Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Středa 26. února 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Zasedala Bezpečnostní rada Olomouckého kraje

26.02.2020 - Zasedala Bezpečnostní rada Olomouckého kraje - Kraj znovu...

Počasí

26.02.2020 - Středa

Teplota: 6 / 2 - prehanky-Sníh

27.02.2020 - Čtvrtek

Teplota: 4 / 1 - prehanky-Sníh

Zde je místo pro Vaši reklamu

Džem byl dost dobrý. Dík Ondro!

22. října 2012 - 15:48

Zpět na seznam článků

Jaké to bylo na DŽEMU a fotogalerie k tomu!

Džem byl dost dobrý. Dík Ondro!

Mandrage na Džemu foto:sumpersko.net

Páteční večer patřil Dům kultury v Šumperku Džemu. Největší český rockový festival pod střechou, Džemfest, vyprodal stejně jako v minulých letech kulturní stánek. Rekordní účast 1600 diváků se podaří jen málo jaké kulturní akci pokořit. Letošní Džem byl ve znamení nejen rekordní účasti, ale hlavně donutí organizátora, Ondru Poláka, přepsat historii Džemu.

Sumpersko_Dzemfest_2012

V historii se Džemfest totiž představuje, jako hudební akce pro fanoušky ve věku 15 - 45 let. Za uplynulých třináct let, co festival existuje se rozšiřuje počet jeho příznivců. Ten, který zestárne i nad 45, tak se rád vrátí. Věková hranice se posunula a z praktických důvodů ji určitě organizátoři pro další ročník nebudou uvádět.

Páteční příznivé vlny působily nejen v zákulisí na kapely, které si užívaly skvělou atmosféru připravenou šumperskými diváky. Ale nebyli to jen lidé ze Šumperku a okolí, na fesťák přijeli z Krnova, Kroměříže, Pardubic, Mikulova. Už před rokem prohlásil organizátor Ondra Polák, že největším bohatstvím DŽEMU je jeho věrné publikum(foto ZDE), které to opět potvrdilo.

největší klenot Džemu - diváci

Džem nebyl jen o hudbě, bavič Ruda z Ostravy foto -ZDE se pustil i do historie a na konkrétních situacích dokazoval, že slovo – kurwa – nepatří mezi sprosté, ale běžně používané v našem každodenním životě. Jeho statistika vyvolávala salvy smíchu. Mezi prvními zabrousil až do roku 4314 p.n.l. „A kdy, už kurwa přestane pršet,“ řekl, podle Rudy z Ostravy, Noe. Používání pro někoho kontroverzního slova zakončil příkladem starým ani ne půl roku. “A kurwa Urna,“ řekl podle Rudy z Ostravy, David Rath.

Ruda - kurwa

Výborný bavič dokázal během pár minut pořádně dostat do varu diváky. Ale tím samozřejmě nekončil, hned po výstupu na pódiu se vmísil mezi publikum v předsálí a skvěle se bavil s lidmi.

Ruda a diváci

Hrály kapely Mňága a Žďorp, Mandrage, - foto ZDE, VKV, Mothers Angels-foto ZDE. Diváci si poprvé vyzkoušeli také světovou novinku, diskotéku v tichu, tzv. Silent Disco. Kapela Charlie Straight- foto ZDE velmi oslovila publikum a patřila mezi účinkující, kteří po pátečním večeru mohou říct, že už ví, jaké to je mít v sále víc jak tisíc nadšených lidí. Jejich skladby dostaly do varu diváky a zpěvák kapely Albert Černý plaval sálem.

Rokenrol_Charlie Straight

Neopakovatelný byl závěr festivalu s kapelou Mňága a Žďorp. Když Džemfest skončil a většina lidí už odešla ze sálu, tak asi padesát fanoušků dál skandovalo "Mňága, Mňága...". Po deseti minutách se najednou kapela vrátila na podium a pro pár nejvěrnějších fanoušků a pořadatele, kteří v té době již sbírali kelímky po zemi, zahrála do rozsvíceného sálu svůj velký hit I cesta může být cíl.

