Teplota: 10 / 2 - Přeháňky-Déšť

Draci vs Opava 8:1

26. září 2019 - 08:54

Draci vs Opava foto: Věra Václavková - Draci Šumperk

Druhé domácí utkání mají za sebou šumperští hokejisté a zatímco v tom předchozím bojovali o vítězství do posledních chvil, tentokrát po celou dobu utkání ovládali dění na ledě. Draci nakonec porazili Opavu jednoznačně 8:1 a potvrdili tak první místo v tabulce. Oživení zažila třetí formace, ve které se objevil s Hrochem a Antonovem Krejčiřík. Poprvé v mistrovském utkání se za Draky trefil i Adam Scheuter. Hned polovinu gólů si svěřenci Martina Janečka připsali v přesilových hrách a nakonec po zásluze zcela bez problémů vyhráli.

Branky a nahrávky: 3. Milfait (Vachutka, Sedlák), 16. Drtil (Milfait, Vachutka), 16. Scheuter (Haloda, Spratek), 22. Hroch (Krejčiřík, Antonov), 28. Hroch (Krejčiřík, Antonov), 33. Krejčiřík (Antonov, Hroch), 40. Gewiese, 53. Vachutka (Jaroš, Haloda) - 24. Rousek (Šindelář, Malina). Rozhodčí: Škach - Axman, Pippal. Vyloučení: 5:7, navíc Zelenkov (OPA) 10 minut os. trest nesportovní chování. Využití: 4:1. Diváci: 690. Střely na branku: doplníme. Průběh utkání: 4:0, 4:1, 8:1.

Šumperk: Wanecki – Drtil, Sedlák, Kabelka, Gewiese, Řezáč, Haloda, Plhal – Vachutka, Milfait, Jaroš – Pokorný, Spratek, Antonov – Hroch, Scheuter, Krejčiřík – Haluza, Urban, Müller – Šíp

Opava: Daňa (21. Svoboda) – Šindelář, Fědor, Chalupa, Zdeněk, Ševěček, Ficek, Zouhar - Rousek, Malina, Zelenkov - Wolf, Černý, Tomi - Šmíd, Pělucha, Hendrych - Štindl, Kovařík, Peterka - Kadula

Návrat na šumperský led se Drakům podařil. Znovu s Waneckim v brance a s mírně obměněnými formacemi vstoupili Draci do utkání, o jehož osudu se vesměs rozhodlo již v první třetině.

Trenér Martin Janeček promíchal druhou a třetí útočnou řadu, první dvě branky utkání však znovu obstaral elitní útok Draků. Šumperk vstoupil do zápasu aktivně a již ve třetí minutě vedl. Vachutka našel přesnou přihrávkou Jana Miltaita, který procedil puk mezi betony brankáře. Vzápětí měl na holi vyrovnání Pělucha, ale Wanecki jej vychytal. Klíčové momenty pak po vzájemné přetahované přišly v závěru třetiny. Nejprve hosté hráli v šesti, poté sudí Škach vyloučil brankáře Daňu za úmyslné posunutí branky. Přísný trest Draci potrestali. V přesilovce pěti proti třem nabil Milfait na modrou Tomáši Drtilovi, jehož bomba se zastavila až v síti. O půl minuty později, ještě v dohrávané přesilovce pěti proti čtyřem, vypálil od modré Haloda a na brankovišti tečoval puk za záda bezmocného brankáře Adam Scheuter. Benjamínek týmu tak vstřelil svůj první gól v seniorské kategorii.

