Čtvrtek 13. června 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Draci oznamují velký comeback!

12.06.2024 - Draci oznamují velký comeback! - Po dlouhých deseti...

Počasí

13.06.2024 - Čtvrtek

Teplota: 18 / 7 - Oblačno

14.06.2024 - Pátek

Teplota: 20 / 6 - Oblačno

Dvacátá Pecha Kucha Night v Šumperku

02. října 2023 - 17:26

Zpět na seznam článků

Město se posedmé zapojuje také do Dnů architektury

Dvacátá Pecha Kucha Night v Šumperku

Pecha Kucha Night 2016 zdroj foto: archiv sumpersko.net

Od roku 2017 se Šumperk zapojuje do Dnů architektury a i pro letošek si pořádající Šumperský okrašlovací spolek připravil bohatý program. Filmové představení, prohlídky jindy nepřístupných prostor, cyklovýlet. Vše završí sobotní noc, která se ponese v duchu jubilejní dvacáté šumperské PechaKucha Night. Díky tomu, že se do realizace pravidelně zapojuje Vlastivědné muzeum, proběhne PechaKucha v jinak nepřístupné a tajemstvími opředené Robotárně.

Program odstartuje ve čtvrtek 5. října v osmnáct hodin v kině OKO Šumperk projekcí v rámci cyklu Film a architektura. Bude uveden snímek „Nejlepší město na světě“ dánského režiséra Hanse Christiana Post o tom, proč právě Kodaň je často považována za nejlepší město k životu. Projekci uvede městský architekt Ivo Tuček, který se i v následující besedě pokusí nastínit, čím by se měl Šumperk na Kodani inspirovat.

V sobotu 7.října v deset dopoledne mohou zájemci vyrazit na cyklovýlet selským barokem. Povede jej Jan Tomíček ze Společnosti Isidora Korgera, která se obnovou těchto unikátních vesnických památek dlouhodobě zabývá.

Díky tomu bude možné nakouknout i do interiéru některého ze statků. Trasa povede po okolních vesnicích, je nenáročná, celková délka vyjížďky činí dvě až tři hodiny, vzdálenost asi 15 kilometrů. Počet míst je kapacitně omezen, účast je možná pouze po předběžné rezervaci na dasumperk@gmail.com.

Tématem letošního Dne architektury jsou konstrukce, proto účastníky čeká v sobotu ve 14.00 tak trochu jiná komentovaná prohlídka objektu Vlastivědného muzea. Stavební historii a původní funkce objektu, který pro hutního specialistu Aloise Scholze v letech 1875 až 1876 upravil vídeňský architekt Moritz Hinträger, přiblíží historička umění Kristina Lipenská. Prohlídka návštěvníky zavede do někdejších hospodářských částí areálu, reprezentačních prostor, ale také do krovu novorenesančního paláce, kde ke konstrukcím promluví specialistka na historické krovy Eva Pulkrtová z Národního památkového ústavu. Na tento program je potřeba se rezervovat v muzeu. A v podobném duchu se ponese i komentovaná prohlídka půdních prostor Geschaderova v 15.30, kterými provede Monika Paulová.

Od roku 2016 probíhají v Šumperku speciální večery, takzvané Pecha Kucha Nights, na kterých se vystřídalo již téměř dvě stě osobností z mnoha oborů. Společným jmenovatelem jejich vystoupení byla INSPIRACE a v průběhu let se jí šumperskému publiku dostalo požehnaně a vzešlo z nich řadu reálných výstupů. PechaKucha (čti „pečakuča“), která proběhne v sobotu v Robotárně bude v mnoha ohledech speciální. „Za prvé bude dvacáta,“ vysvětluje předseda Šumperského okrašlovacího spolku Radovan Auer. „A dvacítka je pro Pechu Kuchu ještě více kulaté číslo, než desítka nebo třicítka. Je to formát, kde každý prezentující má na každou z dvaceti fotek dvacet sekund. Obvykle začíná ve 20.20. A byť jde o akci, který se koná ve více než tisícovce měst po celém světě, je jen málo měst, kde to až ke dvacítce dotáhli.“

