Čtvrtek 25. července 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Dny lidové architektury

25.07.2024 - Dny lidové architektury - Hanácká obec Cholina oživila...

Počasí

25.07.2024 - Čtvrtek

Teplota: 23 / 14 - PoloJasno

26.07.2024 - Pátek

Teplota: 25 / 11 - Zataženo

Dotkněte se vědy

18. června 2024 - 11:38

Zpět na seznam článků

Na pátečním Přírodovědném jarmarku

Dotkněte se vědy

ilustrační snímek zdroj: archiv upol - O. Blahoušek

To nejzajímavější ze světa přírodních věd nabídne žákům základních škol, středoškolákům i další veřejnosti Přírodovědný jarmark s podtitulem Dotkni se vědy, který se v prostorách Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci (UP) uskuteční 21. června od devíti do čtrnácti hodin.

Akci doplní přednáška Ivany Fellnerové a Kristiny Nešporové nazvaná Na vlastní kůži. „Hlavním cílem Přírodovědného jarmarku je ukázat, že věda je pro žáky i studenty velmi zajímavá. Díky tomu, že se každý rok do této akce zapojují různé katedry, je jarmark pokaždé jiný, rozmanitější. Pořádáme ho před koncem školního roku kvůli tomu, že školy mají uzavřenou klasifikaci a mohou tak využít volnějších dní k návštěvám různých vzdělávacích akcí,“ uvedl proděkan přírodovědecké fakulty pro vnější vztahy Ota Blahoušek.

Ve všech šesti podlažích přírodovědecké fakulty na tř. 17 listopadu i na prostranství za budovou budou na více než dvaceti stanovištích připraveny zábavné interaktivní experimenty, soutěže i prezentace zajímavých vědeckých témat. Návštěvníci budou moci pozorovat rychlost hoření nitrocelulózy, raketky poháněné vitamíny, činnost částicové kamery, zrcadla teleskopu, sferifikaci čili přípravu kuliček do bubble tea, želvušky pod mikroskopem, pasti masožravých rostlin či výrobu žížal z pektinu. „Účastníci si také budou moci vyzkoušet optické experimenty, jazykové hlavolamy, tajné písmo, luštění šifer, roli programátorů, práci geologů, geografů i geoinformatiků nebo se pomocí her naučí obstarávat potravu živočichům,“ doplnil Ota Blahoušek.

Na stánku ZŠ Zeyerova Olomouc bude připraveno zajímavé vyprávění o dobrodružné cestě do stratosféry doplněné fotografiemi a komiksovým příběhem. Na stánku Fakulty zdravotnických věd UP si návštěvníci pomocí speciální UV lampy ověří správnost čištění rukou. Zpestření programu přinese ukázka činnosti Celní správy ČR.

Součástí jarmarku bude v 9.30 přednáška Kristiny Nešporové ze společnosti Contipro a Ivany Fellnerové z katedry zoologie nazvaná Na vlastní kůži. Nejdříve účastníci uslyší o stavbě a základní funkci kůže, jejích regeneračních schopnostech, příčinách stárnutí nebo paměti kůže, druhá část přednášky odhalí tajemství komunikace kůže s mozkem.

Autor: red., E. Havrlant, Š. Chovancová foto: archiv upol - O. Blahoušek

Fotogalerie

ilustrační snímek              zdroj: archiv upol - O. Blahoušek

Další články z rubriky

Jesenický festival Jesnění

Jesenický festival Jesnění

Pozvánka na čtvrtý ročník

Exkluzivní Fotogalerie

Den s Horskou službou III.

Den s Horskou službou III.

Fotek: 72
Přidáno: 22.07.2024

Den s Horskou službou II.

Den s Horskou službou II.

Fotek: 68
Přidáno: 22.07.2024

Den s Horskou službou I.

Den s Horskou službou I.

Fotek: 91
Přidáno: 22.07.2024

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.