Do druhé třetiny hosté naskočili s brankářem Svobodou mezi tyčemi, domácí pak bez zraněného Sedláka, kterého nahradil mladíček Plhal. A po necelých dvou minutách se skóre měnilo opět. Vojtěcha Krejčiříka poslal trenér Janeček k Hrochovi a Antonovovi, čímž tahle formace chytla slinu. A v čase 21:58 poslal po Krejčiříkově přihrávce Daniel Hroch kotouč do brány Opavy. Chvíli poté musel na trestnou další domácí junior David Haluza, čehož Opava využila. Ranou bez přípravy překonal Waneckiho Tomáš Rousek. Víc branek ale Šumperk soupeři nedovolil. Opava pak nevyužila další přesilovku, po jejím skončení Draci sevřeli hosty na několik desítek vteřin v pásmu a drtivý tlak přetavili v další trefu. Znovu se po Krejčiříkově vyražené střele prosadil Daniel Hroch, který tak zvýšil na 5:1. Právě Hroch pak musel na trestnou lavici, oslabení ale Draci opět přežili a hned po jeho konci znovu udeřili. A opět díky Hrochově formaci, když tentokrát zakončoval její novic Vojtěch Krejčiřík. Ten si v dorážce počínal důsledně a hlavně úspěšně.

Šumperk tak navyšoval svůj náskok a duel se měnil v jasnou záležitost. To ještě Milfait ve 38. minutě minul těsně tyč Svobodovy branky. Chvíli na to sevřel hostující Šmíd kotouč do dlaně a musel na trestnou lavici. A i tentokrát se Draci v početní výhodě prosadili. Celou přesilovou hru Šumperk svíral svého soupeře, hosté přežili několik kritických chvil a několikrát odvraceli puk z brankové čáry. Ale proti ráně Petra Gewieseho již byli všichni opavští hokejisté krátcí.

V poslední třetině se hra opticky vyrovnala a hosté nejčastěji během zápasu hrozili Michalu Waneckimu. Ten byl ale jistý. Stejně si počínal v 51. minutě i Svoboda, který vychytal ve velké šanci Jaroše. V čase 51:30 ale šla Opava znovu do čtyř, a opět Draci uspěli. Na konci rychlé souhry stál Daniel Vachutka. Zápas se pak již dohrál bez gólových příležitostí, v posledních vteřinách se ještě zbytečně přiostřilo, což odnesl hostující Zelenkov trestem na 10 minut, když odhodil rukavice. Zvyšující se nervozitu pak rázně uťal v jejich počátcích trenér Janeček, který si ihned vzal oddechový čas a raději svolal svěřence ke střídačce.

Martin Janeček (Draci Šumperk): "My celý začátek byli aktivní, u nás to vyplynulo možná trochu z nekázně hostů. Ale přesně na tyto situace se připravujeme a dnes se nám to vyplatilo. Přesně tyto momenty lámou utkání a dnes to bylo zlomové. V obraně hostům chyběl Peslar. Věděli jsme, že jestli budeme rychle napadat, přistupovat a chtít kotouče, tak že je k ničemu nepustíme. Třetí třetina to trochu nabourala, ale možná to bylo z části způsobeno i zraněními."

Pavel Zdráhal (HK Opava): "Chtěli jsme uhrát co nejlepší výsledek, ale byli jsme si vědomi síly soupeře. Hráče jsme nabádali k tomu, aby hráli co nejpozorněji vzadu, bez chyb, a co nejpozději dostat první branku. Což se nepovedlo. Poté bylo diskutabilní vyloučení, ale rozhodčí to tak posoudil. Domácí pak skvěle sehráli přesilovku pět na tři, na 2:0 vzápětí přidali na 3:0 a v podstatě bylo rozhodnuto. Pak už jsme jen chtěli uhrát co nejpřijatelnější výsledek, to se také bohužel nepovedlo. Po první třetině jsme střídali brankáře, nikoliv kvůli jeho chybám, ale novému v brance to hráči vůbec neusnadnili. Kupili jsme individuální chyby, soupeř dal na 4:0 a pak už zápas zaváněl debaklem, na který bohužel došlo. Ve třetí třetině jsme hru korigovali na tři pětky, ale už nebyl tým přidat branku a utkání se prakticky dohrálo."

Autor: red., Jaroslav Svoboda, foto: Věra Václavková - Draci Šumperk

Draci vs Opava                 foto: Věra Václavková - Draci Šumperk