožňuje výměnu zkušeností a znalostí. Je důležitá pro dosažení kvalitních výsledků, kterých menší a izolované týmy mohou jen těžko dosáhnout, zejména pak v oblasti interdisciplinárního výzkumu, jehož je projekt příkladnou ukázkou. Jsem rád, že díky tomuto grantu můžeme nejen rozšířit naše mezinárodní vazby a výzkumné oblasti, ale získávat také důležité know-how pro přípravu dalších mezinárodních projektových výzev,“ uvedl Otyepka.

Do výzvy TWINNING, která se uzavřela loni v listopadu, bylo podáno celkem 439 návrhů, hodnoceno jich bylo 437. Rozpočet výzvy ve výši 69 milionů eur umožnil financování 77 projektů. Největší počet grantů získalo Portugalsko (13) následované Estonskem a Polskem (8), Srbskem (7) a Tureckem (6). Na dalším místě jsou Česko a Litva se 4 granty. Z českých žadatelů uspěly kromě Univerzity Palackého v Olomouci, kde druhý udělený grant putuje rovněž na přírodovědeckou fakultu, ještě Masarykova univerzita a Mendelova univerzita (po jednom grantu). Cílem výzvy je napomoci překonání rozdílů mezi členskými státy a regiony při rozvoji a využití výzkumného a inovačního potenciálu, podpořit účast v programu Horizont 2020 a přispět k rovnoměrnějšímu šíření excelentního výzkumu v evropském výzkumném prostoru.

Autor: red., Martina Šaradínová

Fotogalerie

koordinátor projektu Václav Ranc         zdroj foto: UP Olomouc

Další články z rubriky

Hrozba AIDS je stále mezi námi

Hrozba AIDS je stále mezi námi

Infekční oddělení FN Olomouc odhalilo za půl roku činnosti HIV centra jedenáct nových případů nákazy

Nový rektor Univerzity Palackého

Nový rektor Univerzity Palackého

Michael Kohajda složil inaugurační slib

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.