Úterý 19. února 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

„Nejsem žádný střelec, o to větší mám radost,“ hokejista Milan Ostřanský

19.02.2019 - „Nejsem žádný střelec, o to větší mám radost,“...

Počasí

Jasno

19.02.2019 - Úterý

Teplota: 8 / 1 - Jasno

Zataženo

20.02.2019 - Středa

Teplota: 8 / 1 - Zataženo

Nemocnice oční

Dva gentlemani v černém - Václav Hudeček a Martin Hroch ve svaté Barboře

15. června 2013 - 10:07

Zpět na seznam článků

V Zábřehu na Moravě vyslechli koncert, na který se nezpomíná

Dva gentlemani v černém - Václav Hudeček a Martin Hroch ve svaté Barboře

Václav Hudeček

Neopakovatelný zážitek, večer na jaký se nezapomíná… tak by se dal ve stručnosti nazvat jubilejní 10. pořad zábřežského koncertního cyklu Bravo. Ve čtvrtek 13. června vystoupili v kostele svaté Barbory dvě umělecké osobnosti, bez nadsázky řečeno mistři svých nástrojů. Věhlasný světový houslový virtuóz Václav Hudeček a úspěšný mladý cembalista Martin Hroch. „Dnes máme premiéru dua dvou velkých H, Hudeček – Hroch,“ prohlásil hned v úvodu slavný houslista

Do posledního místa vyprodaný prostor barokního chrámu naslouchal této „premiéře“ s velkým zájmem a slavnostní atmosféra vytvářela dojem, že nikdo ani nedýchá. Pohlazením po duši bylo uvedení hned první ch skladeb, Sonaty A dur G. F. Händela a Air J. S. Bacha. Výjimečná akustika prostoru umocňovala ještě hlubší zážitek z kontrastů virtuozity a něžného hudebního prožitku.

Variace na Romanescu pro cembalo sólo anonymního renesančního skladatele přinesly ozvěny zapomenutých časů královských. Naopak Tartiniho Sonata C dur posluchače vtáhla svojí rokokovou hravostí do víru tance a veselí. Hluboké zamyšlení a intenzitu emocí vytvořilo Arioso J. S. Bacha. Sólová skladba pro cembalo s názvem Závrať (Le Vertigo) francouzského barokního skladatele J. B. N. Royera přinesla doslova smršť virtuozity, jakoby měl nástroj každou chvíli explodovat. Působivá podívaná snad pro každého znalce i příležitostného návštěvníka klasických koncertů.

Václav Hudeček a Martin Hroch ve svaté Barboře

Závěr pak patřil oběma hudebníkům. Bendova Sonáta G dur, Bach-Gounodova Ave Maria i Händelova Sonata D dur vytvořily nepochybně vrchol celého večera.

Václav Hudeček patří již po dlouhá desetiletí k předním stálicím našeho vrcholného koncertního umění. Jeho strmá světová kariéra jej řadí k předním osobnostem houslové hry. Umělecké provedení, hloubka prožitku a síla interpretace povyšuje jeho hru na nevšední umělecký zážitek. Martin Hroch představuje výraznou osobnost mladé generace cembalistů a pro své umělecké kvality je nejen vyhledávaným komorním hráčem, ale i úspěšným sólistou.

Krásný večer dvou sympatických umělců s leskem, ale i pokorou a skromností. Bravo!

Václav Hudeček a Martin Hroch ve svaté Barboře

Autor: Bohumír Kolář, Olomouc zdroj foto:B.Kolář

Fotogalerie

Václav Hudeček
Martin Hroch
Václav Hudeček a Martin Hroch ve svaté Barboře  zdroj foto:B. Kolář

Další články z rubriky

Letošní Preludium nabízí mladé hvězdy

Letošní Preludium nabízí mladé hvězdy

A dává šanci talentovaným dětem z regionu

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.