Dva nezaměstnaní se 5 let živili produkcí vysoce kvalitní marihuany
24. února 2015 - 15:55
Pěstírnu odhalili policisté v obci na Zábřežsku
Realizace akce Kříž zdroj foto: PČR
Výhodný, avšak protizákonný byznys provozovali dva muži ze Svitavska v domku jednoho z nich v obci na Zábřežsku, kde už od roku 2009 pěstovali konopí. Šumperští policisté je zadrželi koncem letošního ledna.
Muži ve věku 28 a 36 let byli dlouhodobě nezaměstnaní, produkcí drog si vydělávali na živobytí. Hned dvě místnosti v domě používali k pěstování konopí.
V jedné z nich těsně před policejním zásahem rostliny sklidili. Policisté při domovní prohlídce nalezli 176 rostlin výšky 50 až 60 centimetrů a 2,7 kilogramů sušené rostlinné hmoty v prodejní ceně kolem 220 tisíc korun. „Zajistili jsme také pěstební techniku, substráty, hnojiva, výpočetní a telekomunikační techniku,“ upřesnil Rostislav Brückner, vrchní komisař územního odboru policie v Šumperku.
Marihuanu pěstitelé prodávali distributorům za 87 tisíc korun za kilogram. Policisté v domě nalezli odrůdu konopí určenou pro indoorové pěstování, která dává vysoce kvalitní drogu. „Obsah psychoaktivní látky THC určí chemická analýza. Výtěžnost odhadujeme na dva až tři kilogramy marihuany na jednu sklizeň,“ uvedl Brückner. Při předpokládané sklizni pětkrát do roka si pěstitelé za pět let přišli na statisíce až miliony korun, sami drogy také užívali. „Kam peníze šly, je předmětem dalšího vyšetřování,“ doplnil kriminalista.
Oba pěstitelé marihuany si vyslechli obvinění z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Hrozí jim, že stráví dva až deset let za mřížemi. Jeden z nich byl v minulosti už trestán pro majetkový delikt. „Stíhání je vedeno na svobodě, podnět k podání návrhu na vzetí do vazby nebyl Okresním státní zastupitelství v Šumperku přijat,“ objasnil Brückner.
Vysoká spotřeba elektřiny v domě, kde muži konopí pěstovali a také tam bydleli, byla jedním z vodítek, které policii přivedlo na jejich stopu. „Platili měsíční zálohy ve výši 20 tisíc korun. S energetiky spolupracujeme, ovšem zvýšený odběr elektřiny nám neoznamují automaticky,“ doplnil Brückner. Případ se podařilo rozkrýt především díky informacím z drogového prostředí. Policisté z týmu Toxi na něm pracovali několik měsíců. Lidé ve vsi na pomezí Zábřežska a Svitavska, kde pěstírna marihuany fungovala, podle policistů o ničem nevěděli.
V loňském roce policisté na Šumpersku objasnili 60 skutků drogové trestné činnosti. „V posledních třech letech je patrný nárůst. Oproti roku 2013 klesl počet recidivistů, objevují se však osoby, které mají první zkušenost s drogovou kriminalitou,“ upřesnil Libor Giesel, vedoucí územního odboru policie v Šumperku.
Odhalování drogové trestné činnosti je podle něj náročné, protože od výrobce až po spotřebitele nemá nikdo zájem na tom, aby se policie o věci dozvěděla. „Celý řetězec tak zůstává skrytý a není snadné tuto kriminalitu rozkrýt,“ dodal Giesel.
Autor: Vladimíra Krejčí, zdroj foto: PČR
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.