Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Čtvrtek 15. dubna 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Astrovíkend v Olomouci odhalí tajemství vesmíru

14.04.2021 - Astrovíkend v Olomouci odhalí tajemství vesmíru - I...

Počasí

15.04.2021 - Čtvrtek

Teplota: 3 / 1 - Sníh

16.04.2021 - Pátek

Teplota: 7 / 1 - Zataženo

Zde je místo pro Vaši reklamu

Dostatek srážek i davy návštěvníků v lese

12. ledna 2021 - 10:46

Zpět na seznam článků

Lesníci Arcibiskupských lesů bilancují nad uplynulým rokem

Dostatek srážek i davy návštěvníků v lese

ilustrační foto výsadba zdroj: ALSOL

Díky příznivému počasí vytěžili lesníci o téměř devadesát tisíc metrů krychlových kůrovcového dříví méně, než plánovali, a zároveň vysadili o půl milionu sazenic více, než si na začátku roku vytyčili. To vše ve stínu koronavirových opatření, které jim plošně zkomplikovaly činnost.

Neočekávaná situace navíc zbrzdila také výstavbu nového pilařského závodu ve Vápenné. ,,Probíhající epidemie nám ukázala, že člověk je i nadále nedílnou součástí přírody. Lidé z měst začali mnohem víc navštěvovat les a čerpali z něj pozitivní energii. Investice do lesa je proto zároveň i investicí do celé společnosti,“ říká jednatel Arcibiskupských lesů a statků Olomouc Petr Skočdopole a dodává, že uplynulý rok i přes všechna negativa dal lesníkům šanci se nadechnout při boji s kůrovcem, který se díky loňskému vlhkému a chladnému počasí vyrojil pouze dvakrát.

,,Z původně naplánovaných devíti set tisíc metrů krychlových kůrovcové těžby jsme se nakonec dostali na osm set čtrnáct tisíc metrů krychlových. Výrazně nám k tomu pomohlo příznivé chladnější počasí s dostatkem srážek, které zpomalilo vývoj kůrovce a nasytilo vyprahlou půdu,“ vysvětluje Petr Skočdopole s tím, že očekává, že i v letošním roce budou mít nahodilé těžby v našich lesích klesající tendenci.

Oproti tomu lesníci výrazně navýšili výsadbu. Z plánovaných 6,5 milionu nakonec vysadili bezmála sedm milionů sazenic. ,,Intenzivní výsadbou i podporou přirozené obnovy se nám podařilo stáhnout celkovou velikost holin řádově o dvě stovky hektarů. Důkladné zalesňování je pro nás prioritou, protože jsme byli v důsledku kalamity během uplynulých čtyř let nuceni vytěžit takové množství, které odpovídá osmiletému přírůstu,“ popisuje výrobní ředitel Arnošt Buček a pokračuje: Nyní je potřeba, abychom na kalamitních holinách rychle založili nový les tak, abychom do budoucna vypěstovali silné a zdravé lesní porosty. Pro letošní rok máme naplánováno vysadit opět minimálně 6,5 milionu sazenic.“

Uplynulý rok byl pro podnik výjimečný také z důvodu zahájení výstavby pilařského závodu ve Vápenné. ,,K vybudování vlastního pilařského závodu nás mimo jiné vedla myšlenka vytvoření přidané hodnoty k vytěženému dříví a snížení jeho uhlíkové stopy způsobené dálkovou přepravou. Pokud dříví zpracujeme a předáme zákazníkovi přímo v regionu, odkud pochází, zvyšujeme jeho hodnotu i jako ekologicky šetrné obnovitelné suroviny, která navíc ve výrobcích ze dřeva dlouhodobě váže CO²,“ vysvětluje jednatel Petr Skočdopole.

Plánované spuštění zkušebního provozu pily zpomalila epidemie Covid19. Přesto je cílem společnosti, aby první řez na pile provedli již v průběhu měsíce ledna. ,,Původně plánovaný start zkušebního provozu jsme museli z podzimu přeložit na začátek letošního roku. Přesto je třeba říci, že nikdo ze zaměstnanců ani dodavatelů to v průběhu toho náročného roku nevzdal. To platí jak pro výstavbu pily, tak i pro hospodaření v lese,“ říká Petr Skočdopole.

Výstavba pilařského závodu není jedinou novinkou, se kterou v uplynulém roce společnost Arcibiskupské lesy a statky Olomouc přišla. Společnost se více zaměřila na prodej výrobků a služeb v regionu. Od jara si mohou zájemci koupit zvěřinu, palivové dříví nebo pronajmout loveckou chatu přímo na polesí. Mohou k tomu použít objednávkové formuláře na webových stránkách.

Následující vývoj koronavirové epidemie významně ovlivní část plánů společnosti na letošní rok, především co se týče akcí pro veřejnost a lesní pedagogiky. ,,V letošním roce bychom opět rádi navázali na programy lesní pedagogiky pro širokou veřejnost. Pokud bude situace příznivá, mohou se zájemci těšit například na tradiční den s lesní pedagogikou přímo v ústředí společnosti v Olomouci na Sv. Kopečku. Zároveň bychom rádi zopakovali i veřejnou výsadbu na kalamitních holinách v Jeseníkách a Hostýnských vrších,“ komentuje specialistka pro marketing Dagmar Málková.

Naštěstí ne všechny aktivity vývoj epidemie ovlivní. ,,Jsme rádi, že i nadále pokračujeme ve spolupráci s Klubem českých turistů, který dlouhodobě podporujeme ve značení turistických cest. V letošním roce navíc dojde k obměně vybraných turistických přístřešků v Hostýnských vrších,“ doplňuje správní ředitel Josef Kundrát.

Letošní rok očekávají lesníci stejně náročný, jako ty předešlé. Protože kůrovec z krajiny nezmizel a následky kalamitních těžeb zůstávají. Ústřední roli bude opět hrát počasí a množství srážek. ,,Hospodaření v lesích je lepší způsob, jak posílit boj proti klimatické změně a jak podpořit biodiversitu, než navyšování bezzásahových území nebo bezbřehé ponechávání dříví samovolnému rozpadu v nestátních lesích,“ říká na závěr jednatel společnosti.

Autor: red., D. Málková, zdroj foto: alsol

Fotogalerie

ilustrační foto výsadba  zdroj: ALSOL

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Policie hodnotí první týden opatření

Policie hodnotí první týden opatření

Fotek: 43
Přidáno: 08.03.2021

Jeseníky

Jeseníky

Fotek: 28
Přidáno: 06.01.2021

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.