Do záchranných akcí nastupuje vyprošťovací tank VT 72B
23. ledna 2014 - 21:44
Bude pomáhat drážním hasičům
vyprošťovací tank VT 72B zdroj foto:SŽDS
Správa železniční dopravní cesty využívá při své činnosti také speciální zásahovou techniku. Mezi nejnovější přírůstky v této oblasti patří vyprošťovací tank VT 72B, který byl ve čtvrtek 23.ledna slavnostně předán pražské jednotce Hasičského záchranného sboru.
Tank byl vyroben v roce 1989 a jeho původní cena byla necelých deset milionů korun. Správa železniční dopravní cesty jej získala zdarma od armády v rámci převodu mezi státními organizacemi. Opravu provedla společnost Excalibur Army.
Tank VT 72B spotřebuje za hodinu práce při plném zátahu motoru při přitahování břemene až pět set litrů nafty. „Pro lepší představu, pět set litrů motorové nafty vystačí běžnému osobnímu vozu s motorizací 1,9 TDi na cestu z Prahy až do Singapuru,“ říká generální ředitel Správy železniční dopravní cesty Jiří Kolář a dodává:„Musíme si však uvědomit, že jde o natolik specifickou techniku, která nemá srovnání v celé republice.“
Správa železniční dopravní cesty má k dnešnímu dni ve svém vlastnictví osm vyprošťovacích tanků, čtyři jsou vzoru VT 55, zbylé pak modernějšího typu VT 72B. „Ještě v letošním roce budou dva nejstarší tanky vyřazeny. Vyprošťovací tanky jsou umístěny na jednotlivých zásahových jednotkách v Praze, Havlíčkově Brodě, Přerově a Milovicích tak, aby operačním rádiem pokryly celé území Česka,“ přibližuje tiskový mluvčí SŽDS Marek Illiáš.
Vyprošťovací tanky zasahují tam, kde by to jiná těžká technika nezvládla, například při povodních, slouží také jako kotvicí a přitahovací body. Také v případě vykolejení těžkých lokomotiv v místech, kde je nepropustný terén apod. Tato speciální technika zasahuje v průměru šest krát ročně.„Pronajmout si ji mohou za komerčních podmínek i civilní osoby, kdy cena za hodinu pronájmu bez dopravy se pohybuje kolem osmi tisíc korun,“ dodává tiskový mluvčí. Tak tomu bylo třeba v případě, kdy stavební stroj v ceně několika set tisíc korun zapadl až po kabinu do rašeliniště. „Kromě citelné majetkové ztráty zde hrozila i ekologická katastrofa při možném úniku motorové nafty, hydraulického a motorového oleje a dalších provozních kapalin do citlivého ekosystému mokřadu,“ doplnil Marek Illiáš.
Autor: red.,M.Illiáš
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.