Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Středa 08. července 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Kraj láká na dovolenou v Jeseníkách a na Hané

08.07.2020 - Kraj láká na dovolenou v Jeseníkách a na Hané - Všude...

Počasí

08.07.2020 - Středa

Teplota: 18 / 10 - obcasny-Déšť

09.07.2020 - Čtvrtek

Teplota: 16 / 12 - obcasny-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Dobrovolné jednotky hasičů na Šumpersku cvičily plnění bambivaku

21. dubna 2016 - 08:43

Zpět na seznam článků

Jak hodnotí akci a co připravují?

Dobrovolné jednotky hasičů na Šumpersku cvičily plnění bambivaku

Šumperk letiště - dvičení JDH 2016 foto: sumpersko.net

Stovka dobrovolných hasičů šumperského okresu si vyzkoušela naplnit 800 litrový bambivak, zavěšený pod policejním vrtulníkem. V sobotu 16. dubna dopoledne probíhala v Šumperku na letišti odborná příprava vybraných jednotek sborů dobrovolných hasičů.

Šumperk letiště - nastoupené jednotky foto: šumpersko.net

Atraktivní akce nejen pro účastníky, ale i přihlížející se zúčastnilo sedmnáct jednotek, které si vždy dvakrát vyzkoušely naplnit bambivak. „Na stovku hasičů v akci se přišla podívat asi tisícovka návštěvníků, která si mohla hned po příletu vrtulník prohlédnout,“ uvedla tisková mluvčí krajských hasičů Vladimíra Hacsiková.

Šumperk - letiště - cičení 2016 probíhalo za velkého zájmu přihlížejících foto: sumpersko.net

Vrtulník se v rámci Letecké hasičské služby využívá pro hašení rozsáhlých lesních požárů nebo požárů v nepřístupném terénu a může být povolán velitelem zásahu. Na šumperskou akci přiletěl stroj z Brna, který má doletový čas asi 30 minut. „Tento čas postačuje pro zasahující hasiče k tomu, aby na místě v blízkosti lesního požáru zřídili plnící stanoviště pro spolupráci hasičů a osádky vrtulníku,“ objasnila mluvčí Hacsiková.

Šumperk - letiště - policejní vrtulník z Brna zdroj foto: sumpersko.net

Výcvik dobrovolných hasičů na hašení požárů vrtulníkem se koná v šumperském okrese každým rokem.  „Jednotky můžeme nasadit na likvidaci mimořádných událostí i mimo území zřizovatelské obce. V okrese Šumperk jich je třiadvacet a jsou vybaveny cisternovými automobilovými stříkačkami, které lze využít pro plnění bambivaku zavěšeného pod vrtulníkem. Díky dobré spolupráci a příznivým podmínkám je výcvik každoročně prováděn na Letišti Šumperk,“ informovala tisková mluvčí.

Aeroklub Šumperk dlouhodobě spolupracuje při odborné přípravě jak profesionálních, tak dobrovolných jednotek hasičů. „Již mnohokráte bylo šumperské letiště využíváno jako základna pro hasící letadla a vrtulníky při likvidaci požárů. Například v roce 2012 proběhlo společné cvičení za účasti letounů i vrtulníků. Nácvik plnění bambivaku sbory dobrovolných hasičů je v nepřetržité řadě již třetí společné cvičení,“ sdělil místopředseda Aeroklubu Lumír Kratochvíl.

Pro veřejnost má Letiště Šumperk připravenou v brzké době další zajímavou akci. „Od pátku 29. dubna bude probíhat celostátní plachtařská soutěž "Jarní pohár Jeseníků", která je velice atraktivní hromadnými starty v dopoledních hodinách,“ zve místopředseda Kratochvíl. Největší akce za poslední desetiletí, kterou zde připravují, bude Velký letecký den u příležitosti 70. výročí založení Aeroklubu Šumperk na začátku září.

Jak hodnotíte za Vaši jednotku průběh i dosažený výsledek odborné přípravy v sobotu 16. dubna?

Loučná nad Desnou – Mojmír Kovařík: Na tuto akci naše jednotka byla přizvána poprvé a členové jednotky jí hodnotí kladně. Bylo dobré, že si mohl každý ze zúčastněných vše takříkajíc osahat osobně. Doufáme, že společná odborná příprava takového rozsahu nebyla poslední a velké poděkování patří za zorganizování takové akce.

