Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Středa 14. dubna 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Vrcholí revitalizace parku Knížecí sady Zábřeh

13.04.2021 - Vrcholí revitalizace parku Knížecí sady Zábřeh -...

Počasí

14.04.2021 - Středa

Teplota: 6 / 2 - Sníh

15.04.2021 - Čtvrtek

Teplota: 5 / 1 - Sníh

Zde je místo pro Vaši reklamu

Dřív než usneš…aneb Jak se kdysi spávalo

07. června 2014 - 09:30

Zpět na seznam článků

Šumperské muzeum zve na výstavu

Dřív než usneš…aneb Jak se kdysi spávalo

plakát

 „Spánek je jediný dar bohů, který je nenahraditelný“, napsal řecký filozof Plutarchos již před 2000 lety. Spánek tvoří významnou součást lidského života, jehož kvalita se odráží v našem každodenním životě, na našem zdraví, náladě i pracovním výkonu.

Ještě na přelomu 19. a 20.století trávili lidé v posteli v noci asi devět hodin. Dnešní člověk spí v průměru sedm a půl hodiny. Ve srovnání s délkou spánku s našimi prarodiči bdíme měsíc co měsíc v průměru o pětačtyřicet hodin více a za náš život tak získáme pět neprospaných let navíc.

Pro kvalitní spánek si musíme ale připravit dobré podmínky: „Jak se v průběhu času měnil tento prostor ke spaní a jeho vybavení, zodpoví výstava Dřív než usneš…aneb Jak se kdysi spávalo, prezentující proměny lůžka v jednotlivých interiérech různých časových období i odlišného společenského prostředí. K vidění bude např. ukázka, na čem spali lidí ve starší době kamenné, interiér renesanční ložnice, prostor venkovské světnice v 19. století, polní lůžka a postele v kasárnách nebo ukázka stanování v druhé polovině 20. století“ popisuje výstavu Lenka Kirkosová, historička umění, jedna z autorek výstavy.

pozvánka na výstavu

Výstava je interaktivní. „Pro lepší prožitek bude instalováno patnáct prostorů, z nichž polovina bude zpřístupněna veřejnosti. Návštěvník uvidí např. kopii renesanční postele s nebesy z konce 15.století, bude mít možnost ustlat si na slamníku nebo přivonět k atmosféře stanování na přelomu 70. a 80.let 20.století.  Pro děti je připraveno ležení pod baldachýnem nebo peřinové poležení svádějící ke čtení pohádkových knížek. Návštěvník si může vyzkoušet i různá dobová  pyžama a košile“, dodává Mária Kudelová, etnografka šumperského muzea, druhá autorka výstavy.

Vystavené exponáty byly vybrány z historických a etnografických sbírek Muzea v Šumperku, Zábřehu, Mohelnici a Památníku Adolfa Kašpara v Lošticích. Nábytkové sestavy doplňují dobové malby, fotografie, užité umění, textil a další doplňky, kolébky i postýlky z mateřských škol.

Muzeum v Šumperku zahájí  výstavu, která potrvá do 21.září slavnostní vernisáží ve čtvrtek 12.června v 18 hodin.

 

Autor: red.,M.Berková

Fotogalerie

plakát
Dřív než usneš…aneb Jak se kdysi spávalo

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Policie hodnotí první týden opatření

Policie hodnotí první týden opatření

Fotek: 43
Přidáno: 08.03.2021

Jeseníky

Jeseníky

Fotek: 28
Přidáno: 06.01.2021

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.