Dogtreking zařadili pořadatelé do všech kategorií Horské výzvy
10. dubna 2015 - 11:31
„Vyslyšeli jsme přání řady účastníků,“ vysvětluje ředitel závodu Pavel Zitta
RP - Horská výzva foto: P. Pátek
Více prostoru dostávají při letošním seriálu horských běhů Rock Point - Horská výzva milovníci běhů se psy. Pořadatelé totiž rozdělili kategorii dogtreking na muže i ženy, takže si na všech trasách přijde na své prakticky každý.
Díky novým partnerům navíc seriál získává v tomto směru i větší podporu. "Dogtreking je stále populárnější. Mnoho lidí má dnes psa, který vyžaduje hodně pohybu a je v tomto směru velmi náročný. Prakticky jsme vyslyšeli přání řady účastníků a dáváme této kategorii více prostoru. Od začátku se snažíme širokou veřejnost motivovat k pohybu v přírodě a tohle je vlastně jen další možnost," vysvětlil záměr ředitel závodu Pavel Zitta.
Novinkou seriálu je spolupráce se specializovanými firmami, které se dogtrekingem zabývají a chybět nebudou ani v dějišti závodu, aby jejich zástupci nadšencům pomohli a poradili.
Přímo na místě bude možné koupit veškeré vybavení pro běh se psem včetně botiček a nápoje pro psy. "Pokud se se svým psem už přímo chystáte na závod nebo start zvažujete, může se hodit hned několik cenných rad. Vždyť mnohdy vůbec nejde o výkon, ale především o dlouhodobé zdraví psů. Každý by měl zvážit především tyto otázky - jak psa dostatečně zavodnit, jak se postarat o jeho tlapky a co dělat proti přehřátí," napovídá zkušený odborník Šimon Cipro.
Alfou a omegou je dostatečná hydratace. "Rozhodně nespoléhejte na to, že se pes napije sám. Před závodem mu musíte připravit chutný drink, který do dna vypije," popisuje Cipro s tím, že ideálně by pejsek měl vypít 1520 ml tekutin na jeden kilogram hmotnosti. Podcenit se nemá ani péče o tlapky. "To je pro mě to nejtěžší na dlouhých tratích,” říká aktuálně nejlepší český musher Radek Havrda. Při závodě, kterým je Rock Point - Horská výzva, se často běží po asfaltu nebo jiném tvrdém a ostrém povrchu.
Pro psí tlapky to sice není ideální, ale při správné péči to nemusí být ani problém. "Ve výbavě každého pejskaře by neměly chybět botičky," nabádá Cipro, přestože, jak podotýká, v naprosté většině případů nemá smysl oblékat botičky preventivně.
Nejen správná péče o tlapky, ale i obava z přehřátí straší každého pejskaře. Aby se pes nepřehřál, je třeba ho dostatečně napájet a hydratovat nejen před závodem, ale u dlouhých běhů zhruba každé 23 hodiny i během výkonu. "Psa pravidelně ochlazujte vodou. Do batohu si proto přibalte alespoň litr vody, kterou na ochlazení můžete použít. Polijte mu hlavu a uši a vetřete mu vodu do chlupů. Na přímém slunci zpomalte a častěji zastavujte. Ve stínu vám to pes vrátí a ztrátu doženete," navrhuje strategii Cipro s tím, že když na trati potkáte potůček nebo jezírko, nechte psa napít a ochladit tlapky. "Nebojte se ani pustit psa do vody celého nebo ho dokonce polít. Pro něj je možnost takového ochlazení ve studené vodě mnohem cennější než miska s vodou na občerstvovačce. Krátká zastávka u vody zabere pár vteřin, ale na konci vám může přidat mnoho minut k dobru," uzavřel Šimon Cipro, který bude sám aktivním účastníkem seriálu Rock Point - Horská výzva.
Autor: red., P. Pátek
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.