Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pondělí 15. dubna 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Nová aplikace sdílí informace o zřizovaných organizacích

15.04.2024 - Nová aplikace sdílí informace o zřizovaných...

Počasí

15.04.2024 - Pondělí

Teplota: 15 / 11 - obcasny-Déšť

16.04.2024 - Úterý

Teplota: 12 / 7 - Zataženo

Zde je místo pro Vaši reklamu

Do historie PVE Dlouhé Stráně se zapisuje další vítězství

24. června 2014 - 13:01

Zpět na seznam článků

Elektrárna v Jeseníkách vyhrála suverénně anketu o nejzajímavější turistický cíl

Do historie PVE Dlouhé Stráně se zapisuje další vítězství

PVE DS - zdroj foto:J-SCR

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně v Jeseníkách ovládla stylem start – cíl hlasování o nejzajímavější unikátní turistický cíl v České republice. Rozhodli o tom čtenáři iDnes.cz a MF Dnes. Za výjimečným inženýrským dílem na vrcholu jedné z jesenických hor se v anketě umístila Katova ulička v Kadani a cisterciácký klášter v Plasích.

Za nejzajímavějšího ze třinácti finalistů, mezi nimiž nechyběly přírodní památka, železniční zastávka, ale třeba i svébytné zmrzlinářství, nakonec čtenáři označili vodní elektrárnu. Jedinečné technické dílo zvítězilo díky 1436 čtenářským hlasům s velkým náskokem. „Děkujeme všem fanouškům nejkrásnějších českých hor za hlasování v anketě. Hlasy jistě nepatřily pouze vodní elektrárně, ale celým Jeseníkům, které jsou samy o sobě unikátním turistickým cílem,“ komentuje výsledek ankety Andrea Závěšická, ředitelka Sdružení cestovního ruchu Jeseníky.

Stavba elektrárny začala v roce 1978 a trvala šestnáct let. Dnes patří k nejnavštěvovanějším atrakcím regionu.

PVE DS - zdroj foto:J-SCR

S provozem se mohou lidé seznámit na exkurzích, které ročně navštíví přes 40 tisíc lidí, stejné množství pak míří aspoň k horní nádrži, která se nachází ve výšce 1 350 metrů nad mořem.  Největší podzemní stavbou technického unikátu je strojovna elektrárny. Kaverna pro šestisettunové stroje má výšku 50 metrů a zaujímá plochu 87,5 metru krát 25,5 metru. Dostat se až na dno ke dvěma Francisovým turbínám znamená zdolat osm podlaží. Podzemní systém elektrárny zahrnuje 8,5 kilometru tunelů a štol.

Autor: red.,L.Dusová

Fotogalerie

PVE DS - zdroj foto:J-SCR

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.