ROZHOVOR s Ondrou Polákem o letošním DŽEMU:

Ondra Polák

Organizátorem Džemu je Ondra Polák, známý hudebník, kterému se v letošním roce mimořádně daří. S kamarády v kapele O5 a Radeček vydali úspěšné CD Pozdrav z opičích hor, vyprodali koncert "návrat na střechu divadla" po deseti letech v Šumperku. Vezete se na vlně úspěchu, jaký je to pocit?

Ondra Polák: Pocit je to dobrý. Ale každá vlna se občas zhoupne dolů, takže čekám, kdy to bude... Nicméně dneska jsem rád, že se pár věcí povedlo a těším se, až pozvu kamarády a kamarádky na pivo a užijeme si.

Letošní 13. ročník Džemu trhnul rekord v účasti diváků. Již v pátek ráno pořadatelé hlásili VYPRODÁNO, což v poslední době není,  pravidlem u kulturních akcí. Kolik bylo diváků?

Ondra Polák: Hodně, zájem byl velký, museli jsme otevřít balkón, všechny klubovny i sousedící Sport bar, aby se lidé vešli. Ve čtvrtek večer byly sice lístky vyprodaný, ale těsně před festivalem jsme uvolnili do prodeje dalších 200 lístků, a to hlavně kvůli lidem z daleka, aby nejeli zbytečně.

Marmelády na Džemfestu se skutečně předvedly, kapelám na akci vytvořily neuvěřitelnou atmosféru. Co byl pro Vás nejlepší zážitek?

Ondra Polák: Během závěrečného koncertu Mňágy a Žďorp jsem cítil ve vzduchu krásnou náladu, na lidech bylo vidět, že je jim fajn. Když pak Džemfest skončil a většina lidí už odešla ze sálu, tak asi padesát fanoušků dál skandovalo "Mňága, Mňága..." Po deseti minutách se najednou kapela vrátila na podium a pro těch pár lidí zahrála do rozsvíceného sálu svůj velký hit I cesta může být cíl. To bylo hodně dobrý.

 "Lepilo" vám někdy během letošního Džemfestu?

Ondra Polák: Všechno bylo perfektně naplánované, takže nebyl žádný problém. Za ty roky spolupracujeme na Džemfestu pouze se samými profíky, od ochranky přes bary až po zvukaře. Jediné, co se může reálně stát, že nepřijede nějaká kapely, se zatím za třináct let nestalo. Velký respekt a poděkování zaslouží návštěvníci, každý rok jich přijde kolem 1500, spousta z nich pije líh, a přesto se žádný rok ještě nic nestalo, žádná bitka, nikdo nic nerozbil, prostě samí pohodoví lidé...

Všichni návštěvníci vám za letošní Džemfest musí děkovat a jistě se už těší na 14. ročník. Co uděláte s kapacitou, neuvažujete o přesunutí do větších prostor?

Ondra Polák: Určitě ne, i když se přiznám, že nás takové myšlenky dříve napadaly. S místostarostou Šumperka Petrem Suchomelem jsme kdysi zkoušeli hledat větší prostor, Petr Suchomel dokonce pomáhal zařídit možnost přesunu Džemfestu na zimní stadion. Nakonec ale zůstalo jen u plánů a je to dobře, Džemfest patří do šumperského kulturáku.

Zřejmě máme za sebou nejpovedenější Džemfest. Mezi ohlasy na sociálních sítích najdeme například:Jana Nuzíková: Fakt jsme si to užili...Nejlepší,co jsem kdy byla..., Gabriela Uhrová: jako každý rok džemfest nezklamal , Marie Maya Nováková: Bylo to super!!!, Šimon Fischer: jj parrada budou fotky a videa?, Táňa Viktorinová: bylo fakt skvěle..., Masajové Bílí: Dobrááááá akcička přští rok zase, Jana Bambušková: parádní akce, moc jsme si jí užili , Hana Minářová: Díky moc, byla to fakt super akce! Něco takovýho by mohlo být i častěji... ,Markéta Krejčí: Paráda, jako každý rok  těšíme se na repeteééééé....

Nezbývá než končit, jak jsme začali: "Džem byl dost dobrý. Dík Ondro!"Mrkajícídemnadzem

 

 

Autor: kik, foto:sumpersko.net

Fotogalerie

Mandrage na Džemu       foto:sumpersko.net

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.