Speciální bude PechaKucha i místem. Odehraje se totiž v objektu tzv. robotárny. Ta se do historie města propsala mnoha způsoby, pozitivně i negativně. Nyní v ní má depozitář muzeum a běžné veřejnosti je nepřístupná. V sobotu večer tak bude výjimečná příležitost si jí prohlédnout. Proto bude brána otevřena již v 19 hodin, kdy bude připravena komentovaná prohlídka.

Samotný program začne v symbolických 20.20. „Obvykle se snažíme účinkující neopakovat, ale u jubilejní „peči“ chceme připomenout i některá vystoupení z minulosti,“ říká Auer. V ultimátním formátu, kdy za šest minut musí účinkující sdělit vše co má na srdci, se tak objeví dva účinkující z úplně první akce – malíř Michal „Marma“ Ožibko a muzikant a režisér Martin Přikryl. Staronovým účastníkem je i Pavel Fuksa, špičkový český grafický designér. Zdeněk Dohnálek (Fractal Architekti) stál zase kdysi u prvního ročníku Dnů architektury v Šumperku. Tehdy měl v Šumperku vystoupit i architekt Ondřej Chybík, který za sebe ale na poslední chvíli musel poslat náhradu, takže nyní přijde složit reparát. A architekturu zastupuje ještě trio Archipop, jehož členky naznačí, jak by mohla být robotárna využívána v budoucnosti.

Kdo si pamatuje na zářnou, ovšem krátkou kariéru šumperské kapely Koblížci, těm není neznámé jméno hudebního producenta Filipa Vlčka. A ti, kteří se zajímají o kvalitní dobře zpracované potraviny, jistě znají značku Živina, jejíž zakladatelé také dorazí.

Poprvé se v rámci PechaKucha představí zástupce motosportu. Šumperák Ondřej Kroupa se v letošním roce stal vicemistrem Evropy v nepříliš známé disciplíně Moto Gymkhana.

Poslední dva přednášející souvisí s večírkem, který po skončení prezentací v robotárně proběhne. Parta barmanů, působících pod názvem Kolagen si připraví pro šumperské publikum míchané koktejly a poprvé do Šumperka dorazí také Martin Juráček. DJ, který vystupuje dle repertoáru jako DJ Gadjo nebo jako DJ Mackie Messer, patří ke kmenovým zaměstnancům kultovního Radia 1, stál u boomu elektroswingu u nás. V Šumperku jej do brzkých ranních hodin doprovodí živý saxofonista. „Tím bude oslava výročí fenoménu jménem Pecha Kucha v Šumperku završena,“ říká Radovan Auer.

Vzhledem k omezené kapacitě robotárny pořadatelé zatím pustili do prodeje pouze sto lístků, které lze pořídit přes službu smsticket.

Autor: red., R. Auer

Fotogalerie

Pecha Kucha Night 2016      zdroj foto: archiv sumpersko.net
pozvánka            zdroj: R.A.

Další články z rubriky

Draci oznamují velký comeback!

Draci oznamují velký comeback!

Po dlouhých deseti letech oblékne šumperský dres zkušený obránce Martin Novotný

Senior opět investoval do kryptoměny

Senior opět investoval do kryptoměny

Podvodník ho připravil 180 tisíc

Exkluzivní Fotogalerie

VESELENÍ šumperské školky

VESELENÍ šumperské školky

Fotek: 93
Přidáno: 24.05.2024

Gastro festival Jídlo na ulici

Gastro festival Jídlo na ulici

Fotek: 65
Přidáno: 18.05.2024

Zábřeh - historická vozidla 2024

Zábřeh - historická vozidla 2024

Fotek: 109
Přidáno: 11.05.2024

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.