Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Úterý 21. května 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Za zdravé plíce běžely areálem FN Olomouc více než tři stovky lidí

21.05.2019 - Za zdravé plíce běžely areálem FN Olomouc více než...

Počasí

21.05.2019 - Úterý

Teplota: 18 / 11 - Oblačno

22.05.2019 - Středa

Teplota: 14 / 11 - obcasny-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Dobrovolníci budou nabízet „Bílou pastelku“

10. října 2015 - 13:02

Zpět na seznam článků

Pomoci nevidomým můžete také na Šumpersku

Dobrovolníci budou nabízet „Bílou pastelku“

dobrovolnice v ulicích Šumperku zdroj foto: S.Bezděková

Téměř každý z nás si někdy na vlastní kůži zažil pocit nejistoty a strachu při pohybu poslepu, třeba když na schodech náhle zhasne světlo. Žijí však mezi námi lidé, kteří se bez zraku musí obejít čtyřiadvacet hodin denně. I ty nejobyčejnější činnosti všedního dne se bez zraku zvládají mnohem hůře a vyžadují kromě pevné vůle a velkého soustředění také zvládnutí speciálních dovedností.

Ve středu 14. října proběhne u příležitosti „Dne bílé hole“ již 16. ročník celonárodní sbírky Bílá pastelka.

označené dobrovolnice zdroj foto: SONS

Uskuteční se na celém území ČR ve více než 200 městech. V našem regionu se do sbírky zapojí třicet dvojic studentů a dobrovolníků, kteří budou nabízet bílou pastelku za symbolických 20 korun společně s černobílým kalendářem. „Pomáhat nám budou již tradičně studenti ze SZŠ Šumperk, SOŠ – sociální péče Zábřeh,“ uvedla Soňa Bezděková ze šumperské pobočky Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých ČR (SONS ČR). Kromě Šumperku a Zábřehu budou pastelku prodávat i v okolních obcích jako je Libina, Rapotín, Petrov n/D, Sobotín, Velké Losiny, Loučná n/D, Hanušovice, Štíty, Bludov a Postřelmov.

Každý, kdo si koupí pastelku, podpoří zejména projekty SONS ČR, které ulehčí každodenní život nevidomých - výcvik vodicích psů, odstraňování dopravních, orientačních a dalších bariér, se kterými se každodenně potýkají na ulicích, v dopravních prostředcích a v budovách. Značná část prostředků se použije na služby spojené s návratem lidí osleplých v dospělosti zpět do běžného života. „V loňském roce jsme na Šumpersku vybrali přes 72 tisíc korun,“ informovala Bezděková.

Prodejci jsou označeni tričkem s logem Bílé pastelky. Pokladničky, do nichž přispěvatelé vkládají svůj příspěvek, jsou opatřeny registračním číslem. Zároveň každá dvojice výběrčích je vybavena plnou mocí od SONS, která prokazuje oprávněnost účasti na této akci.

plná moc zdroj foto: SONS

Pokladničky jsou po akci z celé republiky svezeny do Prahy, kde jsou otevírány a jejich obsah počítán. „Děkujeme všem, kteří se do sbírky zapojí a  všem, kteří se rozhodnou bílou pastelku zakoupit jako symbol světa nevidomých,“ dodává pracovnice SONS Šumperk.

Autor: red., sons

Fotogalerie

dobrovolnice v ulicích Šumperku                zdroj foto: S.Bezděková

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Mikulov bavil Šumperk I.

Mikulov bavil Šumperk I.

Fotek: 36
Přidáno: 13.05.2019

Mikulov bavil Šumperk II.

Mikulov bavil Šumperk II.

Fotek: 42
Přidáno: 13.05.2019

Velikonoce na zámku Velké Losiny

Velikonoce na zámku Velké Losiny

Fotek: 23
Přidáno: 20.04.2019

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.