Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pátek 14. prosince 2018 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Nákladní vozidlo na Jesenicku se po nehodě převrátilo na bok

13.12.2018 - Nákladní vozidlo na Jesenicku se po nehodě převrátilo...

Počasí

Jasno

14.12.2018 - Pátek

Teplota: 1 / -6 - Jasno

Oblačno

15.12.2018 - Sobota

Teplota: 0 / -4 - Oblačno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Elita mezi horolezci, Jan Červinka, vystavuje v Šumperku fotografie

29. května 2014 - 23:11

Zpět na seznam článků

Muž, který stavěl lanovku na Červenohorském sedle

Elita mezi horolezci, Jan Červinka, vystavuje v Šumperku fotografie

Vernisáž výstavy v Šumperku foto:V.Krejčí

Horolezecká výstroj i s přepravní bednou expedice na Mount Everest, soška Budhy, modlitební praporek z Nepálu, růženec z Pákistánu a další suvenýry, dokumenty a především fotografie mapující historii československého horolezectví jsou nově k vidění ve Vlastivědném muzeu v Šumperku. 

Okamžiky z historie československého expedičního horolezectví je název výstavy v Rytířském sále, kterou je možno navštívit do 27.července. Vznikla díky bohatému archivu československého reprezentanta v horolezectví Jana Červinky, jenž je také autorem většiny snímků. Vystaveny jsou i fotografie dalších horolezců, mimo jiné i legendárního Rudolfa Heckela.

Šumperk - vernisáž výstavy

Ve spolupráci s americkou publicistkou Juliet D. Golden výstavu vytvořila Červinkova dcera Hana, která se narodila během expedice na pátou největší horu světa. Horolezci jí proto vymysleli přezdívku Miss Makalu, otec dcerku poprvé spatřil, když Haničce byly čtyři měsíce. „Červinkův vstup mezi horolezeckou elitu spadá do časů, kdy horolezci z různých zemí začali dobývat dosud nezdolané vrcholy po celém světě. Zúčastnil se slavných výprav na Kavkaz, do Hindukúše a do Himálaje, které byly důležitou součástí toho, co dnes můžeme nazvat zlatým věkem expedičního dobývání hor národními týmy,“ uvedla Golden, autorka publikace zachycující Červinkův životní příběh.

Letos čtyřiaosmdesátiletý horolezec je stále vitální. Ačkoliv tvrdí, že cepín už pověsil na hřebík, jeho blízcí prozradili, že před třemi týdny vyrazil s šestiletým vnukem do skal.„Kdyby v televizi vyhlásili soutěž Horolezí celá rodina, mohli bychom se přihlásit. Lezení jsem se nevěnoval jen já, ale i žena a obě dcery, kvůli kterým se přidali i zeťové,“ tvrdí Červinka, jenž zdolal Mont Blanc v 76 letech. Na nejvyšší evropskou horu ho doprovodila dcera Ruth Tachezy. 

Šumperk - vernisáž výstavy

Červinka pochází z Opavy, dětství prožil v Olomouci. Pracoval na Kurzovní chatě a na Barborce v Jeseníkách a studoval na šumperské strojní průmyslovce. Šumperku vděčí také za seznámení s Věrou Pátkovou, která je dodnes jeho životní družkou. V roce 1961 se s rodinou přestěhoval do Olomouce a o osm let později do Vrchlabí. Hory byly a jsou jeho osudem. Lezectví se věnoval už od mládí a těžkou fyzickou práci považoval za součást tréninku. „Když se stavěla lanovka na Červenohorském sedle, s pomocí koně a saní jsem navozil beton na všechny patky,“ pochlubil se slavný lezec. „Na zádech vynášel koks z Koutů nad Desnou na Švýcárnu, pracoval na lesní brigádě ve Vernířovicích,“ doplnila Magda Zmrhalová, kurátorka výstavy.

 Šumperk - vernisáž výstavy

Po přijetí do národního týmu se způsob tréninku změnil. Českoslovenští horolezci se připravovali v Tatrách, v Alpách i na Kavkaze, kde se ovšem mohli pohybovat jen s doprovodem. Komunistická ideologie byla všudypřítomná. „Do expedice na Manáslu nám přidělili redaktora Rudého práva, který měl za úkol vynést na vrchol výtisk komunistického deníku. Kolega novináře tahal shora, já ho strkal do zadku, ale nešlo to. Málem se rozbrečel, tak jsem mu řekl, ať nám ten plátek dá, že ho tam určitě vyneseme,“ vzpomíná Červinka s úsměvem, na časy, kdy mu do smíchu mnohdy nebylo.

Loutkou režimu se však nikdy nestal, jak dokázal i po okupaci v srpnu 1968, kdy se spolu s kolegou Vlastimilem Šmídou na protest vzdali sovětských vyznamenání.

Autor: red.,V.Krejčí,foto:V.Krejčí

Fotogalerie

Vernisáž výstavy v Šumperku     foto:V.Krejčí

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.