Branná – Oto Kvašňovský: V letošním roce se cvičení zúčastnili i noví členové. Akci hodnotíme kladně. Škoda, že nebylo možné provést nácvik i s letadlem.

Staré Město – Petr Baďura: Odborné přípravy se naše jednotka zúčastnila již podruhé. Po oba roky byl profesionální přístup z hlediska lektorů, pilotů i profesionálních hasičů z vrtulníku. Myslím si, že jsme si vše zopakovali a jsme připraveni, kdyby bylo potřeba.

Velké Losiny – Radek Rulíšek: Průběh odborné přípravy byl jako vždy dobře propracován, zbytečně se nic nezdržovalo a pěkně jsme se všechny jednotky dobrovolných hasičů vystřídaly. Výsledek této odborné přípravy se uvidí až při ostrém požáru, tam už se nebudeme po každém naplnění jednoho bambivaku střídat. Tam už půjde o hodně, někdy i o život.

Šumperk -  Pavel Koutný: Odbornou přípravu tohoto typu hodnotím velice kladně z důvodu praktického výcviku. Hodina praktického výcviku nám dá víc než tři dny teorie na učebně.

Mohelnice – Petr Kučera: Za naši jednotku se výcviku plnění bambivaku na letišti v Šumperku zúčastnili tři hasiči. Tento výcvik hodnotíme velice kladně a považujeme jej za potřebný a přínosný, vzhledem k tomu, že jednotka v létě zasahuje u požárů lesních porostů a polí, kde je možnost využití tohoto typu hašení veliká a je nutné, aby hasiči věděli, jak se chovat bezpečně pod vrtulníkem a spolupracovat s jeho posádkou.

Hanušovice – František Ambroz: Celá akce byla výborně zorganizovaná příslušníky HZSOL Šumperk. Průběh celé akce neměl chybu až na nedisciplinovanost některých diváků. Tato Odborná příprava pro JSDH obcí má velký význam pro nácvik této netradiční činnosti a zopakování všech pravidel a postupů pro součinnost jednotek IZS.

Rohle – František Lass: Odborná příprava byla dobře zorganizovaná. Bylo dobře, že jsme si mohli prakticky vyzkoušet plnění bambivaku, protože jak jsme zjistili, práce pod vrtulníkem není jednoduchá. Určitě je dobré, že si členové zásahových jednotek mohli tuto činnost vyzkoušet prakticky, protože nikdy nevíme, kdy tyto získané zkušenosti využijeme u skutečného zásahu. 

Nový Malín – Josef Ostravský: Naši jednotku i průběh hodnotím velmi kladně a výsledek na výbornou akorát by mohlo být víc takových cvičení.

Loštice – Josef Pokorný: Odborná příprava byla na dobré úrovni. Je důležité, každý rok připomenout, ikdyž to není na „ostro“.

Jednotky SDH mimo odborné přípravy patří mezi organizátory společenských akcí v obcích. Plánujete nějakou v nejbližší době?

Loučná nad Desnou – Mojmír Kovařík: V nejbližší době se budeme spolupodílet na organizaci Rallye Rejvíz, která se koná poslední týden v květnu.

Branná – Oto Kvašňovský: Budeme se podílet na akci „Pálení čarodějnic“ 30. dubna. Připravujeme vlastní na sobotu 14. května – požární sport – Okresní soutěž.

Staré Město – Petr Baďura: Letos jsme pořádali tradiční hasičský ples a dále budeme jen asistovat při kulturních akcí v našem městě.

Velké Losiny – Radek Rulíšek: Naše jednotka bude v letošním roce pořádat dvě velké společenské akce pro všechny věkové kategorie, V červnu budeme pořádat Den dětí a večerní zábavu pro dospělé s názvem MAJÁLES. Dále pak jsme spolupořadatelé třídenní akce Svatojánské slavnosti.

