Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Sobota 25. června 2022 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Cyklostezka spojuje Uničov s Litovlí

24.06.2022 - Cyklostezka spojuje Uničov s Litovlí - Má unikátní...

Počasí

25.06.2022 - Sobota

Teplota: 22 / 17 - Bouřky

26.06.2022 - Neděle

Teplota: 29 / 14 - SkoroJasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Elektrárna Dlouhé stráně slaví 20 let od uvedení do provozu

03. února 2016 - 06:29

Zpět na seznam článků

V minulém roce se počet návštěvníků snížil. Co bylo příčinou?

Elektrárna Dlouhé stráně slaví 20 let od uvedení do provozu

PVE Dlouhé stráně - unikátní zimní fotka z horní nádrže. Od podzimu do jara se k ní dá dostat snad jen na sněžnicích zdroj foto: V. Sobol

Na vodní přečerpávací elektrárně Dlouhé stráně jsou exkurze stále v kurzu. Může za to mimo jiné zvýšený důraz škol na technické vzdělávání v praxi, což se projevilo v navýšení počtu exkurzí studentů průmyslových a odborných škol.

Naopak počet výletů žáků základních škol se snížil, což spolu s letním tropickým počasím vedlo k poklesu návštěvnosti o čtyři procenta na 79 974 lidí. „Pokles jsme zaznamenali u zájezdů organizovaných skupin a především školních výletů. Pro vjezd do Chráněné krajinné oblasti Jeseníky, v níž se elektrárna nachází, musí nyní autobusy splňovat přísnější emisní normu Euro 3. Mnozí dopravci si proto účtují vyšší ceny, které jsou nad možnosti školních rozpočtů,“ vysvětlila Iveta Floryčková, vedoucí infocentra K3 Sport, které exkurze v elektrárně zajišťuje.

Počet individuálních návštěvníků, kteří využívají společnou dopravu z horského střediska Kouty nebo se nechají vyvézt šestisedačkovou lanovkou až téměř k horní nádrži, se naopak nezměnil. „Oproti minulosti začíná jezdit stále více seniorů,“ dodala Floryčková.

Pohled z ptačí perspektivy na obě nádrže Dlouhých strání zdroj foto: V. Sobol

Mnozí ze seniorských návštěvníků se dost možná podíleli na vzniku elektrárny, od zahájení výstavby 1978 do spuštění v roce 1996 pracovalo na budování unikátního energetického díla několik tisíc lidí. V letošním roce si elektrárna několika akcemi připomene 20 let od zahájení provozu. „Dlouhé stráně jsou nejnavštěvovanější elektrárnou Skupiny ČEZ a zároveň nejpopulárnějším cestovatelským cílem v Olomouckém kraji. Roční návštěvnost se v posledních letech pohybuje kolem 80 tisíc a počet lidí, kteří si ji od roku 1998 v rámci exkurze prohlédli, se pomalu blíží milionu,“ uvedl tiskový mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol.

Elektrárna Dlouhé stráně, jejíž strojovna i další technologie jsou pod zemí, slouží jako obrovský akumulátor elektrické energie. V energetické soustavě má funkci při využití přebytku energie, která se používá pro přečerpání vody z dolní do horní nádrže, a především v období nedostatku energie, kdy elektřinu naopak vyrábí a prodává za vyšší cenu. Stále větší význam elektrárny rovněž spočívá ve vykrývání nestabilních dodávek z obnovitelných zdrojů elektřiny.

pozvánka

Unikátní záběry elektrárny zveřejnil ČEZ v rámci série virtuálních prohlídek ZDE

 

Autor: red.,V. Sobol

Fotogalerie

PVE Dlouhé stráně  - unikátní zimní fotka z horní nádrže. Od podzimu do jara se k ní dá dostat snad jen na sněžnicích    zdroj foto: V. Sobol

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Den Policie ČR aneb IZS v akci II

Den Policie ČR aneb IZS v akci II

Fotek: 80
Přidáno: 23.06.2022

Den Policie ČR aneb IZS v akci I

Den Policie ČR aneb IZS v akci I

Fotek: 79
Přidáno: 23.06.2022

Zastavení v Branné II

Zastavení v Branné II

Fotek: 30
Přidáno: 19.06.2022

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.