Mohelnice – Petr Kučera: Společenskou akci plánujeme v rámci oslav 140 let založení SDH v Mohelnici, která se uskuteční v sobotu 25. června (cca od 10.00 hodin) v areálu Naší hasičské zbrojnice. Dopoledne a odpoledne budou probíhat jak statické ukázky používané techniky, tak i dynamické ukázky různých zásahů, např. dopravní nehody s vyproštěním osob, požáru vozidla apod. Ve večerních hodinách pak proběhne taneční zábava, na které zahraje kapela Hergott.

Hanušovice – František Ambroz:  Do konce letošního roku neplánujeme žádnou samostatnou společenskou akci.

Rohle – František Lass: Nejbližší akcí, kterou pořádáme je v sobotu 30. dubna tradiční Slet čarodějnic. Akce začíná v 15.00 hodin průvodem čarodějnic a poté bude pokračovat v areálu KD v Rohli, kde je připraven pro návštěvníky bohatý kulturní program.

Nový Malín – Josef Ostravský: Nejbližší akce pořádáme ve spolupráci s Obecním úřadem 30. dubna v 16. 00 hodin -pálení čarodějnic na sokolovně. 28. května v 14.00 hodin dětský den také na sokolovně Nový Malín.

Loštice – Josef Pokorný: Na akce nemáme čas, kvůli velké vytížení jednotky, při zásazích a školení (druhá nejvytíženější jednotka v Olomouckém kraji). Ale každoročně v červenci pořádáme pohárovou soutěž.

Závěrečné otázky jme položili hlavnímu organizátorovi akce řediteli ÚO HZS Šumperk Martinu Žaitlíkovi.

Ing. Martin Žaitlík - ředitel HZS ÚO Šumperk foto: šumpersko.net

Za mimořádného zájmu veřejnosti proběhla odborná příprava jednotek SDH. Jak jste spokojen s výsledkem?

Martin Žaitlík: S výsledkem jsem velice spokojen!

Výcvik jednotek dobrovolných hasičů proběhl podle předpokladu a hlavně nedošlo k žádnému úrazu nebo jakékoliv škodě. Plnění bambivaku pod vrtulníkem je celkem náročná činnost, kterou ovlivňuje mnoho faktorů - např. hluk, obtížná stabilita vrtulníku, změna hmotnosti a manipulace s bambivakem, vzdušný vír pod vrtulníkem, obtížná manipulace s těžkými hadicemi a vzájemná komunikace pouze za použití signálů. Jsem rád, že je tento každoroční výcvik pro dobrovolné jednotky hasičů stále atraktivní a hasiči se na tento výcvik těší.  Neméně jsem spokojen se zájmem veřejnosti. Velká návštěvnost nás přesvědčila, že je vhodné a pokud to podmínky dovolí na takový výcvik přizvat veřejnost. Přímo na místě se může veřejnost seznámit s podmínkami a náročností takového výcviku. Současně také prezentujeme naši vzájemnou schopnost výborné spolupráce nejenom mezi hasiči, ale také se speciální a mnohdy neobvyklou technikou.

 Akci jsme také využili pro preventivně výchovnou činnost, která byla připravena formou her a seznamování s problematikou požární ochrany v našem stánku, zejména pro děti. Statická ukázka současné zásahové techniky profesionálních hasičů Stanice Šumperk je vždy pro veřejnost lákavá a pro naše hasiče samozřejmostí.

Kolik takových obdobných příprav jste v Šumperku zažil?

Martin Žaitlík: Snažíme se těmito akcemi co nejvíce přiblížit problematiku a náročnost práce hasičů široké veřejnosti. Je škoda, že zejména s ohledem na bezpečnost přihlížejících nelze většinu akcí z výcviku k těmto účelům využít.

HZS ÚO Šumperk se aktivně podílí na organizaci nejen odborných příprav, ale také preventivních a společenských akcí. Co v nejbližší době plánujete?

Martin Žaitlík: V nejbližší době plánujeme a připravujeme se na již tradiční akci "Pátek 13." (který letos bude 13. května ). S ohledem na provizorní podmínky výkonu služby hasičů kvůli výstavbě nového Ředitelství územního odboru a Stanice Šumperk bude tato akce pro veřejnost značně "omezena".  Podrobnější informace k této akci jistě předem zveřejníme.

Autor: a.č.,S.Adoltová, v.h., foto: šumpersko.net

Fotogalerie

Šumperk letiště - dvičení JDH 2016      foto: sumpersko.net

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.